Promosyonda Enflasyon Oyunu: 41 TL Zarar

TÜRK SAĞLIK-SEN AÇIKLAMASI: Malum-Sen yine imzasına sahip çıkmadı ve çalışanların enflasyon oyunlarıyla mağdur edilmesine sessiz kaldı.

Promosyonda Enflasyon Oyunu: 41 TL Zarar
 Hatırlanacağı gibi Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu ile Ziraat Bankası arasında 2014 yılında 5 yıllık promosyon anlaşması imzalanmıştı. 

Söz konusu promosyon ihalesinin şartnamesinin Teklif ve Protokol başlıklı 11.2. maddesinde “ ilk yıl için (2015) verilen tutar sözleşme süresince sonraki her yılda, bir önceki yıl tutarı üzerinden TÜİK verilerine göre yıllık Tüketici Fiyat endeksi (TÜFE) oranında artırılır' şeklindeydi. 

Ayrıca şartnamenin 11.4 maddesinde “Protokolde yer almayan hususlara ilişkin bu şartnamede yer alan hususlar dikkate alınacaktır' ve protokolün 10 maddesinde “ Banka ihale şartnamesinde ve protokolde yer alan hükümleri yerine getirmek zorundadır' ibareleri olmasına rağmen bu yıl ödenen promosyonlara enflasyon oranında artış yapılmadı. Halbuki şartname ve protokole göre 2015 yılı TÜFE oranı olan yüzde 8,81 olduğunun da 475 TL’lik promosyon parasına 41.85 TL ilave edilerek 516.85 TL ödenmeliydi. 

Ancak hem kurum hem banka protokol ve şartnameye uymamıştır. Bu protokole imza atan ve sağlık çalışanlarının hakkını savunması gereken Memur-Sen’e bağlı sağlık-sen ise yine bir enflasyon oyununda figüran olarak kalmış çalışanların kaybına sesini çıkarmamıştır. Toplu sözleşmeden alışık oldukları enflasyon hesapları ile memurları zarar ettirme alışkanlıklarına bu kez sağlık çalışanlarının promosyonlarında da devam etmiştir. 

Onlar böyle yaparken çalışanların hakkını savunmanın ve bu haksızlığa karşı durmanın mücadelesini yine sendikamız Türk Sağlık-Sen gerçekleştirmiştir. 

Sendikamız tarafından Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna bu konuda bir başvuru yapılmış ve ihale şartnamesine aykırılık nedeniyle çalışanların zarara uğratıldığına dikkat çekilmiştir. Başvuruda ihale şartnamesine ve hakkaniyete aykırı şekilde yapılan işlemin giderilerek her yıl TÜFE oranında artış yapılmasını, aksi takdirde yasal yollara başvurulacağı iletilmiştir. İlgili belgeler için internet erişimine tıklayınız

radmin

radmin


İletişim HesaplarıYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER