İSTİHDAM EKSİKLİĞİNİN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YAŞATTIĞI DRAM

Sağlık çalışanının, hasta ve hasta yakınının şikâyet ettiği konuların temel nedeni istihdam yetersizliğidir.

İSTİHDAM EKSİKLİĞİNİN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YAŞATTIĞI DRAM
25 Eylül 2017 Pazartesi 22:29

Sağlık çalışanının, hasta ve hasta yakınının şikâyet ettiği konuların temel nedeni istihdam yetersizliğidir.
Şiddettin nedeni istihdam yetersizliğidir.
Mesleki hataların nedeni istihdam yetersizliğidir.
Asosyal bir yaşama mahkum edilmenin nedeni istihdam yetersizliğidir.

Tüm sorunlarımızla kaderine terk edilmiş bir yalnızlık içerisinde mücadele ediyoruz.

Bir sağlık çalışanı tuttuğu nöbet nedeni ile 20 ayda yapması gereken mesaiyi 12 ayda yapıyor. Yani bir yılda emsali memurlardan 8 ay daha fazla çalışıyor. Buna karşılık ise daha az ücret alıyor!

Yetmedi, yetmiyor…

Sağlık çalışanlarının önemli bir kesiminin eşi ya sağlıkçı ya asker ya da polistir.
Yani eşleri de nöbet tutan meslek mensubudur.
Nöbet nedeni ile ayın 25 günü birbirini görmeyen ailenin ve anne ile babasını bir arada göremeyen çocuğun dramından bahsediyoruz.
Tüm bunlara karşılık,
Memuru ayda 60 saat çalışan bakanlığa 70 bin atama yapılıyor iken memurunu ayda 310 saat çalıştıran bakanlığa ise 10 bin atama yapılıyor!!!
Bu kabul edilebilir bir durum değildir.
Bu drama sessiz kalmayalım.
İlle de istihdam, illa ki istihdam diyelim…

https://www.facebook.com/SemihDurmusSaglikSen/photos/a.811879485613930.1073741829.811871805614698/1104822726319603/?type=3&theater

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hemşire - 4 ay önce
Durum ortada peki nerede sağlıkçının özlük hakları nerede yıpranma payını geçmişe dönük olarak neredeeeee kim duycak sağlık çalışanlarıni kim görecek
Avatar
Mustafa D. - 4 ay önce
Sağlık personelinin en az %90'ı sağlık bakanlığından nefret eder. Size duyulan tek bağlılık; FAZLA MESAİ YAPMAK İSTİYORUM şeklinde imza atılarak (ekonomik mobbing) tutulan nöbetlerin karşılığında alınan PARADIR. İnsanlar bu paraya gebedir. İzin bile alamazlar dönerim kesilir, NÖBET PARAM KESİLİR, kredi taksitlerim aksar diye haberiniz olsun. 180+130 saatten mevzuatlara uygun olarak çalıştırmakta olduğunuz sağlık personeli ayda 310 saat çalıştırılmış olur. Çok tehlikeli iş çalışan personelinizin, iş sağlığı ve güvenliği yasasına göre haftalık ortalama çalışma saati YASA DIŞIDIR!!!!!!!
Avatar
Mustafa D. - 4 ay önce
Sağlık personelinin en az %90'ı sağlık bakanlığından nefret eder. Size duyulan tek bağlılık; FAZLA MESAİ YAPMAK İSTİYORUM şeklinde imza atılarak (ekonomik mobbing)
tutulan nöbetlerin karşılığında alınan PARADIR. İnsanlar bu paraya gebedir. İzin bile alamazlar dönerim kesilir, NÖBET PARAM KESİLİR, kredi taksitlerim aksar diye
haberiniz olsun. 180+130 saatten mevzuatlara uygun olarak çalıştırmakta olduğunuz sağlık personeli ayda 310 saat çalıştırılmış olur. Çok tehlikeli iş kategorisinde çalışan personelinizin, iş sağlığı ve güvenliği yasasına göre haftalık ortalama çalışma saati YASA DIŞIDIR!!!!!!!
Avatar
saglıkçı - 4 ay önce
yahu bu uzmanlık takıntınız nedir eskiden memurun yaptığı işi şimdi uzman adı altında bin ton para ve makam vererek yaptırıyorsunuz sanki bana maliyede gelir uzmanı arkadaşlar sınava girip kazanmışlar.dün nöbet tuttuğum adam sabaha uzman olarak atanıyor olacak işmi dir.bu zamana kadar ne yaptılar yahu.bir de hastane otelciligi müdürlüğü var gereksiz sadece oturan bir makam nedir yahu zaten hastanenin bir müdürü var yapılan işleri o yapıyor otelcilik müdürlere bu zamana elle tutulur ne yapmışlar hastanelerinde bir söyleyin.hepsi kaldırılsın milletin parasını boşa dagıtmayın
Avatar
Mustafa D. - 4 ay önce
Sayın Bakanım
1-Sağlık sektörü çalışanları diğer sektör çalışanlarına göre 16 kat daha fazla şiddete maruz kalır.
2-Sağlık sektöründeki şiddet vakalarının %70'i acil servis personeline karşıdır.
3-Bu vakaların ise neredeyse yarısı acil servis hekimlerine yöneliktir.
4-Yapılan çalışmalarda acil servis çalışanlarının %28-29'unun her nöbetinde bir kez şiddete maruz kaldığı belirtilmiştir.
5-Acil servis çalışanlarının ŞİDDETİ BİLDİRME ORANI %7'ye düşmüştür.
6-Şiddetin en önemli sebebi şu an 115 milyonu geçen acil servis başvuru hastasıdır (Tam sayı bilinmiyor). Bu hastaların %70-90'i ise aile hekimliğine başvurması gereken "1. basamağın" hastasıdır.
7-Yapılan çalışmalara göre acil serviste yaşanan şiddetin çoğunlukla sebebi; iletişim eksikliği (düşük muayene süresi, kritik hasta 3 dakikaya düşmüştür) ve uzun bekleme süresidir (kalabalık aciller)
8-Birbirimize risk satmaya çalışan bir medikal anlayış ile tıp bilimi çöküşe devam edecektir. Ayda 310 saat çalışsak da yetişemeyiz.
Avatar
tıbbi sekreter - 4 ay önce
sağlıkçılar adalet ister. donerleriné zam ve sigortaya yansımasını ister.yıpranmayi herkese verilmesini ister. özlük haklarının iylesmesii ister
Avatar
Adnan Ç. - 4 ay önce
Sağlık çalışanlarının sayısı hızla arttırılmalı, çalışan personellerin iş yükü ise azaltılmalıdır. Sağlıkta verimlilik artışı ancak bu şekilde sağlanır. Bunu yapmak devletimizi ekonomik açıdan çok rahatlatır: Verimlilik artarsa, tedavi maliyeti yüksek olan hastalıkların da önüne geçilmiş olunur. Özellikle diyetisyenler ve fizyoterapistler, milletçe ilaca olan bağımlılığımızı azaltacak olan en önemli iki meslek sınıfıdır.