İcap Nöbetlerinde Mağduriyete Son

Erzurum Palandöken Devlet Hastanesinde Röntgen teknisyeni olarak görev yapan 2 üyemizin tuttukları icap nöbet ücretlerinin ödenmesi için yaptıkları başvurunun idare tarafından sadece uzman doktorlara icap nöbeti ücreti ödenebileceği ileri sürülerek reddedilmesi üzerine sendikamız tarafından davalar açılmıştı.

İcap Nöbetlerinde Mağduriyete SonDavaları görüşen Erzurum 1. İdare Mahkemesi verdiği kararlarda mevzuat hükümleri değerlendirildiğinde Sağlık ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfı personeline tutulan icap nöbetleri karşılığının izin ya da ücreti ödenmek suretiyle karşılanması gerektiği kanaatine varıldığını belirtti.

Davacı söz konusu çalışanların icap nöbeti tuttuğu ve karşılığında izin kullandırılmadığının bilgi ve belgelerle sabit olduğuna dikkat çekilen mahkeme kararlarında üyelerimizin nöbet ücreti ödenmesi için yaptıkları başvuruların reddedilmesinin mevzuata ve hukuka uygun olmadığına karar verildi. Mahkeme hukuka aykırı şekilde ödenmeyen icap nöbet ücretlerinin üyelerimizin başvuru tarihinden itibaren ödenmesine hükmetti. 

Sevil
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER