Eğitim Durumundan Tayinde Önemli Karar

Tayinde Önemli Karar

Eğitim Durumundan Tayinde Önemli Karar
Samsun’da görev yapan bir üyemizin lisans tamamlama ile Üniversitenin Fizik Bölümüne kaydını yaptırmasının ardından yaptığı tayin başvurusunda bulunmuştu. İdare ise başvuruyu fizik bölümünün sağlıkla ilgili bir üst öğrenim olmadığı gerekçesiyle reddetmişti.


Başvurunun reddedilmesinin ardından sendikamız tarafından açılan davayı Samsun 2. İdare Mahkemesi karara bağladı. 
Mahkeme verdiği kararda Fizik bölümünün sağlıkla ilgili üst öğrenim olmaması nedeniyle tayin talebinin reddedilmiş ise de davacının Fizik Bölümüne kaydının Sağlıkta Lisans Tamamlama Programı kapsamında yapıldığını ve bunu da YÖK’ün belirlediğine dikkat çekerek eğitim görülen fizik bölümünün sağlıkla ilgili bir alan olduğu sonuç ve kanaatine varıldığına hükmederek tayinin yapılmasına gerektiğine dikkat çekti. 
Mahkeme atama başvurusunun  eğitim görülen bölümün sağlıkla ilgili bir üst öğrenim olmamasından dolayı reddedilme işleminin hukuka uyarlılığı görülmediğinden yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. 
Söz konusu karar Lisans tamamlamada üst öğrenim sayılmayan bölümlerin mutlaka üst öğrenim olarak kabul edilmesi gerektiğine dair görüşümüzü destekleyen bir hukuk kararı olarak ortaya çıkmaktadır. Umarız bu anlamda YÖK gerekli düzenlemeleri yapar ve lisans tamamlamadaki tüm bölümler üst öğrenim olarak kabul edilir.İlgili karar için internet erişimine tıklayınız

radmin

radmin


İletişim HesaplarıYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER