Yıpranma Payı ve Emekli Maaşındaki Artış Olumlu Ama Eksik Düzenlemelerdir.

Kamuoyunda Bedelli askerlik yasa tasarısı olarak bilinen düzenlemede sağlık çalışanlarına yıpranma payı ve doktorların emeklilik maaşlarında artış öngören iki düzenleme yer almıştır.

Yıpranma Payı ve Emekli Maaşındaki Artış Olumlu Ama Eksik Düzenlemelerdir.

Tasarıda yıpranma payı 60 gün yani 6 yıla 1 yıl olarak düzenlenmiştir. Burada Sayın Cumhurbaşkanımızın söz verdiği şekilde 90 gün yani 5 yıla 1 yıl şeklinde bir düzenleme yapılmamıştır. Bunun yanı sıra söz konusu düzenlemenin tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan çalışanları kapsaması beklenirken, sunulan tasarı sadece sağlık meslek mensupları ile sınırlı tutulmuştur.  Ayrıca Yıpranma payının geriye dönük olarak hesaplanmayacağı da görülmektedir.

Bu açıdan değerlendirildiğinde düzenlemenin olumlu, fakat beklentileri tam anlamıyla karşılamadığı açıktır. Yıllardır yıpranma payını bekleyen çalışanların makul ve adaletli bir hakka kavuşmaları temel beklentimizdir. Bu nedenle TBMM’de süresi açısından söz verildiği gibi, fayda bakımından geçmişe dönük ve tüm çalışanları kapsayan bir şekilde gerekli düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz.

Tasarıda yer alan diğer önemli bir düzenleme ise emeklilikte doktorlarımıza ve diş hekimlerimize yapılacak ilave ödemedir. Bu düzenleme ile uzmanlar 2000 TL diğer doktorlarımız da 1500 TL’lik bir ilave ücreti emekliliklerinde alacaklardır. Emeklilikte ücretlerin yetersizliği tüm sağlık çalışanlarının temel sorunu iken sadece doktorlarımıza ve diş hekimlerimize yönelik bir iyileştirme yapılması eksik bir uygulama olmuştur. Tüm sağlık çalışanlarının emeklilikte yaşadıkları gelir kaybının telafisi için gerekli düzenleme yapılmalıdır. Kamu çalışanlarının emeklilik hakları yeniden değerlendirilmeli ve iyileştirme yapılarak düzenlenmelidir.

Sağlık hizmetlerini ekip işi olarak değerlendirip hakların tanınmasında ayrımcılık yapmak yanlıştır. Bu durum çalışma barışını ve huzurunu baltalayacaktır. Bir hak teslim edilirken kapsayıcılıktan ve adaletten ne kadar uzaklaşılırsa o hak o denli beklentileri karşılamaktan da uzak kalacaktır. Hem yıpranma payı hem de emeklilikteki ilave ödemeler açısından durum ne yazık ki böyledir.

Çalışanlar açısından çok mühim olan bu iki konuyu sosyal taraflarla görüşmeden hazırlayıp, bazı acil düzenlemelerin yanına ilave edip oldu bittiye getirmek yanlış olmuştur.

Umarız ki bu hatalar TBMM sürecinde tasarı yasalaşırken telafi edilir. Bu açıdan ilk olarak TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyeleri milletvekillerimizle görüşülmüş olup tasarıdaki eksik kalan yönler ve çalışanların beklentisi kendilerine iletilmiştir.

Türk Sağlık-Sen olarak bu konuda TBMM nezdinde gerekli girişimlerde bulunmaya devam edeceğiz. Yapılacak olan düzenlemelerde adaletin tesisi ve beklentilerin karşılanması adına var gücümüzle mücadele edeceğiz.

Önder KAHVECİ
Türkiye Kamu-Sen ve Türk sağlık-Sen
Genel Başkanı
YORUM EKLE
YORUMLAR
emektar sağlıkçı
emektar sağlıkçı - 13 ay Önce

teşekkür ederiz sayın kahveci yetkili sendika siz olsaydınız durum çok daha farklı olurdu .popilist yaklaşımlarla adalet yerini bulmaz adalet sayının çokluğu ile ilgili olamaz gerçekci ve adil bir yıpranma olucaksa detaylı ve kesinlikle geçmişe yönelik olmalı sırf oy potansiyeli için genelleme yapılarak kısa yoldan zahmetsiz ve en az masrafla yapalım bitsin mantığı ile olmamalı yıpranmada kademe mutlaka olmalı hastanelerde en yoğun ve en çok yıpranan yerler zaten biliniyor ki özellikli brim diye zaten kendileri hali hazırda uyguluyorlar (yoğun bakım,acil,ameliyathane ..vs)şimdi burada çalışan arkadaşlar gerçektende en çok yıpranan kesim bu grubu diğerleri ile aynı kefeye koymak adil olmaz 2. grup nöbet tutan sağlık personeli nerde tutarsa tutsun nöbet tutyorsa bu şu demektir gece,haftasonu,tatiller ve bayramlarda çalışan kesim bunlarda ayrılmalıdır 3.grup ise sadece günüdüz mesaisinde çalışan sağlıkçılar doğru yıpranma sıralaması kesinlikle bu şekilde olmalı atıyorum ilk gruba yılda 90 gün ise 2. grup 75 gün 3.grup 60 gün şeklinde olmalı hafta sonu bayram ve tatillerde çalışanlara 365 gün üzerinden diğerlerine ise haftaiçi çalışma günü üzerinden yapılmalı işte o zaman adaletden bahsedilebilir yoksa herkesi aynı torbaya koyup 60 gün verelim gitsin mantığı ile olmamalı bu çok yanlış olur.Ayrıca değerli hekimlerimizin emekliliklerine yapılan artış çok güzel olmalı idide lakin diğer arkadaşları yok farzederek yapılan bu ayrımcılık da adil olmadı ve hepimizi yaraladı en azından bizlerinde gönlü azda olsa alınmalı idi en azından 400-500 tl da bizlere verilebilirdiki hem ekip ruhu parçalanmaz hemde çok daha hakkaniyetli olurdu diye düşünüyorum mevcut haliyle çıkmaması gerektiğini ve acilen daha adil bir paylaşım yapılacağını ümit ediyorum umarım yetkililere birileri bu yanlışı duyurur.

SIRADAKİ HABER