65 MODEL 657 SAYILI KANUNU DEĞİŞTİRMEYE EVET, İŞ GÜVENCESİNE DOKUNMAYA HAYIR

65 MODEL 657 SAYILI KANUNU DEĞİŞTİRMEYE EVET, İŞ GÜVENCESİNE DOKUNMAYA HAYIR

65 MODEL 657 SAYILI KANUNU DEĞİŞTİRMEYE EVET, İŞ GÜVENCESİNE DOKUNMAYA HAYIR
Genel Başkanımız Metin Memiş, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 50 yaşında olduğunu ifade ederek, “Elbette ki aksak yönleri olabilir. Oturalım bu aksak yönleri giderelim. Ama eğer 657'iyi değiştirirken kamu görevlilerinin iş güvencesini ortadan kaldıracak bir adım atarsanız buna asla müsaade etmeyiz” dedi.

 

Genel Başkanımız Metin Memiş, Balıkesir ve Bursa şubelerimizin il divan toplantılarına katıldı. Sendikal çalışmalarımızın yanı sıra, gündeme yönelik de değerlendirmelerde bulunan Genel Başkanımız, güçlü Memur-Sen ve Sağlık-Sen’in her türlü sorunun çözümünde öncü olacağını söyledi.

 

TÜRKMEN KARDEŞLERİMİZ İŞGAL ALTINDA

Genel Başkanımız Memiş, Suriye'de yaşayan Bayır-Bucak Türkmenleri’nin zor günler geçirdiğini söyledi. Türkmenler’in son 15 gündür yoğun bir saldırı altında olduğuna dikkati çeken Genel Başkanımız Memiş, şöyle konuştu: “Çifte standart içinde olan, ikiyüzlülük yapan, insanlığın çöktüğü dönemde ölümlere sessiz kalan ve medeniyet dağıttığını zannederken, emperyalizmi dünyaya yaymaya çalışan zihniyeti kınıyorum. Bayır-Bucak Türkmenleri 15 gündür, yüzyıllardan beridir bulundukları topraklarında işgal altındalar. Havadan Rusya, Esed ve İran'ın saldırıları ile köşeye sıkıştırılmış durumdalar. Bir katliam bile olabilir. Yıllardır ölümün kol gezdiği coğrafyamızda ölümlere sessiz kalanları da bu savaşlara sebep olanları da bu savaşlara, katliamlara 'Dur' demeyenleri de lanetliyorum.”

 Memur-Sen'in dünyadaki mazlumların da sesi olduğunu belirten Memiş, “Bizim kamu görevlilerinin haklarını gündeme taşımak gibi sorumluluğumuz var. Biz sadece sendikacılığı ücret boyutuna hapseden bir misyona sahip değiliz. Biz mazlumun sessiz olmak zorundayız. Biz zalimin karşısında durmak zorundayız” dedi.

 

İŞ GÜVENCESİ KIRMIZI ÇİZGİMİZ

Genel Başkanımız Metin Memiş, son günlerde kamuoyunda ‘657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun değiştirilmesi ve iş güvencesinin ortadan kaldırılması’ konularının tartışıldığını ifade ederek, şunları söyledi: “Şunu açık ve net bir şekilde ifade ediyorum, bu 5-6 yıldır konuşulan bir şey. Memur-Sen ailesi olarak öteden beri bir kırmızı çizgimiz var. 2012'de Bolu Abant'ta yapılan toplantıda açık ve net ifade etmiştik; ‘Eğer bu toplantıda çalışanların iş güvencesini tartışmaya açacaksanız biz buna müsaade etmeyiz. Burayı terk ederiz ve sabote ederiz’ demiştik. Bugün buradan bir kez daha sesleniyoruz, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu 50 yaşında, 65 model bir kanun. Elbette ki aksak yönleri olabilir. Oturalım bu aksak yönleri giderelim ama eğer 657'yi değiştirirken kamu çalışanlarının iş güvencesini ortadan kaldıracak bir adım atarsanız buna asla müsaade etmeyiz.”

 

Türkiye'nin 1 Kasım seçimlerinde yine istikrara oy verdiğini dile getiren Genel Başkanımız Memiş, tüm partilerin bir araya gelerek yeni bir anayasa için uzlaşmaya varması gerektiğini söyledi. Memiş, Türkiye'nin özgürlükçü ve daha demokratik bir anayasaya ihtiyacı olduğunun altını çizerek, “Yeni anayasa bu ülkenin anayasası olsun, milleti koruyan bir anayasa olsun. Artık darbelerin olmayacağı bir anayasa olsun. Bu süreçte de Memur-Sen ailesi olarak sonuna kadar destek vereceğimizi burada bir kez daha ifade ediyoruz.” dedi.

İl Divan Toplantıları’na Genel Başkanımız Metin Memiş’in yanı sıra Genel Başkan Yardımcılarımız Kemal Çırak ile Abdülaziz Aslan da katıldı.YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER