Dünyaca ünlü kalp cerahı Türkiye’de hastane kuracak

İki kez Nobel’e aday gösterilen, 16 binden fazla kalp hastası çocuğu ücretsiz ameliyat eden Ordinaryüs Prof. Afksendiyos Kalangos, doğduğu topraklara dönüyor. Kalangos, kalp hastası çocukları ücretsiz ameliyat etmek için İstanbul’da üniversite ve hastane kurmak için kolları sıvadı.

Dünyaca ünlü kalp cerahı Türkiye’de hastane kuracak

Cenevre Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi’nin Türk Kürsü Başkanı Ordinaryüs Prof. Afksendiyos Kalangos, İstanbul’da üniversite ve hastane kurmak için kolları sıvadı.
 

Dünyada 9-10 milyon kalp hastası çocuğun ameliyat olmayı beklediğini belirten Kalangos, “Sadece Türkiye’deki değil, gelişmekte olan ülkelerdeki yoksul çocukları ücretsiz ameliyat etmeyi planlıyorum” dedi. Kalangos, bu projenin kaynağının ise ilk etapta yurt dışındaki ‘Kalangos Vakfı’ndan sağlanacağını belirtti.

Tamamen yardımseverlerin desteğiyle ücretsiz hizmet verecek bir üniversite ve hastanenin tüm dünyada bir benzerinin daha olmadığını söyleyen Kalangos, “Türkiye’de de yardım etmek isteyen insanlar var. Hastane ve üniversite yardımseverlerin desteğiyle ayakta kalacak.

DÜNYADA İLK OLACAK

Vakfımıza başvuran fakir ailelerin çocukları İstanbul’da kurulacak hastaneye yönlendirilecek. İstanbul 3 kıtanın tam ortasında, bu yüzden  İstanbul’a ulaşmak hasta çocuklar ve aileleri için daha kolay olacak” dedi.NİSA GİDEMEMİŞTİ

Kalp hastalığı ile dünyaya gelen Nisa Özçelik, Kalangos’un davetine rağmen, bürokrasiye takılıp Cenevre’de tedavi olamadan yaşamını yitirmişti.

Nisa gibi bebeklerin, kurulacak hastane ile yaşamasının mümkün olacağını ifade eden Kalangos, Türkiye’deki kalp hastalıkları hekimlerinin de bu hastanede eğiteceklerini belirtti.

DEDELERİ SARAYDA HEKİMDİ

İstanbul Yeşilköy’de doğan, büyük dedeleri Osmanlı İmparatorluğu’nda bakanlık, sarayın başhekimliği gibi görevlerine getirilen Ordinaryüs Prof. Kalangos’un babası Kostantin Kalangos, İtalyan Hastanesi’nde başhekimlik yaptı. Bugüne kadar 2 defa Nobel’e aday gösterilen Kalangos, onlarca yeni ameliyat metodu yarattı.

16 BİN BEBEK VE ÇOCUK

2000’de İsviçre’de Kalangos Vakfı’nı kuran Afksendiyos Kalangos, dünyaca ünlü politikacılar ve kraliyet ailesi mensuplarının destekleri ve ‘Herkes İçin Kalp Derneği’yle işbirliği sayesinde gelişmekte olan ülkelerdeki, fakir ve ihtiyaç sahibi kalp hastası 16 binden fazla bebek ve çocuğunu ücretsiz ameliyat etti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER