Yıpranma Payı Tarihi Bir Kazanımdır

Genel Başkanımız Metin Memiş, KON TV’de ‘Ankara Konuşuyor’ programı ve Haber Türk canlı yayınında yıpranma payı başta olmak üzere gündemdeki konuları değerlendirdi.

Yıpranma Payı Tarihi Bir Kazanımdır

Yıpranma payı konusunu 4 sene önce kimsenin gündeminde yokken Sağlık-Sen’in talep ettiğini belirten Metin Memiş, o dönem Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan’ın sendikamızın Anneler, Ebeler ve Hemşireler Günü programına katılarak sağlık çalışanlarına 5 yıla 1 yıl yıpranma payı sözü verdiğini hatırlattı. Yıpranma payının TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna 6 yıla 1 yıla şeklinde geldiğini ifade eden Memiş, komisyona bizzat katıldığını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söz verdiği gibi yıpranma payının 5 yıla 1 yıl çıkması için görüş bildirdiğini belirtti.7 gün 24 saat hizmet veren ve yüzde 60'ından fazlası kadınlardan oluşan sağlık çalışanlarının, mesleklerini icra ederken tıpkı polisler, itfaiyeciler ve gazeteciler gibi yıprandıklarını vurgulayan Memiş, şunları kaydetti: “Sağlık bir ekip işidir. Bu ekibin bütün mekanizmaları yıpranma payından yararlanmak zorundadır. Eğer faydalandırmıyorsanız 5510 sayılı kanunun özünü bilmiyorsunuz demektir. Çünkü bu kanunun tanımı yapılırken sağlık çalışma alanları çok tehlikeli alanlar şeklinde tanımlanmış. İnsan faktörünü bir kenara koyarak unvan faktörü üzerinden giderek bir ayrım yapılması insan haklarına aykırıdır. Onun için bu kapsamında mutlaka genişletilmesi gerektiğini ifade ettik.”

Yıpranma payının detaylarıyla birlikte tartışılması gerektiğini söyleyen Memiş, sağlık çalışanlarının 4 sene yıpranma payını beklediğini ve hakkaniyetli bir şekilde çıkması için beklemeye de razı olduklarını vurguladı. Yıpranma payının geriye dönük olmasına Sosyal Güvenlik Kurumu ve Maliye Bakanlığının karşı çıktığını vurgulayan Metin Memiş sözlerine şu şekilde devam etti: “24 Haziran sonrası yeni bir Türkiye’ye uyandık, bu dönemde artık bürokratik oligarşi olamaması lazım. Siyasi iradenin hâkimiyeti daha önde olması lazım. Bu gün yıpranma payı geriye dönük işlemeyeceğiyle alakalı bir durum söz konusu. 2002 yılından sonra hastaneler yenilendi ve daha nitelikli hale getirildi. Sağlık çalışanlarının da hizmet sunduğu alanlar kaliteli hale geldi. Sağlık çalışanları 2002’den önceki kötü ortamlarda sağlık hizmeti verdiler, bu dönemden önce çalışan sağlık çalışanlarımız uzaydan gelmedi. Yıpranma payı veriliyorsa mutlaka geçmişe dönük olarak tüm sağlık çalışanlarına verilmesi gerekir. 2016 yılında yapılan düzenlemeyle birlikte milletvekillerinin ve gazetecilerin yıpranma payı 2008 yılından itibaren geçerli olmak kaydıyla verildi. Bu karar bizim için bir emsaldir, yıpranma payı tamamı geçmişe dönük verilmeli. Hiç olmazsa 2008 yılından itibaren yapılmalı, bu da olmaz derlerse Cumhurbaşkanımızın söz verdiği tarihten itibaren verilmesini talep ediyoruz.”    

Hekimlerin emekli maaşlarına yapılacak düzenlemeyi önemsediklerini söyleyen Memiş, sadece hekimlerin değil, bütün sağlık çalışanlarının emekli maaşının düşük olduğunu ifade etti. Bütün sağlık çalışanlarının emekli maaşlarının artırılması gerektiğini ifade eden Memiş, bunun için yapılması gerekenlerden birinin de ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması olduğunu kaydetti. Memiş ayrıca, 3600 Ek göstergenin, bütün sağlık çalışanlarına verilmesinin de emekli maaşlarının artışına etki edeceğini dile getirdi. Tüm sağlık çalışanlarının emekli maaşlarının artırılmasına yönelik taleplerinin takipçisi olduklarını da belirten Memiş, “Kanser cerrahisi ve organ nakli gibi özellikli tıbbi hizmetler veren hekimlerin döner sermaye katkı paylarının tavanlarında yükseltmeye gidilecek olması da memnuniyet vericidir. Ancak, burada dikkat edilmesi gereken husus, bu artış için gerekli kaynağın döner sermaye gelirlerinden oluşan havuz yerine dışarıdan bir sübvansiyonla desteklenmesi olmalıdır” dedi. Metin Memiş, 3600 ek göstergenin de bir an önce hayata geçmesi, sağlıkta ek istihdamlar yapılarak çalışanların yükünün azaltılması, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılarak emeklilikte yaşanan düşük maaş mağduriyetinin giderilmesi, 2014 yılı sonrasında ön lisans mezunu olanların da lisans tamamlama hakkından faydalanması ve tüm sözleşmelilerin kadroya alınması gerektiğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2018, 13:18YORUM EKLE
YORUMLAR
Hemşire
Hemşire - 12 ay Önce

Alın kazanimizi sizin olsun benim bir işime yaramıyor 4 yıldır oyaladınız Geçmiş e dönük olarak verilmeyince ne kazanımından bahsediyorsunuz sayın başkan iktidar sendikasiniz hiç bir gücünüz yok bikdiklerini yaptılar sizin istediğiniz hiç bir düzeltme olması siz kazanımdan bahsediyorsunuz kendinizi kandira bilirsiniz ama biz kanmıyoruz hiç olmazsa mahkeme ile Geçmişe dönük kazanabilmelermiyiz bunu takip edin tabi mahkemeler böyle bir hakkı vermeye cesaret edebilir mu sizler böyle birseye cesaret edebilirmisiniz bilmem herşey danışıklı dövüş

sağlıkçı
sağlıkçı - 12 ay Önce

30 yıldır çalışıyorum yani şimdi ben 30 yıldır aynı işi yaparken yıpranmadımda bugünden sonra aynı işi yaparkenmi yıpranacağım bumu tarihi kazanım dalgamı geçiyorsunuz?

istifa istifa
istifa istifa - 12 ay Önce

yav he hee

deniz312
deniz312 - 12 ay Önce

sağlık çalışanları resmen sendikalar tarafından sahiplenilmemiş.yıpranma payı yasası alay edilircesine mevcut çalınanların geçmişteki hakları resmen gasp edilmesine göz yumulmuştur. oysa inancımız gereği çalışanın alın teri kurumadan emeğinin karşılığı verilmesini emr eder.yetkili sendika hiç bir ses getirici bir eylem ortaya koyamamıştır.söz verilmesine karsılık yılda gün 90 gün yani 5 yılda 1 yıl yıpranma olmasını dile getirilmiş olmasına karsılık verilen sözün gereği bile yapılmadığı halde bunu bile savunamamış kitlesel bir eylem yapılamamış olması yetkili konumdaki bir sendika içler acısı vurdumduymaz tavrı kabul edilir gibi değildir.buyuk bir kazanım gibi göstermeye çalışmak çalışanların emeğine hakaret saymaktır.360 ek göstergede yine yıpranma payı yasası gibi verilen sözlerin benzeri gibi yıllarca sürüncemede kalır.böyle tepkisiz ve etkisiz bir sendikal bakış açısı ile daha çok bizler oyalanırız.herkes kendine yoklamalı kimden yanayız.çalışandan yana mıyız.yoksa mevcut yönetimlerden yana mı olacağız..biran önce arka kapılar arkası görüşmelerden çıkıp meydanlarda çalışanın sesi kulağı olmaya yönelik ses getirici eylemlere öncülük eden cesaretli yaklaşım içinde olmanızı bekliyoruz...

tabi tabi
tabi tabi - 12 ay Önce

yenilen sopalar şiddetler yanımıza kar kaldı bende azda olsa sendika birşeyler yapar diye istifa edecek nasılsa farketmiyor

SIRADAKİ HABER