Durmuş: İcap Nöbetinde Keyfi Uygulamalara Son Verilmeli

Genel Başkanımız Semih Durmuş, sağlık çalışanlarının icap nöbeti tuttuğu halde icap nöbeti ücreti alamadıklarını belirterek bu konuda keyfi uygulamalara son verilmesi gerektiğini ifade etti.

Durmuş: İcap Nöbetinde Keyfi Uygulamalara Son Verilmeli

Zonguldak Şubemizin düzenlediği İl Divan Toplantısı Genel Başkanımız Semih Durmuş’un katılımıyla gerçekleşti.

İCAP NÖBETİ UYGULAMASI AKLA VE VİCDANA UYMUYOR

Programda konuşan Semih Durmuş, sağlık hizmetlerinde icap nöbeti uygulamasının olduğunu ancak icap nöbeti tutan sağlık çalışanlarının haklarını alamadığını ifade etti. İhtiyaç halinde kişilerin evinden göreve çağrılması olarak icap nöbetini tanımlayan Durmuş, yasa çerçevesinde en fazla 120 saat icap nöbeti tutulabileceğini ve normal nöbet ücretinin yüzde 40’nın sağlık çalışanına verilmesi gerektiğini söyledi. Bugün bir Sayıştay uzmanı tarafından icap nöbetinin sadece uzman doktora verilir kararının nöbet tutan tüm sağlık çalışanlarına haksızlık olduğunu vurgulayan Durmuş, “Uzman doktor dışındaki çalışanlara icap nöbeti de tutturulamaz, icap nöbet ücreti de ödenemez hükmü var. Bakanlık bu görüşü dikkate alıyor ve sağlık çalışanlarına icap nöbet ücreti ödemiyor ancak sağlık çalışanları haklarını alamadıkları halde icap nöbeti tutmak zorunda bırakılıyor” dedi. Bu uygulamanın akla ve vicdana uymadığını söyleyen Durmuş, bazı idarecilerin ücret ödenmemesine rağmen sağlık çalışanlarına icap nöbeti tutturmaya devam ettiğini belirtti. Keyfi uygulamalara son verilmesi gerektiğini aktaran Durmuş, “Sağlık hizmetinin devam etmesi için icap nöbeti uygulaması devam edecekse çalışanlarımızın hakkı da verilmelidir” şeklinde konuştu.

SAĞLIK-SEN OLARAK, HİÇBİR KONUYA GÖZÜ KAPALI EVET DEMEYECEĞİZ

Memur-Sen ve Sağlık-Sen’in değerlerine de değinen Durmuş, “Ezberle değil, kavrayarak, geçiştirerek değil, içerik katarak, düşünülmüş ve planlanmış faaliyetleri hayata geçireceğiz. Sağlık-Sen olarak, hiçbir konuya gözü kapalı evet demeyeceğiz” dedi. Teşkilatımızın yeni Türkiye’nin inşası, istikrarı ve istikbalinin umudu olduğunu dile getiren Durmuş, çalışmalarımızı yürütürken; insanımıza faydalı olacak ve sağlık sistemine katma değer üretecek faaliyetler yapacağımızdan hiç kimsenin kuşkusu olmaması gerektiğini ifade etti. Konuşmasında Singapur’u örnek veren Durmuş, Singapur’un kendi küçük ekonomisini kalkındırarak büyüdüğünü belirtti. 1965’te dünyanın en fakir 10 ülkesinden biri olan Singapur’un şimdi dünyanın en zengin ülkelerinden biri haline geldiğini söyleyen Durmuş, bunun sırrının yer altı ve yer üstü doğal zenginliklere bağlı olmadığını, Memur-Sen Kurucu Genel Başkanı Merhum Mehmet Akif İnan’ın bize vasiyeti olan erdem bilincinde olduğunu kaydetti. Singapur’un insana yatırım yaptığını aktaran Durmuş, nitelikli insan yetiştirmenin geleceği inşa etmek olduğunu söyledi.

KARA: DÖNER SERMAYE SİSTEMİ ARTIK MİADINI DOLDURDU

Programda konuşan Zonguldak Şube Başkanımız Mehmet Ali Kara ise Zonguldak’ta sağlık çalışanlarına yönelik anket gerçekleştirdiklerini ve çalışanların en önemli sorun olarak döner sermaye sistemini gördüklerini ifade etti. Zonguldak’ta neredeyse tüm hastanelerde döner sermaye ödemeleriyle ilgili sorunların hat safhada olduğunu belirten Kara, döner sermaye sisteminin artık miadını doldurduğunu ve yeniden inşa edilmesi gerektiğini söyledi.

Genel Başkanımız Semih Durmuş’un yanı sıra programa Genel Başkan Vekilimiz Durali Baki, AK Parti Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, Bartın Şube Başkanımız Naci Durmuş, Düzce Şube Başkanımız Cihan Özal ve Memur-Sen İl Temsilcisi Kamuran Aşkar katıldı.Genel Başkanımız Semih Durmuş ve beraberindeki heyet program öncesi bir dizi ziyaretlerde bulundu. Durmuş, Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş'ı ziyaret ederek Zonguldak’a ve sağlık çalışanlarına dair istişarelerde bulundu.

Daha sonra Zonguldak Belediye Başkanlığı'na seçilen Ömer Selim Alan’a hayırlı olsun ziyaretinde bulunan Durmuş, Alan'a görevinde başarılar diledi.

Zonguldak’taki temaslarına İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ertuğrul Güner'i ziyaret ederek devam eden Durmuş, Güner’le il özelinde sağlık çalışanları açısından var olan sorunları ve çözüm önerilerini konuştu.

Zonguldak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Kemal Gümrükçü de ziyaret eden Durmuş, il müdür yardımcıları ve müdürlük çalışanlarıyla bir araya geldi.

Durmuş, daha sonra Zonguldak Kozlu'da yeniden Belediye Başkanlığı'na seçilen Ali Bektaş’ı ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerinde bulundu.

Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Hasan Tosun'la görüşen Durmuş, hastane ve çalışanlar hakkında bilgi aldı.

Son olarak Genel Başkanımız Durmuş AK Parti Zonguldak İl Başkanı Zeki Tosun ve AK Parti Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çağlayan'ı ziyaret etti.

Sevil
YORUM EKLE
YORUMLAR
saglıkçılar
saglıkçılar - 3 yıl Önce

DÖNER SERMAYELER EMEKLİLİKTE SADECE DOKTORLARA VERİLDİ
3600 EK GÖSTERGE SADECE HEMŞİRELERE VERİLECEK
YIPRANMA PAYI GEÇMİŞİ KAPSAMIYOR 7 YILA 1 SENE OLARAK VERİLİYOR
KAMUDA EN DÜŞÜK MAAŞI ALIR OLDUK HERŞEY DAHİL 4100 TL İKEN BİR POLİS 5800 TL 6500 TL ARASI ALIRKN
BİR ÖGRETMEN 5500 TL ÜZERİ ALIRKEN
BİR ASTSUBAY 7000 TL ÜZERİ ALIRKEN, BİR UZMAN ÇAVUŞ 5600 TL ÜZERİ BİR ZABITA 4900TL VB
POLİSLERE ASKERLERE ÖĞRETMENLERE İNDİRİMLİ ULAŞIM(METRO,DOLMUŞ VB)
DÖNER SERMAYELER SON 8 YILDA 60 TL VEYA 0 TL ÖDENİRKEN
CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK
ASKER EVİMİZ,POLİS EVİMİZ,ÖĞRETMEN EVİMİZ YOK
17 YILDIR HEMEN HEMEN HER KESİME İYİLEŞTİRME YAPILDI BİZ SAĞLIK ÇALIŞANLARI HARİÇ

BU YAPILANLARDAN DA ANLAŞILACAĞI GİBİ NE HÜKÜMETİMİZCE ,NE BAKANLIĞIMIZCA,NE SENDİKALARCA HİÇBİR DEĞERİMİZ YOK DERDİMİZLE İLGİLENEN YOK VE ÇALIŞANLARINDA BUNA BİR TEPKİSİ YOK
NE SENDİKALARDAN İSTİFA EDEN ,NE SESİMİZİ DUYAN
NE OLACAK BU HALİMİZ


Bizler sağlık çalışanları hemşire ve sağlık memurları olarak 17 yıldır varlıkta da yoklukta da hükümetimizin ak partinin yanında yer aldık. İstikrar için, beka için ödememiz ve üstümüze düşen yapılması gereken tüm görevleri ve fedakarlıkları yaptık . Ama artık takatimiz kalmadı. Yaptıklarımın karşılığında bir kez olsun bizleri düşünen olmaz mı??????

saglık çalışanları buna rağmen özlük haklarında maaşlarında hep geriye gitti Sağlıkta olan bu başarıyı bu memnuniyeti bu dönüşümü herkes görüyor ve takdir ediyor ve bu hükümete oy olarak dönüyor hiç bir kurum hiç bir bakanlık yoktur böyle bir dönüşümü yapan başarıyı yakalayan ama gel gör ki bu başarıyı sağlayan sağlık çalışanları hemşireler, sağlık memurları hasta ile birebir ilgilenen kişiler kamuda en düşük maaşı alıyor

16 senedir her kesime iyileştirmeler yapılırken sağlık çalışanları hep görmezlikten gelindi hiçe sayıldı değersizleştirildi ve bu darp edilmelerle gün yüzüne çıktı. Ne kadar yeni binalar yeni hastaneler yapılsa da önemli olan onu göstermek gün yüzüne çıkartmaktır ve bunu başaran orada çalışanlardır başarısıdır hizmet edenlerdedir. Bu başarıdan dolayı sağlık çalışanları ödüllendirilmeli hakkı olan verilmelidir

BİZLER KAMUDA EN DÜŞÜK MAAŞI ALIYORUZ.EN ÇOK MEMNUNİYET SAĞLIKTAKİ BAŞARIDA EN ÇOK OY BU BAŞARIDAN KAYNAKLIDIR BUNDA EN BÜYÜK PAY İSE HEMŞİREnin SAĞLIK MEMURUNundur. HASTA İLE HALK İLE İÇ İÇE BİREBİR İLGİLENEN KİŞİLERDİR. İSTEDİĞİNİZ KADAR YENİ BİNALAR HASTANELER YAPIN ORDA Kİ İŞİ İŞLEYİŞİ YAPAN ÇALIŞANLARDIR. BİZLER NE HAFTA SONU NE GECE NE GÜNDÜZ NE BAYRAM NE RESMİ TATİL,NE DEPREM NE DOĞAL AFET NE VB VB HER ZAMAN GÖREVDEYİZ DİĞERLERİ GİBİ MASA BAŞINDA MİS GİBİ ODALARDA ÇALIŞMIYORUZ HASTA ALTINI TEMİZLE BANYOSU ENFEKSİYONU BULAŞICI HASTALIĞI TEDAVİSİ HASTA YAKINIYLA UĞRAŞ

saglık mem
saglık mem - 3 yıl Önce

hemşirelerle birlikte aynı işi yapan aynı servislerde(aciller ,amaliyathaneler,yoğun bakımlar vb) çalışan kanunen de hemşire sayılan toplum sağlığı teknisyenleri saglık memurlarına neden verilmiyor böyle bir durum olursa hastanedeki servisimden ayrılacağım hemşire olarak çalışmayacağım versinler masa başına toplum sağlığı merkezlerine. sendikadan da (sağlık sen,türk sağlık sen ses ) hastanede çalışan sağlık memurları olarak 40 kişiyiz istifalarımız ceblerimizde istifaları basacağız o zaman görürler.öğretmenler 1 milyondan fazla kişi veriliyor da sağlık memurlarına neden verilmiyor kapsama dahil edilmiyorlar sadece 115 hemşireye veriliyor günün yarısı boş olan yılın yarısı boş olan kar tatili resmi tatili olan nöbeti olamayan en rahat meslek grubu öğretmenlere verilirken günde 50 şer dk dan çalışan imamlara mis gibi odalarda oturan hiç bir riski olamayan din görevlilerine verilirken biz sağlık memurlarına neden verilmiyor ne gecemiz ne hafta sonumuz ne resmi tatilimiz ne yaz ne kış tatilimiz yok en ağır şartlarda çalışan bizler bunu hak etmiyoruz

SIRADAKİ HABER