Görevde Yükselme Sınavı Bir An Önce Yapılmalıdır

Sağlık Bakanlığı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavları ile ilgili duyuruyu 18 Ekim 2016’da yayınlamış ve sınavın 12 Şubat 2017’de yapılacağını ilan etmişti.

Görevde Yükselme Sınavı Bir An Önce Yapılmalıdır

22 Ekim 2016 tarihinde  Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmeliğinde bir değişiklik yapılarak tüm kadrolar için mülakat getirilmesi üzerine Sağlık Bakanlığı da 25 Ekim 2016 tarihinde Makam onayı ile görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarını iptal ettiğini bir duyuru ile yayınlamıştı. Bakanlık yetkilileri mülakatla ilgili çerçeve yönetmeliğe uyum düzenlemeleri nedeniyle bu iptali yaptıklarını açıklamışlardı. 

31 Mart tarihinde Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinde çerçeve yönetmeliğe uyum düzenlemeleri yapıldı. 

Bu düzenlemenin üzerinden tam 2 yıl geçmesine rağmen Sağlık Bakanlığı hala görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı için herhangi bir ilan yayınlamamıştır. 

Aradan geçen süreyi ne erteleme ne de mevzuata uyum süresi ile değerlendirmek mümkün değildir. Burada bir kasıt yoksa ihmal olduğu açıktır. 2015 yılında yapılan ve çalışanların beklentilerini karşılamaktan çok uzak kalan sınav da düşünüldüğünde, Sağlık Bakanlığı personelinin bu konuda mağdur edildiği ortadadır. 

Çalışanların sınav beklentisi çok yüksekken Bakanlığın bu talebe daha fazla sessiz kalması kabul edilemez. 

Sağlık Bakanlığı bu durumu derhal sonuçlandırmalı ve sınavla ilgili takvimini bir an önce açıklamalıdır.

Sözleşmeli yöneticilik iptal edilerek orta ve alt düzey yöneticilerin atamalarının tamamında görevde yükselme sınavı ile gerçekleştirilmelidir. Ancak böylelikle  hak edene hakkı, iş ehline verilebilecektir. 

Ayrıca her şartta karşı olduğumuz sözlü sınavda, yazılı sınav da kazanılmış hakkın gasp edilmeyeceği bir düzen çerçevesinde yapılmalıdır.  Mülakat komisyonları eskisi gibi adaletin terazisinin ortadan kaldırılıp, kul hakkının yenildiği yerler olmamalıdır. 

Önder KAHVECİ
 Genel Başkan

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2019, 17:29

Sevil
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER