Özel hastanedeki fark ücretine 'insaf' ölçüsü

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, özel hastanelerin yüzde 200’e varan fark ücreti almasına dikkat çekti. Akdağ, “Özel hastanelerde insaf ölçüsü dikkate alınmalı. Mücadele edeceğim” dedi

Özel hastanedeki fark ücretine 'insaf' ölçüsü
Sağlık Bakanlığı’nda ikinci dönemine başlayan Recep Akdağ, yeni dönemin işaretlerini verdi. Akdağ’ın açıklamalarında öne çıkan başlıklardan biri özel hastanelerle ilgili. Akdağ, “Özel hastanelerde alınan fark ücretinde insaf ölçüsü dikkate alınmalı” diyerek, ailelerin, yıkıcı sağlık harcamalarından korunması gerektiğini söyledi. Akdağ, “Bir aile gıda dışında yıllık gelirinin yüzde 40’ını ve üstünü sağlık için harcamışsa, buna ‘yıkıcı sağlık harcaması’ diyoruz. İnsaf ölçüsünde de yüzde 200 ve üzerinde farklar alınıyor. Acillerde ve alınmaması gereken durumlarda da fark ücreti alındığını görüyoruz. Sağlık Bakanı olarak bununla mutlaka mücadele edeceğim” diye konuştu. Akdağ’ın açıklamalarında ayrıca şu başlıklar da dikkat çekti:  

SEZARYEN: Suni bir algı ile entelektüel ortam oluşturup ihtiyaç yokken doğum yapacak bir kadını ameliyat ederek çocuğunu tabii yoldan doğurmasını engellemek bana göre bir insanlık suçudur, kötü hekimlik uygulamasıdır. Bundan birilerinin çıkarı var. Kamu hastanelerinde sezaryen oranları yüzde 35’lerde iken özel hastanelerde sezaryen oranları yüzde 65’lerde. Bu size bir şeyler söylemiyor mu? Türkiye Cumhuriyeti’nin Sağlık Bakanı olarak buna gücüm yettiğince müsaade etmeyeceğim.

'SİGARADA KARA PAKET TARAFTARIYIM'
“Sigaradan korunma ve kaçınma, sigara içenlerin sigarayı bırakması, sigara içmeyenlerin sigaraya başlamaması konularında çalışmalar yapacağız” diyen Akdağ, şöyle konuştu: “Belki bunlara alkolden kaçınmayı da eklemek lazım. Sigarada birçok Avrupa ülkesinden daha sık kullanımla karşılaşıyoruz. Sigara ile mücadeleye devam edeceğiz. Yeni hamle yapacağız. Şahsen ben kara paketin uygulanması taraftarıyım.”
Habertürk

radmin

radmin


İletişim HesaplarıYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER