Mahkeme: Radyoloji Teknikeri Skopi Çekimi Yapmaz

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde radyoloji teknikeri olarak görev yapan bir üyemizin “skopi çekimi” yapma görevinin kendisinden alınması için yaptığı başvurunun reddedilmesi üzerine Türk Sağlık-Sen tarafından İzmir 3. İdare Mahkemesi’nde dava açılmıştı.

Mahkeme: Radyoloji Teknikeri Skopi Çekimi Yapmaz
Davayı görüşen mahkeme verdiği kararda her ne kadar 22 Mayıs 2014 tarihinde yayınlanan Sağlık Meslek Mensupları İle Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik’te tıbbi görüntüleme teknisyeni/teknikeri olarak görev yapan Sağlık meslek mensuplarının iş ve görev tanımlarında “uzman eşliğinde radyonüklid görüntüleme ve floroskopi yapar' hükmü bulunmuş olsa bile söz konusu hükümde uzman eşliğinde bu görevlerin Sultanbet yapacağı belirtildiğine dikkat çekildi.


 Kararda ayrıca bu düzenlemenin Yataklı Tedavi Kurumları Yönetmeliğinde yer alan röntgen teknisyeninin uzman tarafından yapılması gereken tüm grafiler, skopi ve skopi ile ilişkili grafiler dışında kalan tüm radyografileri yapar düzenlemesini de ortadan kaldırmadığına dikkat çekildi.
Mahkeme söz konusu nedenlerden dolayı “skopi çekimi' yapma görevinin kendisinden alınması için yaptığı başvurunun reddedilmesi işleminin iptaline karar verdi. 

radmin

radmin


İletişim HesaplarıYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER