Döner Sermayeleri Yok Ettiler

Performansa Göre Dağıtılan Döner Sermaye Ek Ödemeleri geçen yıla göre ciddi biçimde bir düşüş yaşadı. Oysa malum sendika toplu sözleşmelerdeki attığı imzalar nedeniyle Ek Ödemelerde 200 ile 600 artıştan bahsediyordu. Bırakın yükselmeyi döner sermayeler aynı seviyesinde bile kalmadı. El birliği ile çalışanın emeği günden güne eritildiği bir süreç yaşandı ve yaşanmaya da ne yazık ki devam ediyor.

Döner Sermayeleri Yok Ettiler
Çalıştıkça artan döner sermaye ne hikmetse artık çalıştıkça düşmektedir. İş yoğunluğunun her geçen  gün arttığı muayene ve ameliyat sayılarının bir yılda milyona yakın artış gösterdiği  hastanelerimizde iş sağlık çalışanlarının emeğinin karşılığının ödenmesine gelince bütün değerler sıfıra doğru ilerledi. Performansa dayalı döner sermaye sistemi artık ek ödemeyi sabitlemeye dayalı bir sistem halini aldı. Bugün sağlık çalışanları 5-6 yıl önce aldıkları döner sermayeleri mumla arar olmuşlardır.


Böylesine bir sistemi kuran Sağlık Bakanlığı bu konuda kendine bir yandaş sendika bulmuştur.  Hatırlayınız bu sene yaptıkları toplu sözleşmenin ardından açıklamalarında döner sermayeleri artırdık, Kadro unvan sayılarını yükselttik 200 TL ile 600 TL arasında daha fazla döner sermaye alacaksınız diye açıklamalarla müjde üstüne müjde verenler bugünkü durum karşısında ne yapacaklarını bilemez bir haldedirler. Öyle ki; Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumunun yazısıyla hastane birliği bünyesinde yüzde 50 döner sermaye tavanı değiştirilmeden, döner sermayeden dağıtılacak üst limit yüzde 50'den yüzde 65'e çıkarılmasıyla  döner sermayede sorun tamamen çözüldü diye açıklama yapmışlardı. Bugünlerde ise yaptıkları açıklamada söz konusu yazısın iptal edilmesini, çalışanları mağdur ettiğini söylüyorlar. Hesap ve kitap işlerinden anlamadıklarını toplu sözleşmelerden biliyoruz bu yaptıkları ile de sağlık çalışanlarının hallerinden zerre kadar anlamadıkları, onların sorunlarına fizan kadar uzakta olduklarını da görmüş olduk. Umarız sağlık çalışanları da onların bu tutumlarını ve neler yaptıklarına göre değerlendirmelerini yaparlar ve kırmızı kartı bu malum sendikaya gösterirler. 
Umarız sağlık çalışanları da onların bu tutumlarını ve neler yaptıklarına göre değerlendirmelerini yaparlar ve kırmızı kartı bu malum sendikaya gösterirler. Döner sermaye ek ödemesi artık sağlık çalışanları için isyanın bir adı olmak üzeredir. Yıllar içerisinde çalışana adeta işkence mekanizmasına dönüşen ve her geçen gün düşürülerek sağlık çalışanlarının ekonomisinde derin yaralar açan bu sistem derhal yeniden gözden geçirilmelidir. 
Çalışanın hakkını teslim ederek emeğinin karşılığını vermek yerine çalışanların haklarının yok edilmesi kabul edilemezdir. Türk Sağlık-Sen olarak düşüre düşüre döner sermayeleri yok etmek isteyenlere müsaade etmeyeceğiz, razı olmayacağız,  rıza göstermeyeceğiz. Adaletsizlik ve haksızlık karşısında asla susmadık, suskunda kalmayacağız. 

radmin

radmin


İletişim HesaplarıYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER