YENİ YÖNETMELİK BIYOLOGLARI MAĞDUR ETTİ!

KAMU SAĞLIK-SEN GENEL BAŞKANI ÜMİT KARATAŞ "Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan yeni yönetmelik ile biyologların terapotik aferez yönetmeliğinden çıkarıldığını söyledi.

YENİ YÖNETMELİK BIYOLOGLARI MAĞDUR ETTİ!

Eski yönetmelikte biyologların  terapotik aferez merkezlerinde teknik sorumlu olabildiğini ama yeni çıkan yönetmelik ile artık bu merkezlerde görev alamayacaklarını belirten KAMU SAĞLIK-SEN GENEL BAŞKANI ÜMİT KARATAŞ açıklamasına şöyle devam etti; "Biyologların çalışma alanlarından biri daha böylelikle kaybedildi.Daha önce bu merkezlerde çalışan biyologlar ise mağdur edildi. KAMU SAĞLIK SEN olarak; Bakanlığın bu yanlıştan dönmesini ve mağdur olan Biyologlar için yeni bir yönetmelik çıkarmasını bekliyoruz" dedi.
İşte her iki  yönetmeliğin karşılaştırılması;
Eski Yönetmelik: Teknik sorumlu Terapötik aferez uygulamaları ile ilgili ünitelerde, en az 3 yıl süre ile deneyimi olduğunu belgeleyen hekimler ve lisans mezunu hemşire ve biyologlar ile aferez yüksek lisansı yapmış diğer sağlık personeli.Yeni Yönetmelik: Terapötik aferez merkez/ünitelerde aşağıda yer alan personeller arasından, bir kişi teknik sorumlu olarak görevlendirilir.
1) Hematoloji uzmanı veya terapötik aferez sertifikası almış hekimler.
2) Kadro unvanı ile ilgili lisans mezunu olan ve aferez alanında lisansüstü eğitimi veya terapötik aferez sertifikası almış lisans mezunu hemşireler.
3) Kadro unvanı ile ilgili lisans mezunu olan ve aferez alanında lisansüstü eğitimi veya terapötik aferez sertifikası almış hemşire yetkisine sahip lisans mezunu ebeler veya lisans mezunu sağlık memurları

Sevil
YORUM EKLE
YORUMLAR
Biyolog
Biyolog - 2 yıl Önce

Biyologlardan hiç hoşlanmayan birileri var kimse bunlar bir mesleği bitirme noktasına getirdiler yakında isim olarakta kalkar sanırım

SIRADAKİ HABER