Felç nedir, neden ve nasıl olur?

Felç nasıl oluşur, Felç beyni besleyen kan damarlarındaki akışın durmasıyla meydana gelen beyin hasarıyla meydana çıkan bir sağlık sorunudur. İki tür inme türü vardır: İskemik inme ve Hemorajik inme. Felçlilerin tahmini % 85'i iskemik felçtir; % 15'i hemorajik felçtir.

Felç nedir, neden ve nasıl olur?

İskemik felçte, kalpten fırlayan pıhtılar ya da karotid benzeri kocaman damarlardaki plaklardan fırlayan parçalar beyni besleyen damarların tıkanmasına neden olur. Tıkanan damarların beslediği beyin bölgesi kan akışı kesildiğinden ötürü can vermeye başlar. Bu zaman 5 dakikayı geçmeye başladığında o alanda daimi hasar olmaya başlar.Hemorajik inme öbür ifadeyle beyin kanaması neticesi meydana çıkan inme çeşidinde ise beyni besleyen damarların yırtılması ya da çatlaması neticesinde beynin alakalı kısmında kanama olur. Etkilenen damarın beslediği alanda ve kanama sahalarında hasar ortaya çıkar. Hastada etkilenen kısım ile alakalı sorunlar değişik muayenehane belirtileri ile meydana çıkar. Beynin hangi bölgesinin ne denli hasar gördüğünün anlaşılması felcin daha sonraki etkilerini anlamada destekçi olur.

Örneğin şayet motor alanlar etkilenirse hastada motor bozuklukları, şayet görme sahası etkilenirse görme bozuklukları, duyu bölgesi etkilenirse duyu bozuklukları meydana çıkar. Çoğunlukla vücudun belirli bir kısmında davranış kaybı, konuşamama, surat şeklinin değişmesi, yutamama ve idrar kaçırma en bariz etkileridir. Islemik inme başka bir deyişle kanın pıhtılaşarak damarı tıkayarak beyne kan gitmesini engellemesiyle meydana gelen felçler çoğunlukla ağrısızdır. Ancak beyin kanaması neticesi meydana gelenler çok ağrılara neden olur. Felç rizikosunu tetikleyen çoğu etken vardır. Bunlardan en ehemmiyetlisi yüksek tansiyondur.

 

HD MP Editör

HD MP Editör
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER