Ameliyathanelerde dikişi ortadan kaldıracak buluş

Sümüklü böcekten ilham alan bilim insanları, ıslak yüzeylerde ve hareket eden dokularda dahi etkili olabilen ve toksik içermeyen medikal bir yapışkan üretti.

Ameliyathanelerde dikişi ortadan kaldıracak buluş
Harvard Üniversitesi John A. Paulson Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Okulu’ndan Ju Li ve ekibi, sümüklü böcekten yola çıkarak ıslak ve dinamik yüzeylerde, canlı dokularda etkili olabilecek bir yapışkan üretti. Mevcut yapıştırıcılar gibi sitotoksik olmayan bu medikal yapışkanda biyo-mühendislik teknolojileri kullanıldı. Çalışma bugün Science’de yayımlandı.

Hareketli dokular üzerinde ve kanlı ortamlarda etkili

Araştırmacılar yapıştırıcıda, biri yapışkan biri esnek olmak üzere iki katman kullandı; malzeme olarak da elektrostatiksel bileşimlere yer verdi. Kovalent bağlı olan ve fiziksel yayılma özelliğine sahip bu yapışkanda hiterez yoluyla enerji yayılımı güçlendiren araştırmacılar, iki katman arasında sinerjik olarak ıslak yüzeylerde bile yüksek bir yapışma gücü sağladı. Ekip, kana maruz kalsa bile yapışmanın birkaç dakika içerisinde gerçekleştiğini, canlı dokunun hareketlerine uyum sağladığını söyledi.Medikal alanda büyük kolaylık

Bir domuzun kalbinde ve fareler üzerinde denemeler yapan Li ve ekibi, kanlı ortama rağmen yapışma seviyesinin iyi olduğunu ve yapıştırıcının doku üzerinde 10 binlerce kalp atış simülasyonuna uyum sağladığını söyledi. Araştırmacılar, bu buluşun medikal alanda büyük fırsatlar getireceğini; kalp ve akciğer gibi hareketli dokular üzerinde, kanamaları durdurmada, yaraları iyileştirmede ve kalp gibi organlara medikal bir cihaz eklenmesinde kullanılabileceğini ifade etti. Ayrıca sıvılaştırılmış halinin vücutta bulunan yaraların derinine enjekte edilebileceği veya vücudun bazı spesifik bölgelerine salınacak ilaçlarla birlikte kullanılabileceği aktarıldı.


​MedimagazinYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER