4-B’lilerin SGK Primleri İle İlgili Yargıtay’dan Şok Karar

4/B’lilerin ek ödemelerinden kesilen SGK primlerinin geri ödenmesine yönelik Şanlıurfa İdare Mahkemesinin kararını onayan 21. Hukuk Dairesi Maddi Hata Nedeniyle verdiği onama ilamını kaldırdı. Şanlıurfa İdare Mahkemesinin verdiği kararı bozdu

4-B’lilerin SGK Primleri İle İlgili Yargıtay’dan Şok Karar
21. Hukuk dairesi 4/B’lilerin ek ödemelerinden kesilen SGK primlerinin geri ödenmesine yönelik Şanlıurfa İş Mahkemesinin verdiği olumlu kararı onayan kararını yeniden görüştü. 
SGK Avukatının maddi hatanın düzeltilmesi adına yaptığı başvuruyu değerlendiren 21. Yargıtay Hukuk Dairesi verdiği kararda Yargıtay ilamına karşı karar düzeltme yolu bulunmadığına dikkat çekti.  
21. Daire,  Yargıtay onama ve bozma kararlarında maddi yanılgı bulunması halinde usuli kazanılmış haktan söz edilmeyeceği, giderek maddi yanılgının düzeltilmesi gerektiği Yargıtay’ın oturmuş ve yerleşmiş içtihatlarından olduğunu belirtti. 
SGK’nın talebi olan maddi hata isteminin kabulüne karar vererek Daire daha önce verdiği onama ilanını kaldırdı. Şanlıurfa 1. İş mahkemesinin kararının bozulmasına oybirliğiyle karar verdi. 4/B’lilerin ek ödemelerinden kesilen SGK primlerinin geri ödenmesi talebi Yargıtay tarafından reddedilmiş oldu. 


 Türk Sağlık-Sen olarak 4/B’lilerin ek ödemelerinden kesilen SGK primlerinin geri ödenmesi gerektiği ile ilgili olarak temkinli olunması dile getirerek Yargıtay’da tüm süreçlerin tamamlanması gerektiğine dikkat çekmiştik. 
Biz böylesine titizlikle bir Casinovale çalışma yürütürken Malum-Sen ise dilekçe toplamış hatta SGK Genel Müdürü ile görüştük paralar ödenecek diye açıklamalar yapmıştı.
Ne tuhaftır ki onlar SGK Genel Müdürü Paraları ödemekten yana diye açıklama yaparken SGK Avukatının karar bozma için Yargıtay’a başvurduğu da bu sonuçlanan dava ile ortaya çıkmış oldu.  
Türk Sağlık-sen olarak hukuki sürecin tamamının sonlanmasını bekleyin yönündeki ikazımızın ne kadar yerinde olduğu görülmüş oldu. Bize göre bu kesintiler kesinlikle çalışanlara iade edilmelidir. Fakat hukuki süreçler sonlandırılmadan atılacak her adım da çalışanlara ekstra mali yük ve zarar verecektir. 
Buna özen göstermeyip umut tacirliği yapalım, bunu fırsata çevirip çalışanı üye yapalımda ne halleri varsa görsünler diyenlerin acaba bu duruma verecekleri bir cevabı var mıdır merak ediyoruz. Çıkıp özür dileyecekler mi bilmiyoruz. 
Türk Sağlık-Sen olarak biz bu işleri yapan malum-sene karşı çalışanları defalarca uyardık ve ikaz ettik ama artık çalışanlarında düşünüp bir karar vermesi gerekiyor. Daha ne kadar bu tür zilletlere katlanmaya devam edecekler.

Yargıtay kararını görmek için internet erişimine tıklayınız
Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2016, 18:36

radmin

radmin


İletişim HesaplarıYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER