Memiş: Yıpranma Payının Kapsamı Genişletilmeli

Yıpranma Payının Kapsamı Genişletilmeli

Memiş: Yıpranma Payının Kapsamı Genişletilmeli

Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, TBMM’de görüşülecek olan yıpranma payı ile ilgili düzenlemenin kapsamının genişletilmesi gerektiğini söyledi. Bir yıllık çalışmaya iki ay olarak düşünülen yıpranma payının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözünü verdiği gibi, bir yıllık hizmete karşılık üç ay, yani 5 yıla bir yıl olarak hayata geçmesi gerektiğini kaydetti.

Metin Memiş, konuyla ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, TBMM’de görüşülecek yıpranma payının yanı sıra gündemdeki konulara dair değerlendirmelerde bulundu.

500 binin üzerindeki sağlık çalışanının fedakâr emekleriyle, milletimizin umudu, devletimizin gururu olduğunu söyleyen Memiş, sağlık çalışanlarının hiç şüphesiz ülkemizin bugün sağlık hizmetlerinde yaşadığı dönüşümün kahramanları olduğunu kaydetti.

Yıpranma payının sağlık çalışanlarının haklı bir talebi olduğunu söyleyen Memiş, bu talebi gündeme getiren ve hayata geçmesine vesile olanın ise Sağlık-Sen olduğunu hatırlattı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Başbakanlığı döneminde katıldığı Sağlık-Sen buluşmasında talepleri olan yıpranma payına yönelik, 5 yıllık çalışmaya bir yıllık yıpranma payı sözünün bürokratik engeller yüzünden geciktiğini ifade etti. Memiş, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 13 Mayıs 2014 tarihinde katıldığı Sağlık-Sen programımızdaki cümlesi aynen şu şekildedir:  ‘5 yıl hizmeti olanın 1 yıl yıpranma payı olacak.’ Evet, cümle aynen bu şekildedir, hepimizin hafızalarındadır. Şimdi yasa teklifinde yer alan 6 yıla 1 yıl yıpranma payının Sayın Cumhurbaşkanımızın müjdelediği şekilde düzeltilmesi gerektiğinin altını çizmek istiyoruz” şeklinde konuştu.Sağlık-Sen’in bir kazanımı olarak sağlık çalışanları için yıpranma payının hayata geçecek olmasının, sendikacılık tarihi açısından da ezberlerin bozulması açısından da büyük bir başarı olduğuna dikkat çeken Metin Memiş, “Sağlık hizmeti taşıdığı riskler de dahil bütün boyutlarıyla bir ekip işidir. Bu nedenle yıpranma payı, ek ödeme tavan oranları, emeklilik düzenlemeleri gibi, sağlık hizmeti için ter akıtan bütün sağlık kadrolarını ilgilendiren düzenlemeler, ayrıştıran değil, birleştiren olmalıdır. Ekip ruhunu güçlendirmeyi ve sisteme güveni artırmayı esas almalıdır” dedi.

Yıpranma payının yalnızca sağlık hizmetleri sınıfında yer alanları değil, sağlık hizmetlerinde çalışan bütün kadrolardaki kamu görevlilerinin tamamını istisnasız şekilde kapsaması gerektiğini ifade eden Memiş, yıpranma payının geriye dönük olarak hayata geçmesinin hakkın teslimi olacağını dile getirdi.

Yıpranma payının yasalaşması sürecinde, TBMM’deki Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmelerde haklı taleplerini tekrar dile getireceklerini söyleyen Memiş, “Bu taleplerimize ilişkin raporlarımızı, çalışmalarımızı ve analizlerimizi de özellikle Komisyon üyelerine sunarak sürecin takipçisi olacağız” dedi.

Sağlıkta yaşanan şiddete de değinen Memiş, şiddetin önlenmesi için caydırıcı yasal düzenlemelerin hayata geçmesi gerektiğini ifade etti. Şiddet uygulayanların tutuklu yargılanmasına yönelik yapılan yasal düzenlemenin, CMK’da yapılması gereken değişiklik yüzünden uygulanamadığını belirten Memiş, “Şiddet uygulayanlar tutuklu yargılanmalı. Bunun yanı sıra şiddet uygulayan kişilerin acil sağlık hizmetleri dışındaki sağlık harcamaları 6 aylık bir süre için, SGK yerine şahısların kendinden alınmalı. Toplumsal bilinci artırıcı çalışmalar yapılarak, vatandaş duyarlılığı artırılmalı ve vatandaşlarımızın sağlık çalışanlarına sahip çıkması ve şiddet uygulayanlara tepki göstermesi sağlanmalı” şeklinde konuştu.

Torba yasa teklifindeki pratisyen hekim emeklilerine takriben 1.500 TL, uzman hekim emeklilerine de 2.000 TL emekli maaşı artışı getirilecek olmasının memnuniyet verici bir düzenleme olmakla birlikte, sadece hekimler için yapılacak bu düzenlemenin hakkaniyetli olmadığını vurguladı. Tüm sağlık çalışanlarının emekli maaşlarının artırılmasına yönelik taleplerinin takipçisi olduklarını da belirten Memiş, “Kanser cerrahisi ve organ nakli gibi özellikli tıbbi hizmetler veren hekimlerin döner sermaye katkı paylarının tavanlarında yükseltmeye gidilecek olması da memnuniyet vericidir. Ancak, burada dikkat edilmesi gereken husus, bu artış için gerekli kaynağın döner sermaye gelirlerinden oluşan havuz yerine dışarıdan bir sübvansiyonla desteklenmesi olmalıdır” dedi.

Taleplerini de dile getiren Metin Memiş, 3600 ek göstergenin de bir an önce hayata geçmesi, sağlıkta ek istihdamlar yapılarak çalışanların yükünün azaltılması, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılarak emeklilikte yaşanan düşük maaş mağduriyetinin giderilmesi, 2014 yılı sonrasında ön lisans mezunu olanların da lisans tamamlama hakkından faydalanması ve tüm sözleşmelilerin kadroya alınması gerektiğini kaydetti.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hemşire
Hemşire - 13 ay Önce

Sendika olarak bunlar sizin elinizde yıllarca oyaladik artık sağlık çalışanları olarak hakkımızı istiyoruz yıpranma payını geçmişe dönük olarak 3600 ek gösterge bunu sizler yapacaksanız kim yapacak yetkili sendika sizsiniz biz istedik vermediler demeyin artık

Hemşire
Hemşire - 13 ay Önce

Umut var mi sayın başkan yoksa yine biz istedik vermediler mi diyeceksiniz yıpranma payını geçmişe dönük olarak 3600 ek gösterge sağlık çalışanlarının hakkı biz kanun çıktığı gün başlamadık bu mesleğe yılların karşılığı yok mu bu şekli ile çıkarsa kanun yenilere ve gençlere siz yipraniyorsunuz eski çalışanlara siz yıpranmadınız demekdir

hemşire saglık memuru
hemşire saglık memuru - 13 ay Önce

Bu kanun teklifi pazartesi, salı meclis komisyonuna gelecek son şekli verilecek eger biz saglık personelleri olarak birşeylerin değiştirilmesini, kanuna birşeylerin eklenmesini istiyorsak mecliste olalım, sendikaların önünde olalım kamuoyu oluşturalım meclise,bimere,cimere ,bakanlığa,siyasi partilere mailler atalım ,telefonlar edelim ,toplanalım pankartlar hazırlayalım kim hangi sendikaya üye ise hep birlikte sendikaların önünde olalım ses getirelim son şansımız yoksa sittin sene artık sağlık personelin adını kimse ağzına almaz birseyler yapmazlar bir yıpranma verirler onunla kalırız valla.bizlerin öncelikleri yıpranma değil,ek göstergenin sadece hemşirelere değil tüm sağlık çalışanlarına verilmesi,yıpranma payının geçmişe dönük olması,maaaşlara seyyanen zam yapılması bizlerde tıpkı bir polis 5 tl alıyorsa bir astsubat 6 tl bir vaiz 5,5 tl bir öğretmen 5 tl alıyorsa bizlerin maaaşı neden 3500 bunu soralım isteyelim.döner sermayelerin arttırılmasını isteyelim. döner sermayelerin tıpkı hekimler gibi emekliliğe yansıtılmasını istiyelim.can güvenliğimizi istiyelim.bu son şansımız arkadaşlar bende varım diyen kaç kişiyiz.sağlık çalışanları toplanıyor

emektar sağlıkçı
emektar sağlıkçı - 13 ay Önce

gerçekci ve adil bir yıpranma olucaksa detaylı ve kesinlikle geçmişe yönelik olmalı sırf oy potansiyeli için genelleme yapılarak kısa yoldan zahmetsiz ve en az masrafla yapalım bitsin mantığı ile olmamalı yıpranmada kademe mutlaka olmalı hastanelerde en yoğun ve en çok yıpranan yerler zaten biliniyor ki özellikli brim diye zaten kendileri hali hazırda uyguluyorlar (yoğun bakım,acil,ameliyathane ..vs)şimdi burada çalışan arkadaşlar gerçektende en çok yıpranan kesim bu grubu diğerleri ile aynı kefeye koymak adil olmaz 2. grup nöbet tutan sağlık personeli nerde tutarsa tutsun nöbet tutyorsa bu şu demektir gece,haftasonu,tatiller ve bayramlarda çalışan kesim bunlarda ayrılmalıdır 3.grup ise sadece günüdüz mesaisinde çalışan sağlıkçılar doğru yıpranma sıralaması kesinlikle bu şekilde olmalı atıyorum ilk gruba yılda 90 gün ise 2. grup 75 gün 3.grup 60 gün şeklinde olmalı hafta sonu bayram ve tatillerde çalışanlara 365 gün üzerinden diğerlerine ise haftaiçi çalışma günü üzerinden yapılmalı işte o zaman adaletden bahsedilebilir yoksa herkesi aynı torbaya koyup 60 gün verelim gitsin mantığı ile olmamalı bu çok yanlış olur.Ayrıca değerli hekimlerimizin emekliliklerine yapılan artış çok güzel olmalı idide lakin diğer arkadaşları yok farzederek yapılan bu ayrımcılık da adil olmadı ve hepimizi yaraladı en azından bizlerinde gönlü azda olsa alınmalı idi en azından 400-500 tl da bizlere verilebilirdiki hem ekip ruhu parçalanmaz hemde çok daha hakkaniyetli olurdu diye düşünüyorum mevcut haliyle çıkmaması gerektiğini ve acilen daha adil bir paylaşım yapılacağını ümit ediyorum umarım yetkililere birileri bu yanlışı duyurur.

SIRADAKİ HABER