Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?
 

Online doktor randevusu alma sitesi DoktorTakvimi.com üyelerinden Psikolog Fatma Kırımlı Taşkın, panik atak probleminin nedenleri ile ilgili çeşitli açıklamalarda bulundu. Panik atak probleminin bu soruna sahip olan kişilerin yaşamını oldukça olumsuz yönde etkilediğiniz belirten DoktorTakvimi.com üyesi Psikolog Fatma Kırımlı Taşkın şunları belirtti:

“Aniden  gelen  endişe hissi ile beraber, şiddetli anksiyetenin  ve korkunun da eşlik ettiği periyotlar olarak çıkar.  Ataklar genellikle 5-10 dakikalık süreçte  hızlı bir şekilde yaşanır. Fakat  saatlerce sürmüş hissi uyandıran atak insanların hayatını mahveder. Panik atak kişilerin yaşamlarını olumsuz  bir şekilde etkileyen, yaşama sevinçlerini sona erdiren, attığınız her adımda verdiğiniz her kararda sizi gölge gibi arkanızdan takip eden yaşamınızı kısıtlayan, dünyayı dar edendir.

Panik Atak Esnasında Yaşananlar

Panik atak esnasında yaşananlar hasta için çok gerçekçi ve korkutucudur. Her ne kadar belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterse de;

Vücudumuzda ilk atak beklenmedik bir anda çarpıntı ile birlikte kalp atışlarının hızlanması ile göğüsün sıkışması ve göğüs ağrısı ile  başlar. Göğsünde sıkışma daralma hissi yaşanır. O anki endişeyle insan vücudun da sıcak basması,  soğuk soğuk bir şekilde terlemeler görülür. Kişiler genelde bu esnada eyvah kalp krizi geçiriyorum  diye büyük korku yaşarlar,  hızlı ve derin nefes alma veya nefes alamama hissi, nefes darlığı, boğuluyormuş gibi olma, soluğun kesilmesi, boğazda yumru hissi, ölüm korkusu, el ve ayak parmak uçlarında uyuşma gibi fiziksel belirtilerle birlikte kontrolü kaybetme ya da çıldıracak gibi olup aklını kaybetme ve çıldırma  korkusu yaşar, gerçekle bağlantının kopması, benliğinden ayrılıyormuş gibi olma, evden çıkamama korkusu toplum içinde bayılma korkusu gibi birçok korkuyu atak süresince yaşar.

Bunları  yaşayan kişi çoğu zaman hastanelerin acil bölümlerini ziyaret eder. Hastaya yapılan tetkiklerden sonra 'hiçbir şeyi' olmadığı söylenir. Bu durum kişide daha da yüksek bir korku yaratır. Etrafındaki kişiler tarafından  ’’ hastalık hastasısın hastanelere de gidiyorsun hiçbir şey yok, bir şey çıkmıyor’’ diye söylemlere maruz kalır.

Yaşadığı şeyden korkarak acaba bir daha olacak mıyım? diye beklemeye başlayarak ve bir daha olmasından korkarak yaşamaya devam etmeye çalışır. Başka doktorlara gidilir, check-up yaptırılır ve bir şey çıkmaz.

Hastanın morali çok bozulur. Acil ziyaretlerinden birinde panik atak teşhisi konana kadar bu kısır döngü devam eder.

Bir Bakışta Panik Bozukluk Belirtileri Şunlardır:

1- Kalp çarpıntısı, artan nabız

2- Nefes alıp vermede zorlanma

3- Göğüs bölgesinde ağrı, sıkışma hissi

4- Titreme

5- Boğuluyormuş gibi hissetme

6- Bulunulan ortamdan kopma, gerçek dışı hissetme

7- Terleme

8- Mide bulantısı

9- Baş dönmesi, gözlerin kararması, bayılma

10-Sıcak veya soğuk ter basması

11-Parmak uçlarında uyuşma veya karıncalanma

12-Ölüm korkusu

13-Kontrolü kaybetme korkusu, delirme korkusu

14-Kaçma isteği

Panik Atakta bu belirtilerin en az  4 adeti ya da daha fazlası bulunur.”YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER