Aile Hekimlerine Verilen Cezalara İptal Kararı

Cumartesi nöbetine gitmeyen aile hekimlerine ve aile sağlığı çalışanı üyelerimize verilen ceza ihtar puanları sendikamız tarafından açılan davalarla iptal edilmeye devam ediyor.

Aile Hekimlerine Verilen Cezalara  İptal  Kararı
Bilecik’te Aile Sağlığı Çalışanı olarak görev yapan üyemize Cumartesi Nöbetine gitmediği için verilen ceza ihtar puanı Eskişehir 2. İdare Mahkemesi tarafından 02.03.2016 tarihinde mahkemenin oy birliği ile verdiği kararla iptal edildi. 
Mahkeme kararında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin verdiği kararlara atıfta bulunarak sendikal faaliyete katılan kamu çalışanlarına ceza verilmesinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine aykırı olduğuna dikkat çekti. Anayasa’nın 90. Maddesi ile de uluslararası sözleşmelerin kanun hükmünde olduğuna vurgu yaptı. 


Mahkeme aile sağlığı çalışanının üyesi bulunduğu sendikanın iş bırakma kararına uyarak işe gelmediğine dikkat çekerek bu eylemin bir sendikal faaliyet kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Mahkeme eylemin izinsiz işe gelmemek olarak değerlendirilemeyeceğine hükmederek aile sağlığı çalışanına verilen ihtar puanı cezasının iptal etti.
Cumartesi Nöbetlerine karşı iş bırakarak haklı tepki gösteren aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının yanında olmaya Türk Sağlık-Sen olarak devam ediyoruz. Hukuki mücadelemizle verilen ceza ihtar puanlarının iptal ettirmeye devam ediyoruz. 
 Bu konuda ilk ceza ihtar puanın iptali, 20 puanlık ceza puanının iptal edilmesi, telafi nöbetlerine verilen ceza puanlarına iptal ve toplu verilen ceza ihtar puanlarına iptal gibi hukuki mücadele açısından ilkleri kazanan da hep sendikamız olmuştur.  
Sonradan dayatılan ve çalışanlarında istemedikleri cumartesi nöbetleri konusunda umarız ki tekrar göreve gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ olumlu bir adım atarak bu uygulamayı sonlandırır. YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER