2015'TE51 BİN SAHTE İLAÇ YAKALANDI

Türk Telekom’un iştiraklerinden Argela’nın 5G teknolojisiyle, farklı bir yerde yapılan ameliyata canlı müdahale edilebi

2015'TE51 BİN SAHTE İLAÇ YAKALANDI
SAĞLIK Bakanlığı, kaçak ve sahte ilacın önüne geçmek için geliştirilen İlaç Takip Sistemi'ni (İTS) herkesin kullanımına açtı. Android tabanlı telefonlar için geliştirilen uygulama, ücretsiz indirilebiliyor. Sistem, ilacın kutusunda bulunan barkod sisteminin cep telefonundaki uygulamaya okutulmasıyla harekete geçiyor. Barkodu okuyan uygulama, ilaç hakkında bilgileri sıralıyor.

YAN ETKİSİNİ BİLDİREBİLECEKSİNİZ

Uygulamada, alman ilacın sisteme kayıtlı olup olmadığı, hakkında toplatılma kararı bulunup bulunmadığı ve son kullanma tarihinin geçip geçmediği gibi bilgiler de vatandaşa sunuluyor. Sistemde kayıtlı olmayan ve toplatılma kararı verilen ilaç için "sakıncalıdır" uyarısı yapılıyor. "Sakıncalı" uyarısı yapılan ilaç için eczaneye ve Sağlık Bakanhğı'na bildirim yapılması gerektiği kaydediliyor.20 Şubat'ta uygulamaya konulan sistem, ilk 2 günde 100 binden fazla kişi tarafınd indirildi. Uygulamada "yan etki" butonu da bulunuyor. ilbet İlacı kulla ve yan etkisiyle karşıl şan hasta bu uygulam üzerinden bakanlığa t dirim yapabiliyor. Aynı ilaçla ilgili çok sayıda şikayet gelmes durumunda bakanlık, üretici firmayla iletişime geçip ilacın kontrol edilmesini isteyecek.

2015'TE51 BİN SAHTE İLAÇ YAKALANDI

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun hazırladığı "Türkiye İlaç Pazarı Gözlem Raporu-1" adlı çalışmada, yasa dışı ilaç sektörün boyutu ortaya konuldu. Rapora göre, Türkiye'de sadece geçe yıl 51 bin 596 sahte ilaç ele geçirildi, ilaçların satıldığı bin 377 internet sitesi erişim kapatıldı. Sahte ilaçların arasında en çok kanser ilaçları, antibiyotikler, cinsel gücü artırıcı ve zayıflatıcı ürünler yer aldı. İlaçlar Çin, Mısır, Azerbaycan, Libya, Tunus, Ürdün Suriye gibi ülkelerden geldi. 

Habertürk
Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2016, 21:06

radmin

radmin


İletişim HesaplarıYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER