TÜRK SAĞLIK SEN’DEN PERFORMANS ÖDEMELERİNE TEPKİ

TÜRK SAĞLIK SEN’DEN PERFORMANS ÖDEMELERİNE TEPKİ

TÜRK SAĞLIK SEN’DEN PERFORMANS ÖDEMELERİNE TEPKİ
Türk sağlık Sen Manisa Şubesi Başkanı Rıtvan Mutlu, sağlık çalışanlarına yönelik yapılan performans ödemelerinin ciddi bir sorun haline geldiğini söyledi. Performans ödemeleri için yapılan yeni düzenlemenin çok ciddi sıkıntıları beraberinde getireceğini kaydeden Mutlu, “Pansuman tedbirler, sağlık çalışanlarının ekonomik ve sosyal problemlerine çare olamaz” dedi.


Sağlıkta yaşanan sorunlara bir yenisinin daha eklendiğini belirten Türk Sağlık Sen Manisa Şubesi Başkanı Rıtvan Mutlu, bu durumu düzeltmek yerine idarecilerin şimdi de performans ödemelerini düşürdüğünü kaydederek şöyle konuştu: “Tüm kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan çalışanlar sabit ek ödemeleri genel bütçeden alırken sadece sağlık çalışanlarına bu para döner sermaye bütçesinden ödeniyor” diye konuştu.
Performans ödemelerinin son yıllarda hızla düşüp 5, 10 lira gibi komik rakamlara indiğini belirten Mutlu, şunları söyledi: "Hal böyle iken mali haklar söz konusu olduğunda sağlık çalışanları için söylenen ‘Siz de döner sermaye alıyorsunuz’ tamamen içi boş bir ifade olup çıktı" diyen Mutlu, "Özellikle Sayıştay raporuyla birlikte sabit ek ödemelerin toplamının, dağıtılabilir döner sermaye tutarından yüksek olduğu Hastanelerde döner sermaye performans ödemesi yapılmaması yönünde Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumunun yazısıyla birlikte küçük hastaneler başta olmak üzere yaklaşık 300’e yakın hastanede hekimler hariç tüm çalışanlar için performans ödemesi sıfırlandı. Hekim arkadaşlarımızın kayıpları çok ciddi duruma ulaştı." Haberin devamı için erişime tıklayınızYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER