Memurlar Kendilerine İhanet Edenlerden Hesap Sormalıdır...

Sendikamız tarafından gerçekleştirilen, şubelerimiz ve işyeri temsilcilerimizin katıldığı “ Türkiyem Buluşması Teşkilat Toplantıları”nın birincisi tamamlandı.

Memurlar Kendilerine İhanet Edenlerden Hesap Sormalıdır...
Adana, Adana 2, Adıyaman, Afyon, Aksaray, Ankara 1, Ankara 2, Ankara 3, Ankara4, Ankara5, Ankara Üniversite, Sağlık Bakanlığı, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bitlis, Bingöl ve Bursa Şubelerimiz ile Bartın, Muş ve Ağrı İl Temsilciliklerimizin katıldığı ve Genel Başkan Yardımcımız Abdurrahman Uysal’ın sunumunu yaptığı toplantıda ilk olarak sendikamızın tanıtım filmi ve hayatını kaybeden teşkilat mensuplarımız için hazırlanan VTR izlendi. 
Daha sonra Genel Başkanımız Sayın Önder Kahveci tarafından bir açılış konuşması gerçekleştirildi. 
Genel Başkanımız yaptığı konuşmada Türk Sağlık-Sen’in değerlerine dikkat çekerek "Sendikamız herşeyden önce milli bir kuruluştur. Vatan, millet ve bayrak önceliğidir. Hür ve bağımsız bir vatanınız olmaz ise orada ne sendikacılık olur nede başka bir şey. Son dönemde yaşanan terör olayları nedeniyle ülkemizin yaşadığı sıkıntıları görüyoruz. Orda teröre karşı amansız bir mücadele gösteren güvenlik güçlerimiz var. Hepsinin Allah yardımcısı olsun. Şehitlerimiz var. Rabbim hepsinden razı olsun" dedi.
Konuşmasında kamu ve sağlık çalışanlarının sorunları ile ilgilide değerlendirmelerde bulunan Genel Başkanımız Önder Kahveci Toplu Sözleşmede memurların ihanete uğradığına dikkat çekerek "3 isteyip 1’e imza attılar. Enflasyon hesabının değiştirilmesine ses çıkarmayıp onaylayarak memuru yüzde 1.8 zarara uğrattılar. Bunlarla da yetinmediler; mahkemeler de desteğimizle açtıkları davalar sonucunda 650 TL’ye kadar ek ödeme alan 4/C’lilerin ek ödemesini attıkları imza ile 159TL’ye indirdiler. Maliye’de kesintilerle bunu 115 TL’ye çekti. 


Hizmet kolumuzda ise sonuç tam anlamıyla hüsran oldu. Yıpranma payı, Döner sermayelerin emekliliğe dahil edilmesi, nöbet ücretlerinin günün gerçeklerine göre yeniden arttırılması v.b  pek çok konuda herhangi bir sonuç alınamadı.   112 çalışanlarının yiyecek yardımlarını nakdi alacak olması olumlu bir düzenlemeydi. Ancak o da hayata geçirilmedi. 3 ay ertelendi. Belirsizlik devam ediyor. Malum yetkilendirilmişler attıkları imzaya bile sahip çıkamadılar. Tüm kamu çalışanları bu yapılanların hesabını Malum-Sen’den sormalıdır." dedi. 
Kamu çalışanlarının iş güvencesinin elinden alınmak istemesi ile ilgili çalışmalara da dikkat çeken Genel Başkanımız Önder Kahveci  "Hükümet kamu çalışanlarının iş güvencesini kaldırıp devletin memuru yerine hükümetin memurunu hayata geçirmek istiyor. İstediği memuru tazminatını verip işten atmanın hesabını yapıyor. Bunun karşılığından malum sendikaların Genel Başkanları memurlar hükümetle beraber gelip, hükümetle beraber gitsin, Tüm memurlar sözleşmeli olsun, 657 64 model çalışmayan bir araba gibi nitelendirmeleri ile devlet memurlarının güvencesi olan 657 sayılı kanunun siyasetçiler tarafından değiştirilmesi çalışmalarına kamuoyu oluşturma çabasındalar. Ama Türkiye Kamu-Sen olarak hiç boşuna heveslenmeyin diyoruz. İş güvencesinin kaldırılmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Bu alan kırmızı çizgimiz nefsi müdafaa alanımızdır." dedi. 
Genel Başkanımızın konuşmasının tamamlanması ile birlikte Toplantımızın ilk bölümü tamamlanmış oldu. 
Toplantının ikinci bölümünde eğitimci Canten Kaya tarafından “ Etkili İnsan' başlıklı bir sunum eğitim çalışması gerçekleştirildi. Bu çalışmanın ardından Genel Başkan Yardımcımız Abdurrahman Uysal tarafından Teşkilatlandırma çalışmaları başlıklı bir sunum yapıldı. Sunumun tamamlanmasının ardından verilen ara sonrasında Genel Başkanımız toplantımızın kapanış konuşmasını gerçekleştirdi. 
Genel Başkanımız kapanış konuşmasında temsilcilerimize seslenerek "Omuzlarımızda ağır bir sorumluluk var.  Bu sorumluluğun bilincinde olarak planlı bir şekilde hareket edeceğiz. Haksızlık karşısında susmadık, asla susmayacağız. Önümüzdeki dönemde üye sayımızı arttırmak sendikamızı daha yükseğe çıkarmak için hep beraber yoğun bir şekilde mücadele edeceğiz. El birliği ile el gönül ile bunu gerçekleştireceğiz. İnancamızı ve kararlılığımızı mücadelemize yansıtacağız. Gayret bizden takdir Cenab-ı Allah’tandır. Hepinize başarılar diliyorum" dedi. YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER