Sağlık Çalışanlarının İş Sağlığı ve Güvenliği Sağlanmalı

Sağlık-Sen ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın birlikte düzenlediği 1. Ulusal Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Sağlığı ve Güvenliği Kongresi, Ankara’da yapılıyor. Programın açılışına Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Serhat Ayrım ve çok sayıda davetli ve bürokrat katıldı.

Sağlık Çalışanlarının İş Sağlığı ve Güvenliği Sağlanmalı

Sağlık-Sen ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın birlikte düzenlediği 1. Ulusal Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Sağlığı ve Güvenliği Kongresi, Ankara’da yapılıyor. Programın açılışına Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Serhat Ayrım ve çok sayıda davetli ve bürokrat katıldı.

MEMİŞ: SAĞLIK ÇALIŞANLARI MESLEKİ RİSKLERDEN KORUNMALI

Programın açılışında konuşan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sağlık hizmetlerinin karışık bir yapıya sahip olduğunu, gerek hizmet edilen alandaki çeşitlilik, belirsizlik, tehlike ve risklerin yoğunluğu, gerekse hizmet alanların olağan dışı tutum ve davranışları sergilemeye açık olmasının görmezden gelinemeyeceğini söyledi. Sağlık çalışanlarının çalışma şartlarından dolayı büyük mağduriyetler yaşadığını hatırlatan Memiş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ise, ‘Önce İş Güvenliği’ diyerek çalışan güvenliğine dikkat çektiğini vurguladı. Hasta güvenliği ve daha iyi bir sağlık hizmeti isteniyorsa, vatandaşa bu hizmeti sunan sağlık çalışanlarının güvenliğinin sağlanması gerektiğini söyleyen Memiş, “Sağlık çalışanları hem mesleki risklerden hem de meslek hastalıklarından korunmalıdır. Olay yerine yetişmek için zamanla yarışan gencecik paramediklerimizin trafik kazalarında aramızdan ayrılmasını yok mu sayalım? Hastasından kan almaya çalışırken eline batan iğne ile Kırım Kongo kanamalı ateşinden hayatını kaybeden Nazlı Hemşire için üzülmeyelim mi? Hastası tarafından öldürülen Dr. Ali Menekşe’yi, Hasta yakını tarafından öldürülen Dr. Ersin Aslan’ı nasıl unutabiliriz” şeklinde konuştu.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI RİSK ALTINDA

Çalışma şartlarındaki olumsuzluktan dolayı hemşirelerin anksiyete bozukluğu yaşadıklarını, anestezi çalışanlarının dermatit, ebelerin bel fıtığı, laborantların hepatite, radyoloji çalışanlarının ise kansere yakalandığını belirten Memiş, hekimlerin ise bu hastalıkların hepsine yakalandığını kaydetti. Bu hastalıkların yanı sıra sağlık çalışanlarının karşılaştığı başka sorunlar da olduğuna dikkat çeken Memiş, bunların başında ise şiddetin geldiğini ifade etti.

Sağlık çalışanlarının ruhen de bir saldırı yaşadığını ve güvende olmadıklarının altını çizen Memiş, “Güvende değiliz. Mobbing, tükenmişlik sendromu, psikolojik travmalar… Bunların hepsi, bizim hiç de yabancısı olmadığımız gerçekler. Daha hijyenik çalışma ortamlarının oluşturulması gerekiyor.” Dedi. Yıpranma payı konusuna da değinen Memiş, bütün sağlık çalışanlarını kapsayan yıpranma payı dışındaki seçenekleri kabul etmeyeceklerini dile getirdi.

ÇALIŞAN MEMNUNİYETİ VE GÜVENLİĞİ KALİTEYİ ARTIRIR

Sağlık Bakanlığı’nın, Sağlık Kalite Standartları üzerinden hastaneleri puanlaması gibi, kaliteli ve nitelikli çalışma ortamlarında sağlık çalışanlarının memnuniyetinin de önemsenmesi ve bu konuda elde edilecek başarının, sağlık tesisleri için de pozitif bir gösterge olması gerektiğini belirten Memiş, “Yani, çalışanlar olarak biz de memnun edildiğimiz kadarıyla sağlık tesisine bir averaj sağlıyoruz, bu sayede sağlık tesisleri bir değer kazanıyor. Sağlık sistemi sadece hasta merkezli olmaz, yalnızca hastanın güvenliği, rahatı, memnuniyeti, beklentisi karşılanarak olmaz. Sürdürülebilir ve başarılı bir sağlık sistemi için sağlık çalışanlarımızın da mesleki saygınlığını gözetmek, iş sağlığı ve güvenliği konusunda gerekli tedbirleri almak, iş tatminini sağlamak ve çalışma koşullarını daha da ileriye götürmek zorundasınız. Yoksa bu sistem sürdürülebilir değildir. Sağlık çalışanlarımızı ezerek, üzerek, örseleyerek, yetersiz istihdam, ağır çalışma koşulları, şiddet, mobbing ve tükenmişlik içerisinde hastaları daha fazla memnun edemezsiniz.” şeklinde konuştu.

AYRIM: SAĞLIK ÇALIŞANLARININ İŞ GÜVENLİĞİNE ÖNEM VERİYORUZ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Serhat Ayrım da konuşmada, Sağlık-Sen ile böyle bir programı gerçekleştirmekten memnun olduklarını söyledi. Sağlık hizmetlerinin tehlikeli sınıfta yer aldığını hatırlatan Ayrım, bu sebeple sağlık çalışanlarının iş güvenliğine ayrı bir önem verdiklerini ifade etti.YALÇIN: İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNDE KAMU ÖNCÜ OLMALI

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ise konuşmasında, sendikacılığın sadece muhalefet etmek olmadığını, hayatın kalitesini artırmak için önemli bir oluşum olduğunun Sağlık-Sen’in bu çalışması ile bir kez daha ortaya konulduğunu söyledi. İş sağlığı güvenliği konusunun, insanı yaşat ki devlet yaşasın felsefesinin hayat bulmuş hali olduğunu kaydetti. Çalışanların en fazla şikayet ettikleri konunun iş kazaları olduğuna dikkat çeken Yalçın, “İş kazaları ve bu kazalarda hayatını kaybedenlerin sayısı ürkütücüdür. İş sağlığı güvenliği öncelikli konudur. Önemsenmesi ve ciddiyetle adım atılması son derece önemlidir. Kamu, bu konuda özel sektöre de öncülük etmelidir. Mevzuat düzenlemelerinin kamuda daha hızlı hayata geçmesi gerekir. Kamuda düzenlemelerin hayata geçmesi, yenileme dönemlerinde öteleniyor” dedi.

İş stresi ve iş sağlığı güvenliğinin sağlık çalışanlarında diğer çalışma alanlarına göre daha fazla önem arz ettiğini ve risk oluşturduğunu söyleyen Yalçın, sağlık çalışanlarının iş gereği riske en açık kamu görevlileri arasında yer aldığını belirtti.

İLHAN: SORUNLARA ÇÖZÜM ÜRETMEK VE KATKI SUNMAK İSTİYORUZ

SASAM Sağlık Politikaları Direktörü ve Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan ise konuşmasında SASAM’ın çalışmaları hakkında bilgi verdi. İlhan, çalışan sağlığı genelinde, sağlık çalışanlarının iş güvenliğinin ele alınacağı bu kongrede, geliştirilecek çözüm önerilerinin sorunların çözümüne katkı sunacağına inandığını kaydetti.

KOÇ: İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ BÜTÜN OLARAK ELE ALINMALI

Açılışta konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Opr. Dr. Orhan Koç da konuşmasında, bakanlık olarak çalışanların iş güvenliğine önem verdiklerini kaydetti. Sağlık-Sen ile gerçekleştirdikleri bu kongrede de sağlık çalışanlarının iş güvenliğinin sağlanmasına yönelik konuların ele alınacağını kaydeden Koç, iş sağlığı güvenliği konusunun bir bütün olarak ele alınması gerektiğini dile getirdi.

http://www.sagliksen.org.tr/haber/5277/saglik-calisanlarinin-is-sagligi-ve-guvenligi-saglanmali
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hemşire
Hemşire - 11 ay Önce

Yıpranma payı geçmişe dönük olarak ne zaman çıkacak artık bunu söyleyin zaten biz bunları biliyoz

HEMŞİRE
HEMŞİRE - 11 ay Önce

TSK Personeline Yan Ödeme Kararnamesi ile 400 lira iyileştirme yapıldı. 2018 yılı yan ödeme kararnamesi 18 Nisan 2018 tarihi itibariyle onaylandı. Bu kapsamda özlük haklarını 926 sayılı TSK personel kanunu'na göre alan subay,astsubay ve uzman erbaşların maaşlarında 1 Ocak 2018 tarihinden geçerli olmak üzere aylık net 400 lira iyileştirme yapılmıştır. Ayrıca; SAT/SAS ve Komando sınıfı personele ilave net 679 lira,deniz hizmet süresi 4 yıl ve üzeri olan personele net 553 lira,deniz hizmet süresi 8 yıl ve üzeri olan personele net 690 lira,deniz hizmet süresi 12 yıl ve üzeri olan personele net 813 lira yan ödem .sendikası olmayanlar herseyi alıyor.memursen sağlık sen bunu açıklayın 15 yıldır biz sağlıkçalışanlarına hiçbirsey yok bizleride 3,5 imza attınız..

saglıkçı
saglıkçı - 11 ay Önce

sağlık sen öldürdün, geberttin biz saglık çalışanlarını 15 yıldır elle tutulur hiçbirsey yapmadın saglık çalışanları rezil oldu çalışma koşulları,maaşlar yerlerde sürünüyor seçimle beraber istifa etmezsem ne olam

HEMŞİRE
HEMŞİRE - 11 ay Önce

seçimle beraber siz sağlık sen e güle güle deriz artık seçimle beraber sizlere güle güle mhp hükümette yer alır ve sizlere gereken cevap verilir 15 yıldır sağlık çalışanları için hiçbirsey yapmayan siz yetkili sendika bay bay deriz artık Bakalım sağlık çalışanlarının tavrı ne olacak bu seçimde. yıllardır verilmeyen yıpranma,özlük haklarında ve özellikle maaşlara yapılmayan iyileştirilmeler 15 yıldır herkesime zam yapıldı(öğretmenler,askerler,işçiler,polisler,hakimler,öğretim elemanları )vb ,döner sermayelerin tükendiğini 50tl 60 tl alınan döner sermayelerinin arttırılması,görev riski hastalık riski çıkartılması,ek göstergelerin arttırılması,sabit ödemelerin emekliliğe yansıtılmasını can güvenliğinin sağlanması 15 yıldır istiyoruz ancak hiçbirsey verilmedi halbu ki sağlıkta ki dönüşümün başarının mimarı sağlık çalışanları oluğu halde bunları gören sağlık çalışanları acaba ne yapacak görünen odur ki sağlık çalışanları küsmüs ve güveni kalmamıştır.yandaş olun bakalım ne zamana kadar yandaş sendika olacaksanız şurda seçimlere ne kadar kaldı ki başkanlık seçimlerinde mhp de hükümette yer alacak ve siz yetkili yandaş sendikadan eser kalmıyacak çünkü hiçbir üyeniz sizlere gönül bağıyla değil mecburuyetten üye oluyor personelin hakkını savunduğunuzdan değil çıkarları için üye oluyor sizler böyle devam edin arkanızda hiçbir sağlık çalışanın bulamıyacaksınız 15 yıldır sağlık çalışanları için hiçbirsey yapmadınız başka işlerle siyasetle uğraştınız artık milletvekili olur yolunuza bakarsınız yada personelin hakları için birseyler yapar gönüllerini kazanırsınız yoksa ne memur sen kalır nede yetkili sağlık sen kalır bunu bir kenara yazın sizlere bir üye tavsiyesi çünkü gerçekler böyle üyeniz olarak sizleri savunacak sendikamızı savunacak birsey yok elimizde üyeniz olduğumuzu utanarak söylüyoruz savunulacak bir tarafınız yok

HEMŞİRE
HEMŞİRE - 11 ay Önce

seçimle beraber siz sağlık sen e güle güle deriz artık mhp hükümette yer alır ve başkan yardımcısı olur türk sağlık sende sahaya döner ve sizlere gereken cevap verilir 15 yıldır sağlık çalışanları için hiçbirsey yapmayan siz yetkili sendika bay bay deriz artık Bakalım sağlık çalışanlarının tavrı ne olacak bu seçimde. yıllardır verilmeyen yıpranma,özlük haklarında ve özellikle maaşlara yapılmayan iyileştirilmeler 15 yıldır herkesime zam yapıldı(öğretmenler,askerler,işçiler,polisler,hakimler,öğretim elemanları )vb ,döner sermayelerin tükendiğini 50tl 60 tl alınan döner sermayelerinin arttırılması,görev riski hastalık riski çıkartılması,ek göstergelerin arttırılması,sabit ödemelerin emekliliğe yansıtılmasını can güvenliğinin sağlanması 15 yıldır istiyoruz ancak hiçbirsey verilmedi halbu ki sağlıkta ki dönüşümün başarının mimarı sağlık çalışanları oluğu halde bunları gören sağlık çalışanları acaba ne yapacak görünen odur ki sağlık çalışanları küsmüs ve güveni kalmamıştır.yandaş olun bakalım ne zamana kadar yandaş sendika olacaksanız şurda seçimlere ne kadar kaldı ki siz yetkili yandaş sendikadan eser kalmıyacak çünkü hiçbir üyeniz sizlere gönül bağıyla değil mecburiyetten üye oluyor personelin hakkını savunduğunuzdan değil çıkarları için üye oluyor sizler böyle devam edin arkanızda hiçbir sağlık çalışanın bulamıyacaksınız 15 yıldır sağlık çalışanları için hiçbirsey yapmadınız başka işlerle siyasetle uğraştınız artık milletvekili olur yolunuza bakarsınız yada personelin hakları için birseyler yapar gönüllerini kazanırsınız yoksa ne memur sen kalır nede yetkili sağlık sen kalır bunu bir kenara yazın sizlere bir üye tavsiyesi çünkü gerçekler böyle üyeniz olarak sizleri savunacak sendikamızı savunacak birsey yok elimizde üyeniz olduğumuzu utanarak söylüyoruz savunulacak bir tarafınız yok

saglıkçı
saglıkçı - 11 ay Önce

bir saglık personeli olarak seçimlerde oyum ne ak partiye,nede mhp ye hiç biri beni igilendirmiyor..oyumu sadece cumhurbaşkanımıza atacam.15 yıldır biz saglık çalışanlarının sorunlarıyla hiçbir parti ilgilenmedi,sorunlarını dile getirmedi.sendikamıda değiştirecem seçim ertesi yetkili saglıksenden istifa edip türk saglık sene üye olacam.15 yıldır sağlık sen sağlık çalışanlarının sorunlarını çözmemiş olup saglık personelinin önünde en büyük engel olarak durmuştur.saglık personeli hep geriye getmiştir.saglıkçıların haklarıyla değil hep siyasetle ilgilenmişler yandaşız diyerek bunu açıklamışlardır.bize yandaş değil haklarımızı savunan sendika lazım.

saglıkçı
saglıkçı - 11 ay Önce

on yıllarda yapılan düzenlemelerle biz kamuda en düşük maaşı alan

teknik sınıf personelleri olduk.Yaptığımız hizmet hatrı sayılır bir

hizmetti rzordur , emek ister gönül ister ,sabır ister.Sağlıkçı da bunun

karşılığı olarak maddi olarak doyum ister sadece .Maddi doyuma

ulaşmayan bir sağlık çalışanından verimli hizmet bekleyemezsiniz.

Sadece çevrenize bakın sağlıkçıların ne kadar borç batağında ,ne kadar

çıkmaz da olduğunu göreceksiniz.Sağlıkçı ek iş yapamıyor çünkü nöbetten

çıkınca başka bir işe dermanı kalmamış oluyor.Sağlıkçı beyaz yakalı

mıdır yoksa mavi önlüklü mü diye sorarsanız bana kalırsa sağlıkçı mavi

önlüklü grubuna girer ,Çünkü bir kaportacının nasıl önlüğü yağ içinde

ise bizim de önlüklerimiz kan ,idrar ve çeşitli sekresyonlar

içindedir.Bizler bu iş için bedenimizi ,beynimizi,emeğimizi,

çocuklarımzdan çaldığımız zamanı hiç tereddüt etmeden hastalararımızın

iyiliği için seferber ederken ay başlarında yaşadığımız bu şoku bana kim

açıklayabilir?

Kamunun en yüksek maaşını alması gereken bir grup nasıl olur da bu kadar

düşük maaşlarla çalıştırılır.Burda sendikanın önemi ortaya çıkıyor

sanırım ,bana kalırsa yaşadıklarımız,çektiklerimiz yeterince

anlatılamıyor.Sendika çalışan ile işveren arasındaki hak dengesini

sağlayan aracı kuruluşlardır.Fakat sendika aidat aldığı kişiler lehinde

bir çalışma izler, en azından dünyada böyledir.Aidatı kimden alıyorsa

talimatı da ondan alır yani ekmek yediği yere ihanet etmez.

Bizler yaptığımız işi hakkıyla yapıyoruz, bizler yıpranıyoruz

,yoruluyoruz bizler şiddet görüyoruz ama ay başlarında üzülüyoruz,

bizler hakettiğimiz maddi standartlara bir an önce ulaşmak istiyoruz

çünkü aldığımız maaştan kat ve kat fazla çalışıyoruz.

hiçbir iyileştirme yapılmayan tek kurum çalışanları

Can güvenliğimiz yok,

Erken emekliliğimiz yok,

Şiddete maruz kalıyoruz,

Bayramlarda ailelerimizle olamıyoruz,

Nöbet tutuyoruz geceleri çocuklarımızla uyku uyuyamıyoruz,

Askerlikten muafiyetimiz yok,

Asker evimiz, polis evimiz, öğretmenevimiz yok,

Hiçbir yerde hiçbir mekânda sağlıkçıya indirim, kampanya yok,

Dolmuşlara ne polis gibi bedava ne öğretmen gibi indirimli

binemiyoruz.memur sen e en büyük desteği veren biz saglık çalıanlarıyız

bizler üyeyiz ama elde var kocaman bir sıııfııırrr.

ARKADAŞLAR HERKES FİKİRLERİNİ TERCİHİNİ SEBEBLERİYLE BERABER KISACA AKTARSIN.ÖRNEĞİN AK PARTİYE OY VERECEM ÇÜNKÜ... SENDİKADAN İSTİFA EDECEM ÇÜNKÜ ..

SIRADAKİ HABER