BAKAN MÜEZZİNOĞLU: SAĞLIK PERSONELİ HİZMETİNİN MADDİ KARŞILIĞINI ALAMIYOR

SAĞLIK PERSONELİ HİZMETİNİN MADDİ KARŞILIĞINI ALAMIYOR

BAKAN MÜEZZİNOĞLU: SAĞLIK PERSONELİ HİZMETİNİN MADDİ KARŞILIĞINI ALAMIYOR
Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Gaziantep’e gelen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, burada katıldığı  Bölge Değerlendirme toplantısında dikkat çekici açıklamalarda bulunarak, sokağa çıkma yasağı olan bölgelerde zarar gören ambulans sayılarını ve hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının sayısını açıkladı. Suriyeli mülteciler ve sağlık konusunda Gaziantepli idarecilerden bilgi alan Müezzinoğlu,Ak Parti İl Teşkilatı ile gerçekleştirdiği toplantıda; “Gaziantep Türkiye’ye örnek olmuştur, teşkilat çalışmalarınızı tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı. 

İLK ZİYARET VALİLİĞE

Gaziantep ve bölgenin 5 ilinin sağlık sorunlarını değerlendirmek için yapılacak toplantılara katılmak üzere Gaziantep’e gelen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun ilk durağı, Gaziantep valiliği oldu. Gaziantep valiliği anı defterini imzalayan Müezzinoğlu ziyareti hakkında açıklamalar yaptı.

BÖLGEYE ÇIKARMA YAPTI

Komşu 5 ilin sağlık sorunlarını ve sağlık hizmetleri ile ilgili toplantı yapacaklarını belirten Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Komşu 5 ilimizin de sağlık üst yöneticileriyle bir arada, bölgenin sağlık sorunlarını özellikle Suriyeli misafirlerimizin bundan sonraki süreçte sağlık hizmetleriyle ilgili yol haritalarını belirlemek, gerekse bölgedeki sağlık yatırımlarımızın dinamiklerini değerlendirmek, hekim ve sağlık çalışanı kadrolarını gözden geçirebilmek, sağlık altyapısıyla sağlık hedeflerini paylaşacağımız bir değerlendirme toplantısına biraz sonra başlayacağız. Geçtiğimiz hafta yine Perşembe günüydü. Aynı değerlendirmeyi Diyarbakır da, bölgedeki 6 ilimizle yapmıştık. Bugünde Gaziantep’te, yine Gaziantep dahil, bölgenin 6 iliyle, bölgenin değerlendirmesini yapacağız. Yarında Kahramanmaraş’ta, 850 ambulans dağıtımını, sayın başbakanın katılımıyla, startını vereceğiz. Türkiye sağlık açısından ileri hedefleri olan bir ülkedir. Bu çerçevede bugün ve bundan sonraki süreçte, yine gündeme alacağımız bir konu başlığı da Gaziantep’in ve bölgenin sağlık turizmindeki yeri olacak. İnşallah bütün bunları değerlendiren verimli başarılı bir toplantı olacak. Yatırımlarla ilgili değerlendirmeler bittikten sonra kent konseyinin değerlendirmesini de, o konuda değerlendirmeleri yaparak kamuoyunu bilgilendirecek sunumu sizlere yaparız” dedi.

MÜEZZİNOĞLU, SAYILARI AÇIKLADI

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Gaziantep’te katıldığı Bölge Değerlendirme toplantısında, sokağa çıkma yasağı olan bölgelerde zarar gören ambulans sayılarını ve hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının sayısını açıkladı.

5 SAĞLIK ÇALIŞANI, GÖREV ŞEHİDİ...

Gaziantep, Kilis, Hatay, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş’ı kapsayacak şekilde Suriyeli mültecilerle ilgili Bölge Değerlendirme toplantısına katılan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Kilis’in kendi nüfusundan daha fazla sayıda mülteci ağırladığını belirtti. Gazetecilerin sorularına karşılık sokağa çıkma yasaklarının olduğu bölgelerde şu ana kadarki terör eylemlerinde, 30 kadar ambulansın zarar gördüğünü ve 5 sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini söyledi.

GAZİANTEP VE KİLİS ÖRNEĞİ

Bakan Müezzinoğlu, “Gaziantep merkezine baktığımızda, 350 bin Suriyeliyi misafir ettiğini görüyoruz. Kilis’e baktığımızda nüfusunun üzerinde bir sayı ile Suriyeli mültecileri misafir ediyor. Bu konuda Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis Şanlıurfa’yı kapsayacak şekilde arkadaşlarımızla beraber bölge değerlendirme toplantısı yapacağız. Terör eylemlerini ve sokağa çıkma yasaklarının, askerimizin polisimizin, güvenlik ekiplerimizin, şehit edildiği ortamlarda, bu konuda rakam vermemizde açıkçası çok doğru bulmuyorum. Ama zarar gören Ambulans sayılarımız 30’un üzerine çıktı. Yine kaybettiğimiz yani sağlık şehidimiz, önceki gün yine Uludere’de de araca patlayıcı yerleştirilmesi sonucu, kaybettiğimiz sağlık çalışanlarımızla birlikte, bu sayı 5’in üzerine çıktı. Bu ülkenin her hangi bir sokağında her hangi bir mahallesinde güvenlik güçleri dışında, elinde ve ya belinde silahı olan hiç kimsenin olmayacağı bir koşulun inşallah en kısa zamanda sağlayacağız. Huzurlu sokaklar, güveni sokaklar oradaki tüm vatandaşlarımızın, her türlü hizmette olduğu gibi sağlık hizmetini de en ideal koşulların inşallah en kısa zamanda oluşturacağız. Biz Sağlık Bakanlığı olarak Türkiye’nin her yerinde, her köşesinde olduğu gibi, ister Şırnak’ta, Cizre’de ister Hakkari’de Yüksekova’da isterse de Diyarbakır’ın her bölgesinde her noktasında her vatandaşımızın hak ettiği her türlü sağlık hizmetini sunma alt yapısını kuruyoruz ve kurmaya gayret ediyoruz. Silahın, ateşin olmadığı her yerde, her türlü sağlık hizmetini sunduk ve sunmaya da devam edeceğiz. İnşallah en kısa sürede huzurlu ve güvenli süreci de sağlamış oluruz” dedi.

DOĞRU BULMUYORUZ...

Müezzinoğlu; “Sağlık personellerimiz, Türkiye’nin hangi noktasında olursa olsun, karşılığını maddi bir ölçekle alabildikleri kanaatinde değilim. Bölgedeki hizmet sunan arkadaşlarımızın farklı sorunları var farklı hisleri var, farklı yorgunlukları var, farklı stresleri var. Güneydoğu bölgesindeki arkadaşlarımızın farklı boyutta sıkıntıları var onun için de bütün bunları samimiyetle meslek duyarlılığıyla aşmaya devam edeceğiz. Bu fedakarlıkları maddi karşılıklarla ölçmek ve maddi karşılıklarla karşılıyoruz demeyi de açıkçası doğru bulmuyoruz” ifadelerini kullandı.20 BİN UZMAN HEKİM AÇIĞIMIZ VAR 

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, daha sonra Gaziantep Kent Konseyi’nin 8’inci Genel Kurulu’na katıldı. Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Mehmet Aslan’dan kentteki sağlık sorunları ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan Bakan Mehmet Müezzinoğlu, yaptığı konuşmada 20 bin uzman hekim ile 10 bin pratisyen hekim açığı olduğunu kaydederek, şunları dedi: “20 bin uzman hekim açığımız var, 10 bin pratisyen hekim açığımız var. Bu açığı nasıl kapatacağız? Burada herhangi bir suçlama yapmak istemiyorum, ama 2007 yılına kadar YÖK, ‘bu ülkede hekim fazlası var’ diye hekim kontenjanlarını 25 yıl, nüfus artış oranını da gale almadan 1987 yılından 2007 yılına kadar ‘Türkiye’de hekim fazlası var, hekim kontenjanları arttırılmamalı’ diye kontenjanlar donduruldu. 2007 yılından sonra YÖK’teki değişikliği sağlayınca ilk defa 7 bin 500 öğrenci aldık. Bir tıp fakültesi öğrencisine gelenin uzman olarak karşımıza gelmesi yaklaşık 10 yılı buluyor.” 

MÜEZZİNOĞLU TEŞKİLATLA BULUŞTU

Ak Parti İl Başkanlığı’nda teşkilat ile bir araya gelen  Müezzinoğlu; “Bugün burada, Gaziantep’te olmaktan, il teşkilatımız da sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyorum.Gaziantep’in teşkilat bütünlüğü, teşkilat ruhu, birlik beraberlik anlayışı ne zaman gelirsem geleyim sıcak, samimi gönülden bir duruşu sahiplenmesi bu her zaman hissettiğim bir duygu. Bugün burada yine aynı duyguları hissetmiş olmam beni mutlu etti, hepinize teşekkür ederim.Kuruluşundan bugüne kadar Gaziantep teşkilatımız Türkiye’ye örnek olmuştur” şeklinde konuştu.

“AK PARTİ MİLLETİNDİR...”

Müezzinoğlu; “Ama yine bir teşkilat mensubu olarak, gittiğim her ilde veya seçildiğim ile gittiğim zaman teşkilatla bir araya geldiğimde unutmamamız gereken, üç tane temel cümleyi paylaşmak istiyorum. Birinci cümle, “Ak Parti milletin partisidir.”Ak Parti’ye oy versin veya vermesin hiç fark etmez. Ortak akılın temsilcisiyiz. Kurulduğumuz günden beri bu ilkemizi koruduk, duyarlı davrandık. Biz duyarlı davrandıkça milletimiz de bizi hep daha fazla başarılara taşıdı. Partimizin kurulduğu ilk gün kurucu başkanımız şuanda Cumhurbaşkanımıza sen çaycı bile olamazsın dediler, partimizin kurucularının arasında baş örtülüler var diye kapatma davası açtılar. Ama biz milletin partisi olma ilkemizde o güç odaklarının cümlelerine asla prim vermediğimiz için milletimize kulak verdiğimiz için hep dediğimiz gibi milletimiz ne derse o olur. Kurulduğumuz gün dediğimiz gibi biz milletin partisiyiz. Milletimiz ne isterse o olur ilkemizden hiçbir zaman vazgeçmedik. İkinci cümle, “Milletin partisi ve millete inanarak güvenerek siyaset yapan bir parti.” Güç odaklarına inanarak değil, sermayeye güvenerek değil, medyaya veya belirli algı yöneticilerine güvenerek değil. Milletimize inanarak, kendimize güvenerek bu yola çıktık. Dolayısıyla milletine inanan, kendisine güvenen ve milletin partisi olma ilkesi olan bir anlayışla temel felsefemizi kurduk. Ama üçüncü bir cümle daha söyledik. Dedik ki “Türkiye’de artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.” Çünkü bu ülkede birileri kapalı kapılar arkasında veya güç odakları elinde gücü bulunduranlar, “Ben millete neyi ne kadar istersem o kadar veririm, ben neyi ne kadar layık görürsem o kadar veririm” diyen bir anlayışa dedik ki ,“Türkiye’de artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” dedi.

ERDOĞAN BAŞKAN OLACAK!

Bakan Müezzinoğlu konuşmasına şu şekilde devam etti; “Bu üç temel ilkemizi kurulduğumuz günden beri hep güçlü bir şekilde sabit ayağımızı bu ilkeler üzerine kurduk. Ama açılabilen diğer pergel ayağımız mazlum ve mağdur milletlere gitti. Dünyanın gelişmiş ülkelerine gitti. Ticaretin en uç noktalarına gitti. İşte geçtiğimiz hafta sayın cumhurbaşkanımızın gittiği ülkelere bakın. Dolayısıyla dünyanın her köşesine gidebilen, her köşesinde bu milletin  duruşunu sergileyen bu milletin medeniyet anlayışını değerlendiren bir yolculukla bir felsefeyle bu günlere geldik. Birileri “muhtar olamaz” dedi. Kendisini çok güçlü gördü. Ama millet “muhtar bile olamazsın” dediğini milletvekili de yaptı, başbakan da yaptı, cumhurbaşkanı da yaptı. Hiç tereddüttünüz olmasın başkan da yapacak.”

ALMANYA BİZDEN FAKİR Mİ?

“Çünkü bizim siyasetimiz şahsımız adına bir gün olmadı, partililerimiz adına da bir gün olmadı. Milletin gelecek ufku adına oldu. Milletin dertlerini paylaşarak azaltmak, mutluluklarını da paylaşarak çoğaltmak adına oldu.  Onun için sağlıkta bu başarıları elde ettik. Onun için ulaşımda bu başarıları elde ettik. Onun için eğitimde, yerel yönetimlerde bu yerlere geldik. Avrupa’nın bugün yine geçtiğimiz hafta cumhurbaşkanımızın da dediği gibi, Almanya bizden fakir mi? 100 bin Suriyeliden korkuyor. Fransa bizden fakir mi? Hollanda bizden fakir mi? Denizlerde ölenlere, orada savaşlarda ölenlere göz yumuyorlar, Türkiye’ye gelenlere de “Ne güzel ev sahipliği yapıyorsun.” diyorlar. Kendilerine de gelince “Yok kardeşim, sende kalsın” diyorlar. Bu milletin medeniyet anlayışını ve duruşunu, Ak Parti kadroları yeni yeni başarılarla da geliştirmek, yarınlara daha çok umut ve güvenle bakmayı inşallah hep birlikte başaracağız. Gaziantep’in bu anlamda gelenekleri yine Türkiye’nin sayılı illeri arasında. Gerek bu kadar misafire ev sahipliği yapması bakımından.”

GAZİANTEP’TE 350 BİN AŞI

“Gaziantep’te 350 bin çocuğun aşısını yapmışlar. 350 bin doz aşı yapmışız. Türkiye genelinde Suriyeli 150 binin üzerinde anne doğum yapmış. Bazı illerimizin nüfusundan çok bir nüfus. Geçtiğimiz dönem Edirne milletvekiliydim. Edirne nüfusu 130 bin. Hemen yanımızda Kilis’in nüfusu 130 bin. Dolayısıyla bütün bunları başarabilen zorlukları aşabilen, zorlukları planlayıp yarınlara güçlü taşıyabilen bir anlayışın, bir özgüvenin sahibiyiz. Zorluklarımız ve sıkıntılarımız elbette var. Ama az önce de söylediğim gibi, dertler ve sıkıntılar paylaşıldıkça azalır. Çözüldükçe azalır demiyoruz. Paylaşıldıkça azalır diyoruz. Bazı sorunları çözemeyebiliriz. Ama paylaşabiliriz. Bir annenin, bir babanın kaybettiği evladını, şehidini çözemeyiz. Ama acısını paylaşarak azaltabiliriz. Bir hastanın derdine hekim şifa olma gayretini gösterir ama diğeri paylaşarak azaltmasına vesile olur. O nedenle paylaşarak sıkıntıları azaltacağız. Ama bu milletin mutluluklarını da paylaşarak büyüteceğiz ve çoğaltacağız. Bu anlamda kuruluş felsefemizi hiç unutmadan, kopmadan bu günlere geldik. Başkan vekilimizin de söylediği gibi, 7 Haziran’da beklediğimiz sonucu alamadık. Sonra kendi kendimizi sorguladık. Acaba yanlışı nerede yaptık dedik. Sonra ayağımızı doğru adrese koyunca 1 Kasım’da destansı bir başarıya imza attık. İnşallah önümüzdeki dönemlerde de yine 7 Haziran’dan dersler çıkararak tekrar o duruma düşmeden, devletimizi, milletimizi sıkıntıya sokmadan, milletimiz ile birlikte nice başarılara imza atarak, ülkemizi daha iyi noktalara taşıyacak yolculuğu hep birlikte başaracağız.”

Tuba CANPOLAT/Oluşum GazetesiYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER