Türk doktordan can kurtaran buluş

Doç. Dr. Yusuf Özgür Çakmak, iç kanamayı yüzde 50 azaltan cihaz geliştirdi. Patenti alınan cihaz 2017 sonunda piyasaya sunulacak

Türk doktordan can kurtaran buluş
Dünyada 375 milyar dolarlık bir pazar oluşturan sağlık ölçüm ve müdahale teknolojileri alanına Doç. Dr. Yusuf Özgür Çakmak'ın iç kanamaları yüzde 50 azaltan Bahsegel cihazı damga vuracak. Cihazın ilk aşamada operasyonlara katılan emniyet kuvvetleri ve askerler tarafından kullanılabileceğini söyleyen Çakmak, "Bu ürün giyilebilir teknoloji olarak kullanıldığında kendi kendine aktif hale gelebiliyor. Cihaz, doktor ve hastanenin başarılı müdahalesi için zaman kazandıracak. Böylece iç kanamalı durumlarda kaybı azaltacak" dedi.

CAN KAYBI AZALACAKBuluşu patentle koruma altına alan Inventram'ın Genel Müdürü Cem Soysal da, "Türk bilim adamlarının geliştirmiş olduğu projeleri destekliyoruz. Patentini aldığımız bu teknoloji insanın kaderini değiştirecek. Çakmak'ın geliştirdiği sistemle dünyada bir ilke imza atıyoruz. Kısacası iç kanamayı Türkler durduracak diyebiliriz" diye konuştu. Özel kullanım bilgisi gerektirmeyen cihaz ilk yardım çantalarına da girecek.

ABD'YE AÇILACAK

ABD'nin en önemli teknoloji enstitülerinden Southwest Research Institute ile cihazın prototip üretimi için çalışmalara başlandığını belirten Soysal, bunun dünyada alanındaki ilk cihaz olacağını kaydetti. Sistem, darbe alan bölgedeki kan basıncını düşürerek kanamayı durduruyor.

Sabah Gazetesi
Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2016, 13:11

radmin

radmin


İletişim HesaplarıYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER