Anne adaylarına sanal ders

Bakanlık, her yıl doğum yapan 1 milyon 400 bine yakın anne adayının sağlıklı bir gebelik geçirmesi için www.annevebebek.gov.tr web sitesini oluşturdu.

Anne adaylarına sanal ders
Sağlık Bakanlığı, geçen yıl yüz binde 19 olarak gerçekleşen anne ölüm hızım 2016'da yüz binde 17'ye; binde 7.8 olan bebek ölüm hızını ise binde 7'ye indirmeyi hedefliyor. Bakanlık, bu kapsamda, her yıl doğum yapan 1 milyon 400 bine yakın anne adayının sağlıklı bir gebelik geçirmesi için www.annevebebek.gov.tr web sitesini oluşturdu.

Sitede, anne olmak, aile olmak, bebeğin altını temizleme, emzirme, bebeği besleme, gebe mutfağı, gebe egzersizleri, normal doğum ve sezaryen doğum gibi, anne adaylarının merak ettiği konular yer alıyor. Sitedeki 'Uzmana Sor' butonunu tıklayan anne adaylarının sorulan, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen uzmanlarca canlı olarak yanıtlıyor. 120'ye yakın sorunun cevaplandığı 'sık sorulan sorular' bölümündeki "Bebeğimi ilk ne zaman yıkamalıyım?" başlığı altında ise şu bilgiler yer alıyor: "Henüz kendinize yeterince güvenemiyor-Sitede, baba adaylarına da, şu cümlelerle hitap ediliyor: "İster sorumluluk duygusuyla hareket eden yardımcı bir eş olarak, ister babalık heyecanıyla olsun, paylaşma duygusunun doruk noktasındasınız. Nereden başlamanız ve ne yapmanız gerektiği konusunda eksikleriniz, tereddütleriniz varsa, bu özel süreçte eşinize destek olabilmeniz için size yardımcı olmak isteriz."

Bebeğinizi küvete sokmadan önce bebeğin başım ve yüzünü yıkayınız. Dirseğinizle suyun sıcaklığını kontrol ettikten sonra bebeği usulca küvete sokunuz. Yıkarken bebeği koltuk altından sıkıca tutunuz ve başını kolunuza dayayınız."

Habertürk
Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2015, 23:12YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER