Bir aşı daha aşı takvimine eklenecek

Rahim ağzı kanserinin sorumlusu HPV virüsüne karşı kullanılan aşının, bir yıl içinde aşı takvimine alınacağı belirtildi.

Bir aşı daha aşı takvimine eklenecek
Yaklaşık her yıl 600 kadının yaşamını yitirmesine neden olan rahim ağzı kanserinin sorumlusu HPV virüsüne karşı kullanılan aşının, bir yıl içinde aşı takvimine alınacağı belirtildi.


Türk Alman Jinekoloji Derneğinin Antalya’da düzenlediği kongrede konuşan Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Faruk Köse, HPV aşısının 1 yıl içinde sağlık Bakanlığının aşı takvimine alınacağını ve aşının 11-12 yaş gurubundaki çocuklara uygulanacağını söyledi.
“YILDA 600 KADIN YAŞAMINI YİTİRİYOR”
Türkiye’de her yıl bin 400 civarında kadına rahim ağzı kanseri tanısı konulduğunu bunlardan yaklaşık 600’ünün yaşamını yitirdiğini kaydeden Prof. Dr. Köse, “Human Papilloma Virüs (HPV) rahim ağzı kanserinin en önemli nedeni. Cinsel yolla geçen bu virüs, kadınların yüzde 80’inde hayatının bir aşamasında görülüyor. Virüsün görüldüğü kadınların yüzde 1-3’ünde kansere neden oluyor. Kansere yakalanan kadınların da yüzde 60’ı ilerlemiş bir evrede veya tedavi edilemeyecek durumda karşımıza geliyor” dedi.Haberin devamı için erişime tıklayınızYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER