Maaşı 2500 Liradan Düşük Olanlara Devlet Katkısı !

Maaşı 2500 Liradan Düşük Olanlara Devlet Katkısı !

Maaşı 2500 Liradan Düşük Olanlara Devlet Katkısı !
Maaşınız 2.500 TL’den az mı ? O zaman bu haberi dikkatli okuyun. Asgari ücretteki artış sonrası, işverenin maliyetini azaltmak için devlet destek verecek. Bu destekten sadece işveren fayda görmeyecek.

Devlet desteğinden yararlanacak olan işverenler, mart ayından itibaren primleri her çalışanı için 100 lira eksik yatıracak. Bu uygulama 1 yıl sürecek. Bu uygulamanın resmi gazetede yayımlanmasından sonra uygulamanın nasıl işleyeceğini herkes merak ediyor. Gündelik işçiler, çocuk bakanlar, yaşlı bakanlar, kapıcı çalıştıranlar, bu uygulamanın onları nasıl etkileyeceğini merak ediyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’nın yayınladığı genelde bazı sorulara cevap verdi. 2015 Nisanında yürürlüğe giren yasayla, 10 günden fazla çalışan işçiler için sigorta yapımı zorunlu hale gelmişti. Bu durumda asgari ücret uygulamasından günlük işçi çalıştıranların da yararlanması gündeme geldi. 1 ay boyunca gündelik işçi çalıştıran 100 lira desteğini alacak.

Günde 3.33 lira destek verilecekGündelik çalışan işçi 10 günden fazla, 30 günden az çalışıyorsa, işverenlerin çalışan her gün için 3.33 TL destek vermesi zorunlu oldu. Bir ay sonunda 16 gün çalışmış biri için işveren 53.28 TL destek alacak. Bu uygulama için başvuru gerekmiyor, bazı şartları taşımak yeterli. Peki bu şartlar neler ?

İşverenin destek için taşıması gereken şartlar

Evdeki hizmetler için işçi çalıştırmak
Yabancı uyruğa da sahip olanlar dahil özel sektörlerde çalışanları olan
Libya’da bulunan ve Almanya’ya götürülmüş, Türk kimliğine sahip işçileri olan
Devletin bu 100 liralık desteğinden yararlanmak isteyen işverenler, 2016 boyunca ”Aylık Prim ve Hizmet Belgesi”ni yasal süre içinde teslim etmelidir. Bu destekten yararlanacak işverenlerin herhangi bir borcu veya para cezası olmamalı.

Bazı üst kurullar, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), özel bütçeye sahip idareler gibi kurumlar da 100 TL devlet desteğinden faydalanacak.

//iskurumu.com/

radmin

radmin


İletişim HesaplarıYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER