Sağlık-Sen Yıpranma Payı İçin TBMM’de!

Sağlık-Sen Yıpranma Payı İçin TBMM’de!

Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, yıpranma payının bütün sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde 5 yıllık hizmete 1 yıl ve geriye dönük olarak hayata geçmesi gerektiğini söyledi.

Metin Memiş, içinde yıpranma payının da yer aldığı torba yasa görüşmeleri öncesi AK Parti TBMM Grup Başkanı Prof. Dr. Naci Bostancı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç ile TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Dr. Şenel Yediyıldız’ı ziyaret etti. Memiş, daha sonra TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısına katılacak.

İLK ZİYARET BOSTANCI’YA

İlk olarak Naci Bostancı’yı ziyaret eden Metin Memiş, yıpranma payının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözünü verdiği şekilde, 5 yıla 1 yıl çıkması gerektiğini kaydetti. Sağlık hizmetlerinin bir ekip işi olduğunu söyleyen Memiş, “Sağlık hizmetleri bir ekip işidir. Bu hizmetler sunulurken ekibin tamamı yıpranıyor. Ayrım yapmak, çalışma barışını bozacak ve adaletsizliğe yol açacaktır.” Şeklinde konuştu.

Yıpranma payının geçmişe dönük çıkmasının önemine de değinen Memiş, şu anda görev yapan sağlık çalışanlarının, bu hizmeti yerine getirirken yıprandığını ve yıpranma payının geriye dönük verilmesiyle bir hakkın teslim edilmiş olacağını kaydetti.

DAHA SONRA BİLGİÇ ZİYARET EDİLDİTBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç’i ziyaret eden Memiş, yıpranma payının geriye dönük olarak verilmesi ve bütün sağlık çalışanlarını kapsaması gerektiğini dile getirdi. Maliye Bakanlığı’nın, sağlık hizmetindeki bazı branşların yıpranma payı kapsamı dışında tutmaya çalışmasının anlaşılamaz ve kabul edilemez bir durum olduğunu söyleyen Memiş, “Sağlık bir ekip işidir. Bir ameliyata giren ekibin tamamı, ambulansla hastaya giden ekibin tamamı yıpranmaktadır, aynı riskleri taşımaktadır. Yıpranma, bu sebeple bütün sağlık çalışanlarını kapsamalıdır” ifadelerini kullandı. Hekimlerin emekli maaşlarına yapılacak düzenlemeyi önemsediklerini söyleyen Memiş, sadece hekimlerin değil, bütün sağlık çalışanlarının emekli maaşının düşük olduğunu ifade etti. Bütün sağlık çalışanlarının emekli maaşlarının artırılması gerektiğini ifade eden Memiş, bunun için yapılması gerekenlerden birinin de ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması olduğunu kaydetti. Memiş ayrıca, 3600 Ek göstergenin, bütün sağlık çalışanlarına verilmesinin de emekli maaşlarının artışına etki edeceğini dile getirdi.

SON ZİYARET YEDİYILDIZ’A

Plan ve Bütçe Komisyonu çalışması öncesi son ziyaretini TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Dr. Şenel Yediyıldız’a gerçekleştiren Memiş, Sağlık-Sen’in çalışmaları ve talepleri hakkında bilgi verdi. Yıpranma payının bütün sağlık çalışanlarını kapsayacak ve geriye dönük olarak çıkması gerektiğini dile getiren Memiş, yasa tasarılarının ele alınacağı komisyonların çalışmalarına katılarak, taleplerini dile getireceklerini ifade etti.

//www.sagliksen.org.tr/haber/5714/yipranma-payi-5-yila-1-yil-olmali-ve-gecmisi-kapsamali
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hemşire
Hemşire - 12 ay Önce

Peki size ne dediler sayın başkan destek verecekler mi yoksa siz konuştunuz onlar biz bilgimizi yaparız mi dediler mühim olan sözleriniz ne kadar etkili oldu yıpranma payını geçmişe dönük olarak 3600ek gösterge bunlar olacak mi yoksa ziyaret ettim söylenenmesi gerekeni soyledim bitti mi

emektar sağlıkçı
emektar sağlıkçı - 12 ay Önce

gerçekci ve adil bir yıpranma olucaksa detaylı ve kesinlikle geçmişe yönelik olmalı sırf oy potansiyeli için genelleme yapılarak kısa yoldan zahmetsiz ve en az masrafla yapalım bitsin mantığı ile olmamalı yıpranmada kademe mutlaka olmalı hastanelerde en yoğun ve en çok yıpranan yerler zaten biliniyor ki özellikli brim diye zaten kendileri hali hazırda uyguluyorlar (yoğun bakım,acil,ameliyathane ..vs)şimdi burada çalışan arkadaşlar gerçektende en çok yıpranan kesim bu grubu diğerleri ile aynı kefeye koymak adil olmaz 2. grup nöbet tutan sağlık personeli nerde tutarsa tutsun nöbet tutyorsa bu şu demektir gece,haftasonu,tatiller ve bayramlarda çalışan kesim bunlarda ayrılmalıdır 3.grup ise sadece günüdüz mesaisinde çalışan sağlıkçılar doğru yıpranma sıralaması kesinlikle bu şekilde olmalı atıyorum ilk gruba yılda 90 gün ise 2. grup 75 gün 3.grup 60 gün şeklinde olmalı hafta sonu bayram ve tatillerde çalışanlara 365 gün üzerinden diğerlerine ise haftaiçi çalışma günü üzerinden yapılmalı işte o zaman adaletden bahsedilebilir yoksa herkesi aynı torbaya koyup 60 gün verelim gitsin mantığı ile olmamalı bu çok yanlış olur.Ayrıca değerli hekimlerimizin emekliliklerine yapılan artış çok güzel olmalı idide lakin diğer arkadaşları yok farzederek yapılan bu ayrımcılık da adil olmadı ve hepimizi yaraladı en azından bizlerinde gönlü azda olsa alınmalı idi en azından 400-500 tl da bizlere verilebilirdiki hem ekip ruhu parçalanmaz hemde çok daha hakkaniyetli olurdu diye düşünüyorum mevcut haliyle çıkmaması gerektiğini ve acilen daha adil bir paylaşım yapılacağını ümit ediyorum umarım yetkililere birileri bu yanlışı duyurur.

VHKİ
VHKİ - 12 ay Önce

VHKİ LER BU ÜLKENİN VATANDAŞLARI DEĞİLMI HERKESE İYİLEŞTİRME YAPILIYOR BİZE NEDEN YAPILMIYOR

VHKİ
VHKİ - 12 ay Önce

VHKİ LERİ BU ÜLKENİN 2. SINIF VATANDAŞLARIMI ECEVİTİN DERECE DÜZENLEMESİNDEN BAŞKA 16 YILDIR NE İYİLEŞTİRME NE MAAŞ ARTIŞI HİÇ BİR ŞEY YAPILMAMIŞTIR KİMİ HAKİM SAVCIYA KİMİ AKADEMİSYENLERE KİMİ POLİSE,HEMŞİREYE,DOKTORA İYİLEŞTİRME YAPTI

VHKİ
VHKİ - 12 ay Önce

VHKİ LERE HASTANELERDE PERFORMANS VERİLMEZ HEP SAĞLIKÇILARA VERİLİR ÇÜNKÜ VHKİ LERİN ÇOCUKLARI YOK ONLAR EV GEÇİNDİRMİYORLAR ÇÜNKÜ ONLARIN BU ÜLKEDE YAŞAMAYA HAKLARI YOK BUNLAR BU ÜLKENİN ZENCİLERİ ALDIĞINIZA ŞÜKREDİN BU DÜNYANIN ÖBÜR TARAFIDA VAR HESABA HAZIR OLUN HERKESE AYNI KANUNU ÇIKARSANIZDA HERKES MUTLU OLSA NE OLUR GÜNAHMI OLUR

sağlıkçı
sağlıkçı - 12 ay Önce

bizi aptal yerine koydular amma değiliz.

Sağlıkçı
Sağlıkçı - 12 ay Önce

Sarı sendikacılıkla bu işler yürümez. Sadece koltuğunu koruyabilirsin

SIRADAKİ HABER