Ağustos Ayında 60 Bin Sağlık Personeli Atanması İçin Kanun Teklifi!

Afyon Milletvekili Mehmet PARSAK “ Sağlık Bakanlığı bünyesinde 60.000 adet Yardımcı Sağlık Hizmetleri sınıfında kadro ataması yapılması amacıyla TBMM’ye sunmuş olduğu Kanun Teklifi” görüşülmesi amacıyla 8 Şubat 2016 günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna gelmiştir.

Ağustos Ayında 60 Bin Sağlık Personeli Atanması İçin Kanun Teklifi!
Afyon Milletvekili Mehmet PARSAK’ın 60.000 Sağlık Personeli ataması yapılması amacıyla TBMM’ye sunmuş olduğu gerekçeye göre; Türkiye’de ataması yapılmayan 300.000’den fazla sağlık çalışanı olduğu bilinmektedir. Ayrıca her yıl 10.000-15.000 arasında sağlık çalışanı ataması yapılırken, 35.000’den fazla kişi ataması yapılmayan sağlık çalışanları arasına katılmaktadır. Sağlık Bakanlığı 2023  yılında 1.150.000 sağlık çalışanı sayısına ulaşmayı hedeflediğini  bildirmiştir. Ancak bu hedefe ulaşması her yıl istihdam ettiği sağlık çalışanı sayısı ile imkansızdır. Bu sebeple 2016 yılında en az 60.000 adet yardımcı sağlık hizmetleri sınıfı bünyesinde Diyetisyen, Tıbbi Teknolog, Sağlık Fizikçisi, Çocuk Gelişimci, Hemşire, Ebe, Sağlık Memuru, Sağlık Teknikeri, Laborant, Antropolg, Diş Protez Teknisyeni, Sosyal Çalışmacı, Sağlık Teknisyeni, Tıbbi Sekreter, Radyoloji Teknisyeni, Labaratuvar Teknisyeni gibi çeşitli unvanlarda alım yapılması gerekmektedir.

Milliyetçi Hareket Partisi gerek 7 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçimleri gerekse 1 Kasım 2015 Milletvekili Genel Seçimleri Beyannamelerinde “Sağlık Hizmetlerinde sürekliliği ve erişebilirliği sağlamak amacıyla sağlık insan gücünün ülke genelinde dengeli dağılımını temin edecek bir istihdam ve ücret politikası uygulayacaktır.” İfadesini ve taahhüdünü dile getirmiştir.

Bu gerekçelerle, ülkemizdeki sağlık çalışanı eksiğinin tamamlanması ve Türk vatandaşlarına yeterli sağlık hizmetinin uzman eller tarafından sunulması maksadıyla, 2016 yılı Ağustos ayına kadar ilk etapta en az 60.000 adet Yardımcı Sağlık Hizmetleri sınıfı bünyesinde atama yapılması gerekmektedir.”


Kaynak/memurahval

radmin

radmin


İletişim HesaplarıYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER