Kanser tedavisinde 'devrim niteliğinde' gelişme

ABD'de bilim insanları, geliştirdikleri yeni yöntemle kanser tedavisinde büyük bir adım attılar

Kanser tedavisinde 'devrim niteliğinde' gelişme
Amerikan Bilimin İlerlemesi Derneği toplantısında sunulan araştırma, kanser tedavisinde devrim niteliğinde… Olağanüstü bir gelişme olarak görülen yeni yöntemde, vücudun kendi bağışıklık hücreleri kullanılıyor. Tedavi, aşı gibi bir etki yaratıyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre tedaviden sonra 18 ay boyunca süren kontrollerde de hastalığın tekrarlamadığı görüldü. Bunun için laboratuarda hastaların kendi vücutlarından alınan T hücrelerinin genetiği değiştirilerek, tümörleri tanımaları ve yok etmeleri sağlandı.

YÜZDE 90′I İYİLEŞTİ


Bu yöntemin üzerinde denendiği 35 akut lenfoblastik lösemi (ALL) hastasının yüzde 90′ından fazlası tamamen iyileşti.

Hodgkin dışı lenfoma veya kronik lenfositik lösemi (KLL) hastası olan 40 kişi üzerinde yapılan iki ayrı klinik denemede de hastaların yüzde 80′inden fazlası tedaviye cevap verdi. Bunların yaklaşık yarısında 18 aya kadar tam iyileşme görüldü.İYİLEŞME DÜZEYİNDE GELİNEN EN İYİ NOKTA

Amerikan Bilimin İlerlemesi Derneği toplantısında sadece özetleri tartışılan araştırmaların ayrıntıları bu yıl içinde yayımlanacak.

Ancak uzmanlar, bunların T hücreleri tedavisinin ilk denemeleri olduğunu belirterek ihtiyat çağrısında bulunuyor ve her hastanın tedaviye cevap vermediğini belirtiyorlar.
Bazı hastaların tedaviye karşı toksik yan etkiler geliştirdiği ve öldüğü belirtiliyor.

Diğer tedavi yöntemlerinin hiçbirinin etkili olmadığı bazı hastaların ise şimdiye kadar hiç görülmeyen bir düzeyde iyileştiği kaydediliyor.

Bilim insanları, T hücresi tedavisi için önlerinde kat edilmesi gereken uzun bir mesafe olduğunu, ancak ilk sonuçların kanser tedavisinde paradigma değişikliğine gitmeye neden olacak kadar başarılı olduğunu söylüyorlar.

BBC/Türkçe
Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2016, 20:23

radmin

radmin


İletişim HesaplarıYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER