Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan ZAM müjdesi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sağlık Bakanlığı Tıp Bayramı etkinliğinde konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan ZAM  müjdesi
Başbakan Ahmet Davutoğlu, sağlık çalışanlarına (doktorlar) maaş zammı müjdesi verdi. Davutoğlu zammın 1000 lira olacağını açıkladı. Uzman hekimlerin mevcut maaşlarında da artış olacak. İşte detaylar...


Hekim, diş hekimi ve uzman hekimlere Başbakan'dan zam müjdesi geldi. Başbakan'ın son dakika açıklamasında değindiği zam önümüzdeki bakanlar kurulunda görüşülecek. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sağlık Bakanlığı Tıp Bayramı etkinliğinde konuştu. Davutoğlu, 14 yıllık süreçte en büyük yatırımları sağlık sektörüne yaptıklarını belirtirken, 'Hekim ve diş hekimlerinin emekli aylıklarını 2 bin 100 liradan 3 bin 100 liraya, uzman hekimlerimizin aylıklarını 2 bin 580 liradan 3 bin 250 liraya çıkaracağız. Sağlık çalışanlarının emekli maaşları için de düzenleme yapacağız. Sağlık çalışanlarının şartlarının zorluğunu bir hekim eşi olarak en iyi bilenlerden biriyim.' dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu konuşmasında 'Bu bahar, bazılarının hesap ettiği gibi kanın, gözyaşının, terörün olduğu bir bahar olmayacak, bu bahar inşallah dağlarımızın, vadilerimizin, şehirlerimizin, ülkemizin her bir diyarının barışla, huzurla, sevinçle, mutlulukla, vakarla karşıladığı bir bahar olacak' dedi.İşte Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları;

Van benim aşkla bağlı olduğum şehrimdir. Bu benim Başbakan olarak Van'a 5. gelişim. Ne zaman fırsat bulsam, ruhum daralsa, Van'a gelmeye devam edeceğim. Hafta sonlarını terörden canı yanan vatandaşlarımızla geçirmeye çalışıyoruz. Geçen hafta Silopi'deyim. Silopi, bu terör olaylarından en çok etkilenen yerlerden biriydi. Hiçbir şey Silopilinin başının eğilmesine sebep olmayacak. Hepsinin yüzü gülüyordu, hepsinin başı dikti.

"DEVLETİN HALKLA KUCAKLAŞMASINA ENGEL OLAMAYAMACAKLAR"

Bu bahar bazılarının hesap ettiği gibi kanın, gözyaşının aktığı bir bahar değil, huzurun yaşandığı bir bahar olacak. Aramıza hendek ve barikat koyamayacak, devletin halkla kucaklaşmasına engel olamayacaklar. 

"BİZİM İÇİN İZMİR NEYSE VAN DA ODUR"

Van, özel bir yerdir. Van bütün geçiş yollarının merkezindedir. Bütün yollar burada kesişiyor. Bugün de Türkiye'nin sembol şehirlerinden bir tanesi, bizim için İzmir neyse Van da odur. 4 gün önce İzmir'deydim, şimdi Van'dayım. Batı'nın derdi sıkıntısı bizi ne kadar ilgilendiriyorsa Doğu'nunki de o kadar ilgilendiriyor. Türkiye, özgürlükten, barıştan, adaletten asla vazgeçmeyecek. Kazanılmış haklardan geri adım atılmayacak.

"BÜTÜN SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZI TEBRİK EDİYORUM"

Bütün sağlık çalışanlarımızın tıp bayramlarını kutluyorum. Doktorlarımız hem bu özel gün nedeniyle hem de terörle mücadele kapsamında destansı fedakarlıktan dolayı tebrik ediyorum. Buradaki doktor kardeşlerime çok şanslı bir mesleği icra ettiklerini söylemek istiyorum. Hepinizi tebrik ediyorum. Anne baba nasıl unutulmazsa, şifa veren doktor da asla unutulmaz. Onun için tıp bayramında gerek bu salondaki gerekse dışarıdaki bütün doktorlarımızı buradan tebrik ediyorum. 

Sağlık personelinimiz ülkemizin her köşesinde hizmet vermeye devam ediyorlar. 7 Haziran'dan beri halkımıza sağlık hizmeti götürürken hayatını kaybeden arkadaşlarımız oldu. Hain terörist saldırıda şehit olan bu kardeşlerimizin hatıralarını asla unutmayacağız. "AMBULANSA ATEŞ AÇAN İNSAN MIDIR?"

Ambulansın bizim dilimizdeki karşılığı can kurtarandır. Ambulansa ateş açan biri insan mıdır? Hastaneye saldıran kişi insan mıdır? Cizre Devlet Hastanesi'ne 1 günde 20 roket atılıyor. Hekime, hemşireye kurşun sıkan insan mıdır? Bu alçaklar hangi insani değerleri savunuyor olabilir? Eminim bunları önce bölgemizin halkı mahkum edecek ve onlara en doğru mesajı o bölgenin halkı verecek. Benim hangi vatandaşım ambulansa ateş açan birine destek verebilir. 

"YARALANANLARA SAĞLIK HİZMETİ VERİLMEDİĞİ YALAN"

Sağlık personelimizin güvenliği için tedbirler alıyoruz. Bizim bütün bu gayretimize rağmen, geçen günlerde yaralananlara sağlık hizmeti vermediğimizi söylediler. Bu, bölgedeki halkımızın aklını karıştırmak için atılan bir yalan. Biz yaralıyı sağlığına kavuşturur, bir suçu varsa adalete teslim ederiz. Bölge halkı teröriste hiçbir zaman geçit vermedi. 

"KUVVETLİ DEVLET TERÖRE HADDİNİ BİLDİRİR"

Kuvvetli devlet hem teröre haddini bildirir, hem de vatandaşı dünyanın neresinde olursa olsun vatandaşını tedavi için ülkesine getirir. 

"SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞİDDET UYGULAYANLAR GÖZALTINA ALINACAKLAR"

En büyük yatırımlarımızı sağlık sektörüne yaptık. Geçen 14 yıl içinde sağlıkta bir devrim gerçekleştirdik. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddete önlemler alıyoruz. Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlar gözaltına alınacaklar. Son derece azami özen gösterilecek. Sağlık tesislerinden ve özel güvenlik personeli koordinasyonundan polisimiz sorumlu olacak. Sağlık çalışanlarına tehdit ve hakaret edenler de tutuklama cezası alacaklar. Kesinlikle doktorlarımız ve sağlık çalışanlarımız işlerini huzurlu şekilde yapacaklar.

"SAĞLIK ÇALIŞANLARININ ÖZLÜK HAKLARINA DÜZENLEME"

Sağlık çalışanlarımızın özlük haklarına yönelik iyileştirici düzenlemeler yapıyoruz. Kamudan emekli olan hekim ve diş hekimlerinizin emekli aylıklarının, devlet memurlarına göre düşük kaldığının farkındayız. Yapılan yasal düzenlemeyle hekim ve diş hekimleri için emekli aylıklarının 2 bin 100 liradan 3 bin 100 liraya, uzman hekimlerde ise 2 bin 580 liradan 3 bin 250 liraya çıkarılmasını sağlayacağız.  Hekimlerin emeklilik yaşı 67’ye yükselecek.

Nevruz yaklaşıyor, nevruzu buradan selamlıyorum. İnşallah önümüzdeki dönem, kardeşlerimizin pekiştiği, yaralarımızın sarıldığı bir dönem olacaktır. 


Kaynak: AjansHaber
Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2016, 18:32YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER