Müezzinoğlu'ndan önemli açıklamalar...

Hemşire ve uzman hekim açığı

Müezzinoğlu'ndan önemli açıklamalar...
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Edirne’nin Keşan ilçesinde hayırsever işadamı tarafından yaptırılan Hakkı Yörük Sağlık Yüksekokulu’nun açılış törenini gerçekleştirdi...
Açılış törenine Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yanı sıra, Edirne Milletvekilleri Rafet Sezen, Okan Gaytancıoğlu, Erdin Bircan, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Belediye Başkanı Mehmet Özcan ile çok sayıda davetli katıldı.
Açılış kurdelesinin kesilmesi ile başlayan törende, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından işadamı Ahmet Yörük ile Trakya Üniversitesi Rektörü Yener Yörük konuşma yaptı. Konuşmaların ardından İşadamı Ahmet Yörük’e, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ile Trakya Üniversitesi Rektörü Yener Yörük tarafından plaket verildi.
Dünyayla yarışta en büyük sıkıntının yetişmiş sağlık elemanı problemi olduğunu vurgulayan Müezzinoğlu,  şunları kaydetti:"Açılış için geldiğimde tanıdıkları görüyorum, selam vereceğim o anda Rektörümüz beni rahat bırakmıyor. 'Sayın Bakanım, şu kadar hemşire dağıtılacakmış, bana hemşire lazım' diyor. Bu yalnız Sayın Rektörümüz için geçerli değil tabii. Ben de diyorum ki benim dükkanda yok. Şu anda OECD ülkelerinde doktor bazında 10 bin nüfusa 37 hekim düşüyor. Bizde 17 hekim düşüyor. Yunanistan'da 70 hekim. Şimdi 10 bin nüfusa 17 hekimin düştüğü bir ülkede dünya ile yarışan bir sağlık hizmeti vermeye çalışıyoruz. Hemşire ve yardımcı sağlık elemanı bundan daha da düşük. Bu sayılarla son 10 yıldır fiziki mekan değişikliklerini büyük oranda yapıyoruz. Önümüzdeki 3 yılda 95 bin yatak kapasiteli hastanelerimiz bitmiş olacak."

- "Sağlık alanındaki kararlı adımlar devam edecek"

Sağlık alanında yenilenmeyen fiziki mekanın kalmayacağını aktaran Müezzinoğlu, Türkiye'nin bu alandaki kararlı adımlarının devam ettiğini söyledi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER