Şubat depresyonundan kurtulmak elinizde

Mevsimsel depresyon en sık kışın görülüyor. Yağışlı ve bulutlu hava şartları nedeniyle güneş ışığının eksikliği beyinde mutluluk hormonu, ciltte ise D vitamini üretimini azaltıyor

Şubat depresyonundan kurtulmak elinizde
09 Şubat 2016 Salı 22:23

Kış ay­la­rın­da kar­şı kar­şı­ya ka­lı­na­bi­le­cek dep­res­yo­na kar­şı ha­ya­tı­nız­da ba­zı de­ği­şik­lik­ler ya­pıl­ma­sı ge­re­kir. Ça­lış­tı­ğı­mız or­ta­mın gün ışı­ğı­nı bol mik­tar­da ala­cak şek­li­de ko­num­lan­dı­rıl­ma­sı ge­re­kir­ken işe gi­dip gel­di­ği­niz va­sı­ta­dan bir du­rak ön­ce inip gün ışı­ğın­da gü­neş göz­lü­ğü tak­ma­dan yü­rü­mek kı­şa uyum sağ­la­ma­mı­zı ko­lay­laş­tı­rır. İs­tan­bul Flo­ren­ce Nigh­tin­ga­le Has­ta­ne­si, Sağ­lık­lı Ya­şam Mer­ke­zi Di­rek­tö­rü Dr. Öz­gür Şa­mil­gil iyim­ser ar­ka­daş­lar­la va­kit ge­çir­me­nin, ho­bi­ler­le meş­gul ol­ma­nın ve sos­yal­leş­me­nin dep­res­yon ris­ki­ni azalt­tı­ğı­nı be­lir­ti­yo­r… Gü­neş yar­dı­mıy­la cil­di­miz­de üre­ti­len D vi­ta­mi­ni, ba­ğı­şık­lık sis­te­mi­nin 20'ye ya­kın an­ti­bi­yo­tik ben­ze­ri kal­kan üre­ti­mi­ni sağ­lı­yor. Özel­lik­le ya­zın ye­ter­li gü­neş gör­me­yen ve­ya ta­til ya­pa­ma­yan­lar, ha­va­la­rın so­ğu­ma­sıy­la vi­rüs­ler­le olu­şan grip ben­ze­ri has­ta­lık­la­ra çok da­ha ko­lay ya­ka­la­nı­yor. Gün içe­ri­sin­de 2-3 sa­at­te bir 5 da­ki­ka­lık çay ve­ya kah­ve mo­la­sı ver­mek, gev­şe­me, dinç­lik ve işe ye­ni­den kon­san­tre ol­ma­yı ko­lay­laş­tı­rı­yor. Ye­ter­li sı­vı alı­mı ol­ma­dan uzun sü­re so­ğuk­ta kal­mak ise vü­cu­dun uç nok­ta­la­rın­da su­suz­lu­ğa bağ­lı ola­rak kıl­cal da­mar­lar­da da­ral­ma­ya ne­den olu­yor, bu du­rum hem so­ğuk ya­nı­ğı de­nen don­ma­la­ra hem de mik­rop­la­rın dı­şa­rı atıl­ma­sı için ge­re­ken bu­run akın­tı­sı ve bal­ga­mın ko­yu­laş­ma­sı­na yol açı­yor. Ya­pı­lan bu gi­bi de­ği­şik­lik­ler vü­cu­du ko­rur­ken ruh­sal sağ­lı­ğı­da ko­rur.

BUGÜN GAZETESİ
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.