Mahkemeden Branş Nöbetleri İçin Önemli Karar

Eskişehir’de görev yapan Genel Cerrahi Uzmanının hastanede 24 Saat esasına dayalı tuttuğu branş nöbetinde acil servise verdiği hizmet sürelerinde nöbet ücretlerinin yüzde 50 artırımlı ödenmesi için yaptığı başvurunun reddi üzerine sendikamız tarafından dava açıldı.

Mahkemeden Branş Nöbetleri İçin Önemli Karar


Davayı görüşen Eskişehir İdare Mahkemesi verdiği kararda branş nöbetinin esasen acil hizmet için tutulduğuna dikkat çekildi. Genel Cerrahi Uzmanının kendi dalının acillerinin yatarak tedavi hizmetlerinin ifa ettiğinin belirtildiği kararda Branş nöbeti esnasında acil servis hizmetine katkı sağladığı, diğer bir ifadeyle acil servis hizmeti içinde nöbet tuttuğu anlaşılan davacının nöbet ücretinin branş nöbeti esnasında Betgaranti acil servis hizmetlerinde çalıştığı saatler için %50 artırımlı olarak ödenmesi gerektiği yönünde karar verdi.  Genel cerrahi uzmanının bu yöndeki talebinin reddedilmesinde hukuka uyarlılık bulunmadığına hükmederek iptal etti. 
Eskişehir 2. İdare Mahkemesinin verdiği karara İl Sağlık Müdürlüğünün yaptığı itiraz ise Eskişehir Bölge İdare Mahkemesi tarafından kararın bozulmasına gerek olmadığı gerekçesiyle reddedildi. 

radmin

radmin


İletişim HesaplarıYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER