Durmuş: Yeni İstihdamlarla Sağlık Çalışanlarının İş Yükü Azaltılmalı

Genel Başkanımız Semih Durmuş, kendilerinden ve ailelerinden feragat ederek görevlerini yapan sağlık çalışanlarının iş yükünün yeni istihdamlarla azaltılması gerektiğine vurgu yaptı.

Durmuş: Yeni İstihdamlarla Sağlık Çalışanlarının İş Yükü Azaltılmalı

Genel Başkanımız Semih Durmuş, kendilerinden ve ailelerinden feragat ederek görevlerini yapan sağlık çalışanlarının iş yükünün yeni istihdamlarla azaltılması gerektiğine vurgu yaptı.

Mersin Şubemizin düzenlediği İl Divan Toplantısı Genel Başkanımız Semih Durmuş’un katılımıyla gerçekleşti.

Sağlık çalışanlarının ailelerinden ve kendilerinden fedakarlık ederek uzun süre nöbetler tuttuğunu belirten Semih Durmuş, yoğun şekilde çalışan sağlık çalışanlarının yıprandığını ve tükendiğini söyledi. Sağlık çalışanlarının çocuklarının anne ve babalarını göremeden büyüdüğünü dile getiren Durmuş, bu durumun hem çocuklarının gelişimine hem de aile yapısına olumsuz yönde etki ettiğini ifade etti. Yeni istihdamların yapılarak sağlık çalışanlarının omuzundaki bu yükün hafifletilmesi gerektiğini söyleyen Durmuş, çalışan istihdamının Dünya Sağlık Örgütü standartlarına çekilmesi gerektiğini belirtti.

ÇALIŞANLARIN ALIN TERİNİN BOŞA AKMAMASI İÇİN GEREKEN MÜCADELEYİ VERECEĞİZ

Türkiye genelinde sağlık çalışanlarının en büyük sorunlarından biri olan döner sermaye ücreti adaletsizliğine de değinen Durmuş, sağlık çalışanlarının alın terinin boşa akmaması için gereken mücadeleyi vereceğimizi söyledi. Bu adaletsiz sistemin köklü değişikliklere ihtiyacı olduğunu ifade eden Durmuş, herkese adil bir şekilde döner sermaye ücretinin verileceği yeni bir sistemin oluşturulması gerektiğini dile getirdi. Pansumanlar yapılarak döner sermaye sisteminin düzelemeyeceğini vurgulayan Durmuş, tüm sağlık çalışanlarını mutlu edecek ve eşitliğin sağlanacağı yeni bir sistem için bakanlığa gerekli çalışmaların sendikamız tarafından verileceğini aktardı.

BAKİ: SORUNLARI GİDERMEK İÇİN TÜM İNKANLARIMIZI SEFERBER EDECEĞİZProgramda konuşan Genel Başkan Vekilimiz Durali Baki ise sağlık çalışanlarının sorunlarına değindi. Başta sağlık çalışanlarının döner sermaye, icap nöbeti, istihdam sorunu, sağlıkta şiddet olmak üzere pek çok sorunla karşı karşıya olduğunu belirten Durali Baki, bu sorunları ortadan kaldırmak için Sağlık-Sen’in tüm imkanlarını seferber edeceğini söyledi.

DOĞAN: SABIRLA SORUNLARIN ÜZERİNE GİDECEĞİZ

Genel Başkan Yardımcımız Mahmut Faruk Doğan da Mersin Şube Başkanımız Hasan Özer’e yeni görevinde başarılar dileyerek sözlerine başladı. Sendikal mücadelenin önemine vurgu yapan Doğan, sorunların zamanla aşılacağına ve kazanımların sendikamızın mücadelesiyle elde edileceğini söyledi. Sabırla sorunların üzerine gideceğimizi belirten Doğan, çözüm odaklı sendikal mücadelenin kazanacağını dile getirdi.

KARADOĞAN: KONGRE SÜRECİNDE MERSİN TEŞKİLATININ DURUŞU TAKDİRE ŞAYANDI

Genel Başkan Yardımcımız Şemsettin Karadoğan ise konuşmasında Mersin teşkilatının mücadelesine ve azmine vurgu yaptı. Mersin’de 11 yıl şube başkanlığı yaptığını ve 6. Olağan Genel Kurul sonrası Sağlık-Sen Genel Merkezi’nde göreve başladığını ifade eden Şemsettin Karadoğan, bu yolda en büyük destekçisinin kendisini sendikal mücadelede hiç yalnız bırakmayan Mersin Şube teşkilatı olduğunu belirtti. Kongre sürecinde Mersin teşkilatının takdire şayan bir duruş sergilediğini söyleyen Karadoğan,  Aranıza nifak tohumları sokmak isteyenlere asla fırsat vermeyin, kardeşlik hukukunuzu çiğnetmeyen” diyerek sözlerini noktaladı.

ÖZER: ZOR BİR ŞEHİRDE SENDİKAL MÜCADELE VERİYORUZ

Programda konuşan Şube Başkanımız Hasan Özer de Sağlık-Sen’in önemli bir süreç geçirdiğini Mersin Şubesi olarak da bu süreçte dimdik ayakta durduklarını söyledi. Zor bir şehirde sendikal mücadele verdiklerini söyleyen Özer, Mersin’de artık bayrağı kendisinin devraldığını ve daha ilerilere taşımanın gayesiyle teşkilat olarak hareket ettiklerini söyledi.  Özer, Genel Başkan Yardımcımız Şemsettin Karadoğan’a verdiği hizmetlerden dolayı teşekkür ederek yeni Genel Merkez yönetimimize başarılar diledi.

Genel Başkanımız Semih Durmuş’un yanı sıra programa Genel Başkan Vekilimiz Durali Baki, Genel Başkan Yardımcılarımız Mahmut Faruk Doğan, Şemsettin Karadoğan, Nevşehir Şube Başkanımız Hakan Gündüzpolat ve Kayseri Şube Başkanımız Hasan Keser katıldı.

Sevil
YORUM EKLE
YORUMLAR
BUGRAHAN
BUGRAHAN - 3 yıl Önce

İNSAN KENDİ EĞİTİMİNİ ALIR YAPABİLİR ÜÇ GEÇ ÖĞRENİR SORUN OLMAZ İNSAN KENDİ GÜVENLİĞİNİ ALIR KORUR SORUN OLMAZ KENDİ TARIMINI VB İŞLERİNİ YAPAR ANCAK İŞ SAĞLIĞA GELİNCE KİMSE KENDİ BAŞINA ÇARE OLAMAZ HERKES GREVE GİDEBİLİR 3 GÜN ,5 GÜN,30 GÜN BİR SEY OLMAZ HER ŞEY TELAFİ EDİLEBİLİNİR ANCAK KONU SAĞLIK OLUNCA DEĞİL 1 GÜN 1 SAAT SAĞLIK ÇALIŞANLARI GREVE GİTSE HASTALARA BAKMASA O ZAMAN NELER OLUR TAHMİN EDEBİLİRSİNİZ İŞTE BU KONUDA BİZ HASTA İLE HASTA YAKINI İLE BİREBİR İLGİLENEN TEDAVİLERİNİ YAPAN DOKTORLARIN, HEMŞİRELERİN ,SAĞLIK MEMURLARININ ÖNEMİ BİR KEZ DAHA GÜN YÜZÜNE ÇIKAR ÖNEMİ ANLAŞILIR BU DEĞERİN BU ÖNEMİN HİSSETİRİLMELİ BU MESLEĞİN GÜCÜNÜ HERKESÇE BİLİNMELİDİR.

polisler zamanında iş bırakıp maaşları ve özlük hakları için meydanlarda yürümüşlerdi sizlerden fazla bir şey istemiyoruz şu maaşlarımız düzeltin yeter kamuda en düşük maaşı hemşiresi saglık memuru alıyor ayıptır günahtır bir polis 5800tl 6500 tl arasında bir astsubay 7500tl ile 8000tl arasında bir öğretmen 5000tl ile 6000tl arasında bir vaiz 5500 6000tl bir zabıta eri bir itfaie eri 4900 tl 5300 tlyeni işe başlamış bir bekçi 4300 tl alırken biz sağlıkçılar 10 yıllık çalışan her sey dahil 4100 tl alıyoruz. gidin maliyeden isteyin görün bodroları bakın adamlar terör tazminatı ,görev tazmitanı ek ders gezici parası diye ek gelir ek ödemeleri var. bizlerinde yıllardır ödenmeyen döner sermayeleri var alamadığımız.emsal dediğimiz memurlar bizlerin maaşını ikiye katladılar
. TÜTÜNE OBEZİTEYE VERİLEN ÖNEM KADAR BİRAZ DA SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ÖNEM VERİLSE SAHİP ÇIKILSA OLMAZ Mı Bizler sağlık çalışanları hemşire ve sağlık memurları olarak 17 yıldır varlıkta da yoklukta da hükümetimizin ak partinin yanında yer aldık. İstikrar için, beka için ödememiz ve üstümüze düşen yapılması gereken tüm görevleri ve fedakarlıkları yaptık bedelleri ödedik. Gerektiğinde tankların dahi önüne koştuk ve canımızı ortaya koyduk. Ama artık takatimiz kalmadı. Yaptıklarımın karşılığında bir kez olsun bizleri düşünen olmaz mı?????? saglık çalışanları buna rağmen özlük haklarında maaşlarında hep geriye gitti Sağlıkta olan bu başarıyı bu memnuniyeti bu dönüşümü herkes görüyor ve takdir ediyor ve bu hükümete oy olarak dönüyor hiç bir kurum hiç bir bakanlık yoktur böyle bir dönüşümü yapan başarıyı yakalayan ama gel gör ki bu başarıyı sağlayan sağlık çalışanları hemşireler, sağlık memurları hasta ile birebir ilgilenen kişiler kamuda en düşük maaşı alıyor 16 senedir her kesime iyileştirmeler yapılırken sağlık çalışanları hep görmezlikten gelindi hiçe sayıldı değersizleştirildi ve bu darp edilmelerle gün yüzüne çıktı. Ne kadar yeni binalar yeni hastaneler yapılsa da önemli olan onu göstermek gün yüzüne çıkartmaktır ve bunu başaran orada çalışanlardır başarısıdır hizmet edenlerdedir. Bu başarıdan dolayı sağlık çalışanları ödüllendirilmeli hakkı olan verilmelidir

BİZLER KAMUDA EN DÜŞÜK MAAŞI ALIYORUZ.EN ÇOK MEMNUNİYET SAĞLIKTAKİ BAŞARIDA EN ÇOK OY BU BAŞARIDAN KAYNAKLIDIR BUNDA EN BÜYÜK PAY İSE HEMŞİREnin SAĞLIK MEMURUNundur. HASTA İLE HALK İLE İÇ İÇE BİREBİR İLGİLENEN KİŞİLERDİR. İSTEDİĞİNİZ KADAR YENİ BİNALAR HASTANELER YAPIN ORDA Kİ İŞİ İŞLEYİŞİ YAPAN ÇALIŞANLARDIR. BİZLER NE HAFTA SONU NE GECE NE GÜNDÜZ NE BAYRAM NE RESMİ TATİL,NE DEPREM NE DOĞAL AFET NE VB VB HER ZAMAN GÖREVDEYİZ DİĞERLERİ GİBİ MASA BAŞINDA MİS GİBİ ODALARDA ÇALIŞMIYORUZ HASTA ALTINI TEMİZLE BANYOSU ENFEKSİYONU BULAŞICI HASTALIĞI TEDAVİSİ HASTA YAKINIYLA UĞRAŞ(((( 1) CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK 2) 3600 EK GÖSTERGEMİZ YOK 3) YIPRANMA PAYI FIKRA GİBİ 10 SENEYE 1 SENE GEL DE GÜLME ,SERVİSLERİMİZ YOK EMEKLİLİĞE YANSITILMAYAN SABİT ÖDEMELERİMİZ. VB VB))) İŞLERLE UĞRAŞIYORUZ KISACASI CAN İLE UĞRAŞIYORUZ AMA ALDIĞIMIZ MAAŞ ORTADA İMKAN VERSİNLER MASA BAŞINA GEÇELİM HİÇ RİSK ALMADAN GÜZELCE ÇALIŞALIM O ZAMAN VE ARTIK ÖNCELİKLE SAĞLIKÇILARIN MAAŞLARINI ÖZLÜK HAKLARINI DÜZELTİN KAMUDA EN DÜŞÜK MAAŞI ALIR OLDUK . 15 SENELİK HEMŞİRE SAGLIK MEMURU OLARAK HER ŞEY DAHİL 4200 TL ALIYORUM ALDIĞIMIZ MAAŞ 3100 SABİT EK ÖDEME İLE 1100 TL İLE 4200 TL ANCAK EMEKLİ OLDUĞUMUZDA SADECE ALDIĞIMIZ MAAŞ ÜZERİNDEN YANİ 3100 TL ÜZERİNDE EMEKLİ OLACAĞIZ DİĞER KURUMLARDA İSE POLİS 5500 TL DEN BİR ASTSUBAY 7500TL DEN EMEKLİ OLACAK BU ADALET MİDİR.MALİYEDEN BODRO LARI ALIP KARŞILAŞTIRILABİLİNİR. DÖNER SERMAYELER SIFIR(0) TL HİÇ BİR KURUM BAKANLIK YOKTUR Kİ BİZLER GİBİ HAZİNEYE PARA KAZANDIRSIN BİR HASTANE ÖRNEĞİN DÖNER SERMAYE GELİRİ 5 TRİLYON İSE BUNUN YARISI 3 TRİLYONU BAKANLIĞA GİDER BİZLER KAZANIYORUZ DİĞER KURUMLAR HEP CEPTEN DEVLETTEN ALIr.ARTIK BU DURUM BU ADALETSİZLİK BİR AN ÖNCE GİDERİLMELİDİR
.sağlık çalışanlarını küstürmeyin.artık bu mesleği yapmak istemiyoruz hastalara artık tek başlarına doktorlarınız baksın tedavilerini yapsınlar ameliyatlarını yapınlar. nede olsa bakanlığın gözünde herşeyi doktorlar yapar anlayışı var yada hastanelerden kaçıp masa başı işlere müdürlüklere il ,ilçe müd ,halk sağ müd, toplum sağ, aile sağ merkezlerine kaçmak lazım bu tabloya bakınca hastanelerde çalışmak resmen enayilik gibi amelelik yani ne hasta ile uğraşacan ne hasta yakını ile maaş olarak ta aynı alıyoruz zaten temizce masa başında çalışmak varken neden hastanın altını temizlemek banyosu pansumanı tedavileriyle uğraş vb işlerle uğraşalım ki nöbetiymiş vb vb hastanelerden kaçmak gerekir yada

HASTANEDE ÇALIŞMAYI CAZİP HALE GETİRECEN BİR HASTA İLE UĞRAŞAN SAGLIK ÇALIŞANI İLE BİR MÜDÜRLÜKTE MASA BAŞLARINDA OTURUP ÇALIŞAN BİR OLMAMALIDIR YÜKSEK ÜCRET İ ÇALIŞMAYI TERCİH EDİP HASTANEDE ÇALIŞMAYI İSTYEN VARSA AYRI OLMALI,YOK BEN RAHAT İŞ AZ ÜCRET DİYEN VARSA MÜDÜRLÜKLERE MASA BAŞINDA OLMALI KISACA HASTADE ÇALIMAYI TEŞVİK EDİP KAÇMAYI ENGELLİYECEN

1) Yapılması gereken hastanede çalışan personel ile ilçe sağ müd, il sag müd, halk sag müd, kısaca masa başında çalışmayı rahat işi, nöbetsiz işi tercih edenle, hasta ile hasta yakını ile birebir ilgilenen tedavilerini yapan bir olmamalı hastade çalışanın döneri fazla olmalı ki hastaneden çakışların önüne geçilmeli yoksa ileride hastanede çalışacak kimseyi bulamayacaklar

2) Yapılması gereken hasta ile hasta yakını ile doktor ile hasta odaklı çalışanla, materyal üzerinde çalışan bir olmamalı bir hemşire ve sağlık memuru toplum sağlıgı teknisyenleri hasta ile ilgilenirken tedavilerini banyosunu, alt temizliğini, enfeksiyonu nu, bulaşıcı hastalığı ile ilgilen bu kişilerle sadece materyal numune üzerinde makine ile çalışan laborant tek, röntgen tek, tıbbı sek, att, paramrdic, otyometri tek vvb vb teknisyenler bir tutulmamalı, hemşire ve sağlık memurlarının dönerleri ve maaşları diğer sağlık personellerinden fazla olmalıdır sağlık demek hasta demek doktor demek sağlık memuru demek hemşire demektir

3)Yapılması gereken riski birimlerin alanı genişletilmelidir yıllardır yoğun bakım, acil, amaliyathane, diyaliz, organ bağış, psikiyatri vb yerler fazla döner sermaye alırken oralardan hiç farkı olmayan servislerin yatakların hep dolu olduğu dahiliye, göğüs servisi, ortopedi servis,çocuk servisii gibi yerlerde fazla döner almalıdır, 112 aciller ayda 7 gün çalışıp nöbetinde 5 veya 10 vakaya çıkıp fazla döner, il dışı hasta nakil parası alıyorken hastanedeki bu yerlerde almalıdır buralar 112 lerden daha az mı çalışıyor lar

4)Yapılması gereken döner sermaye dağıtılırken sabit ödemeler dikkate alınmamalıdır sabit ödemeler zaten personel in kendi hakkıyla devletin verdiği ek göstergeye göre, kadro derecesine göre değişen bir kalemdir, örneğin 1 dereceye düşmüş bir personel 1400 tl alıyor yeni ile başlıyan 11/2 1100 tl alıyor fakat döner dağıtılırken eşitleniyor 1400 tl alan 0 tl alıyor, 1100 tl alana 300 tl döner veriliyor bu şekilde eşitleniyor ay sonunda bakıyorsun hepsi 1400 tl alıyor böylece haksızlık yapılıyor neden eşitleniyor ki 30 gün aynı şekilde çalış biri 300 tl alırken biri 0 tl alıyor bu haksızlıktır yıllarını verip 1 derece düşmüş personelin ne suçu varda eşitleniyor EN BÜYÜK sorun bu neden eşitleniyor yıllarını vermiş 1 dereceye düşmüş kişilren şuçu ney bunun acilen değişmesi lazım devletin verdiği sabit ek ödeme neden döner sermaye ile karşılaştırılıp veriliyor ki

5)Yapılması gereken izinlerde döner ser kesilmemesidir yapılması gereken komisyon,taşınır kayır,eğitim,ödüllendirme,muayene kabul vb işler kaldırılmalıdır önüne gelen torpili olan ödüllendirme alıyor,herkes komisyona yazılıyor ,taşınır kayıt yetkisi alıyor derhal kaldırılmalı yapılması gereken dağıtılan döner sermaye oranlarını tüm personelin görebileceği bir şekilde dosya halinde açık bir şekilde görmesidir

6)yapılması gereken dağıtılan döner sermaye oranlarının arttırılmalıdır yapılamsı gerekn hasta odaklı kim çalışıyorsa şifa dağıtıyor hasta ile igileniyorsa daha fazla döner sermaye almalıdır bir diyetisyen,bir aynıyat saymanı,bir psikolog,bir teknolog,bir eczacı nasıl oluyorda hasta ile ilgilene tedavilerini yapan hemşirelerden sağlık memurunda daha fazla döner alır daha fazla çarpanı olur bir hemşirenin çarpanı0,20 ise bir diyetisyen bir eczacının ki 0,40 olacak işmi dir hastanı yükünü hasta yakının yükünü hemşireler sağlık memurları çeksin dönerleri başkaları alsın Bu yazımı önerilerimi bakanlığa ve sendikalara ve cumhurbaşkanlığına gönderecem sizlerde birşeylerin değişmesini istiyorsanız eksik olan eklemek istediğiniz bir şeyler varsa yazın ve gönderin madem döner sermaye değişicek biz çalışan personellerinde görüşlerini alsınlar dikkat etsinler arkadaşlar

Bakan Koca; "Şu an hemşireler de dahil olmak üzere 3600 ile ilgili bir çalışma yapılıyor." dedi ve konunun 2019?da çözülmesini ümit ettiğini belirtti. Diğer sağlık çalışanlarının 3600 ek gösterge durumlarının sorulması üzerine Bakan Koca şu yanıtı verdi; "Şu dönemde hemşirelerle ilgili var. Polislerle ilgili var. Diğer çalışanlarla ilgili şu an yok. Ama onunla ilgili bir çalışmamız ayrıca var. Şu dönemde bu çalışmanın içinde değil o." dedi

AYNI SERVİSTE AYNI İŞİ YAPAN AYNI ZAMANDA HEMŞİRE SAYILAN HEMŞİRE GİBİ ÇALIŞTIRILAN TOPLUM SAĞLIĞI SAĞLIK MEMURLARI NA NEDEN VERİLMİYOR . ERKEK HEMŞİRE GİBİ ÇALIŞIRKEN O ZAMAN BİZ SAĞLIK MEMURLARI DA HEMŞİRE GİBİ ÇALIŞMAYI BIRAKIRIZ SERVİSLERDE, YOĞUN BAKIMLARDA, AMELİYATHANELERDE, ACİLLERDE EN YOĞUN AĞIR İŞLERİ ARTIK 3600 EK GÖSTERGE VERDİĞİNİZ HEMŞİRELER ÇALIŞIR MADEM TOPLUM SAĞLIĞI TEKNİSYENİYİZ O ZAMAN BİZLERİ TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZLERİNE VERİN 8,5 NÖBETSİZ BİR ŞEKİLDE RAHATÇA ÇALIŞIRIZ . BAKANLIK OLARAK BİZ SAĞLIK MEMURLARI DA AYNI ZAMANDA HEMŞİREDİR DEYİP HAKLARIMIZI SAVUNMUYORSANIZ SÖYLEMİYORSANIZ CUMHURBAŞKANLIĞINA ,SGK NA SÖYLEMİYORSANIZ BİLGİLENDİRMİYORSANIZ O ZAMAN BUNDA ART NİYET VARDIR .SADECE HEMŞİRELER 3600 EK GÖSTERGE ALIRSA O ZAMAN ORTADA YETKİLİ SAĞLIK SEN DİYE BİR ŞEY KALMAZ. SAĞLIK SENİN ADI OLUR HEMŞİRE SEN HADİ BAKALIM .YAKLAŞIK HER HASTANEDE 30,70 ARASI SAĞLIK MEMURU VAR OLDUĞUNU DÜŞÜRSEK SAĞLIK SEN DEN İSTİFA ETTİKLERİNİ DÜŞÜRSEK SAĞLIK SEN DE YETKİ KALMAZ HA BİRDE EŞLERİ DE VARSA

Biz sağlık memurları sağlık çalışanları olarak diyoruz ki eğer 1 günde sadece 5 saat çalışan imamlar 3600 ek gösterge alacaksa, eğer günün yarısı boş, yılın yarısı tatil, haftada 15 saat çalışan yaz tatili, kış tatili, kar bütün resmi tatillerde tatil yapan ne nöbeti ne hafta sonusu vb olmayan oluncada parasını alan öğretmenler de alacaklarsa, eğer askerler 2200 ek göstergeden 3600 çıktı ise biz sağlık sağlık memurları, hemşireler hepsinden önce hak ediyoruz ne gecemiz, ne bayram tatilimiz, ne hafta sonumuz, ne yaz tatili, ne kış tatili her daim görevde olan doğal afetlerde, salgın hastalıklarda, mitinglerde,depremlerde ,toplu trafik kazaları,zehirlenmeler,yangınlarda vbvb görevlerde olan bizler hak ediyoruz hangi kurumun çalışanları bizim gibi hayatın her alanında görev yapıyor söylermisiniz seçimlerde bile görev yapıyoruz her ilde ilçelerde sahra hast, umke,sağlık çadırlarında hemşireler sağlık memurları olarak görev yapıyoruz diğe kurumlardakilerin böyle bir derdi görevi varmıdır sorarız evlerinde dinlenirken bizler görev başındayız. Gün itibariyle seçimler döneminde hangi kurumun çalışanları var görev yapan biz saglık memurları ve hemşirelerden ve polislerden başka bugün istanbul mitinginde, ve bütün siyasi liderlerin partilerin mitinglerinde 10 saat ,bir gün görev yapan bizleriz. hani nerdeler imamlar, öğretmenler, şube müdürleri,laboratuar tek,röntgen tak,aneztezi tek,odyometri tek, tıbbı sekreterler vb vb saha görevlerinde yer almazlar nerde bir görev varsa hemşire ve sağlık memuru görevlendirilinir çünkü diğerlerinin hastaya müdahale hakkı yoktur yetkileri yoktur bir enjeksiyon bile yapamazlar suçtur hepsi hafta sonu mangal yakıp keyif yapmışlardır 3600 ek göstergeyi polislerden sağlık memurlarından ve hemşirelerden önce hak eden başka kimseler yoktur

SIRADAKİ HABER