Sosyal Hizmet Kanuna Göre Ataması Yapılanlar İçin Önemli Karar

2828 Sayılı Sosyal Hizmetler Kanununa 2018 yılında eklenen bir geçici madde ile bu kapsamda ataması yapılanların kurumların kadroları ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih ve öğrenim durumları itibarıyla ihraz ettikleri unvanlara atanabilmelerine imkan sağlanmıştı.

Sosyal Hizmet Kanuna Göre Ataması Yapılanlar İçin Önemli KararSöz konusu düzenleme ile ilgili olarak Mersin Toroslar İlçe Sağlık Müdürlüğünde hizmetli olarak görev yapan şube başkan yardımcımızın veri hazırlama ve kontrol işletmeni kadrosuna atanması talebi zımmen reddedilmişti.

Bu işleme sendikamız tarafından dava açılmıştı. Açılan davayı görüşen Mersin 2. İdare Mahkemesi verdiği kararda 1990 yılında memuriyete başlayan davacının atama tarihindeki öğrenim durumunun 2004 yılında değiştiğini 2828 Sayılı Kanun’da yapılan değişiklikle görevde yükselme sınavına girmeden atanabilmesinin mümkün olduğuna vurgu yapıldı. Mahkeme VHKİ olarak atanabilmek için gerekli şartları taşıdığı ve üyemizin atanabilmesi için kadro ve ihtiyaç durumunun müsait olduğunu tespit ederek davaya konu işlemin iptaline karar verdi. Kararla ilgili temyiz süreci devam etmektedir

Sevil
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER