SKANDAL ÜSTÜNE SKANDAL

SKANDAL ÜSTÜNE SKANDAL

Bartın Devlet Hastanesinde skandal olayların ardı arkası kesilmiyor…

Bartın’da sağlık alanında en büyük tesis olma özelliğini taşıyan Bartın Devlet Hastanesi binden fazla çalışanı ve her gün binlerce kişiye sağlık hizmeti vermeye devam ederken kurumda yaşanan skandallara her geçen gün bir yenisi ekleniyor.

Kurum içinde sendika çatışması

Kurumda en göze çarpan skandallardan biri sendika çatışması. Sağlık-Sen Şube Başkanı Naci Durmuş ve üyelerinin Bartın Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Abdullah Danışman’a yönelik eleştirilerinin ardından Başhekim Durmuş’un ekibiyle birlikte yeni bir sendikal oluşum yaratılması adına çalışmalar yaptığı bilgisi edinilirken çalışanlarında Sağlık-Sen’den istifa etmeye ve yeni oluşuma katılmalarına yönelik baskıya maruz bırakıldıkları iddiaları gündeme geldi.

Başhekim Danışman’ın kendisini eleştiren sendikaya karşı başlattığı oluşum hareketi için çalışmalar devam ederken ve çalışmalara İl Sağlık Müdürünün de destek verdiği öğrenilirken Bartın Devlet Hastanesinde skandal olaylar zincirine her gün bir yenisi daha katılıyor.

Bozuk klimalar yoğun bakımı hamama çevirdi

Edinilen bilgilere göre ağır yoğun bakım ünitesinde bozulan klimalar uzun süre tamir ettirilemedi. Klimalarda değişmesi gereken parçalarda değiştirilemeyince bozuk klimalar nedeniyle söz konusu yoğun bakım ünitesi adeta hamama döndü.

Yaklaşık 15 günü kapsayan süreçte bahsi geçen ağır yoğun bakım ünitesinde hayatını kaybeden hastalarında olması akıllara korkunç sorular getirdi.

Üstü örtülü açıklama

Hastalar başta olmak üzere sağlık çalışanlarını da olumsuz etkileyen bu durum basında ve sosyal medya da yer alınca İl Sağlık Müdürlüğünden gerçekleri yansıtmayan ve üstü örtülü bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Bartın Devlet Hastanemizin Kadın Doğum Ek Binasında yoğun bakım havalandırma sistemlerinde genel bakım yapılacaktır. Bu süreçte hizmetlerin aksamaması ve halkımızın mağdur olmaması amacıyla 07 Eylül 2018 Cuma gününe kadar yoğun bakım hizmetleri ana binamızda verilmeye devam edecek olup diğer hizmetler aynı şekilde Kadın Doğum Ek Binada verilmeye devam edecektir.” denildi.

Tecavüzcü sapık hastaneyi üs ilan etti

Geçtiğimiz günlerde İl Emniyet Müdürlüğünün başarılı çalışması sonucu yakalanan tecavüz şüphelisi ve banyo yapan kadınların görüntülerini videoya kaydeden şahıs emniyetteki işlemlerinin ardından tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Şüpheli şahıs emniyetteki ifadesinde yatacak yeri olmadığı için geceleri Bartın Devlet Hastanesinde geçirdiğini belirtmişti. Söz konusu ifadeye ilişkin haberler ulusal medyada geniş yer bulurken hastanedeki güvenlik zafiyeti gözler önüne serildi.

Hırsızlık olayları yaşandı

Bartın Devlet Hastanesinde kemoterapi bölümü personelleri ve hastalarının telefonlarını çalan şahıs elini kolunu sallayarak hastane dışına çıktı. Hasta, doktor ve hemşirelerin kendilerine ait odalarda şarja takılı ya da masada koyulmuş  vaziyette bulunan cep telefonlarının çalındığının tespit edilmesi üzerine Bartın Emniyet Müdürlüğü ekipleri harekete geçti. Güvenlik kayıtlarından yola çıkılarak hırsızlık şüphelisine ulaşıldı. Şüphelinin hastaneye giriş kaydının olmaması ve rahat bir şekilde servisleri dolaşarak hırsızlık yapması bir kez daha Bartın Devlet Hastanesinde ki başıboşluğu ortaya koydu.

Gelenler gidenleri arattı

Bartın Devlet Hastanesinde görev yaparken yönetimsel sorunlardan dolayı başka şehirlere tayin isteyen doktorlar kamuoyunda şok etkisi yarattı. Yıllarca Bartın halkına hizmet veren, çalışmaları, bilgileri ve deneyimleriyle hastalarının gönüllerinde taht kuran doktorların bir bir Bartın’ı terk etmesine hastane yönetimi seyirci kalırken siyasi otorite de bu konuda hiçbir araştırma ve girişime yönelmedi.Yerleri doldurulamadı

Bartın Devlet Hastanesinde görev yapan tek Göğüs Cerrahı Gökçen Kağıtçı da birçok doktor gibi yönetimsel sorunlardan ve baskılardan dolayı tayinini istedi. Cerrah Kağıtçı’nın Bartın’dan ayrılmasıyla Bartın Devlet Hastanesinde göğüs cerrahı kalmayacak. AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’un Bartın’a atanan doktorlarla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda da Bartın’a atanan Göğüs Cerrahı olmadığı görüldü.

Bartın Devlet Hastanesinde görev yapan kardiyoloji doktorları ile birlikte tek kalp damar uzmanı olan doktorun da tayin istediğinin öğrenilmesi kanayan yaraya tuz biber ekti.

İşleri eleştirileri yanıtlamak oldu

Bartın’da siyasi otorite basın camiasının eleştirisel haberlerine kulak tıkarken vatandaşların isyan boyutuna gelen şikayetlerini de görmezden geldi. Başhekim Danışman ve ekibi siyasi otoritenin desteği ile zaten katı olan tutum ve tarzını daha da katılaştırdı. Doktorlar gibi sağlık çalışanlarını da mutsuz eden tutum hastanede verilen hizmet kalitesine olumsuz yansıdı. Hastaların memnuniyet değerlerinin de günden güne azaldığı Bartın Devlet Hastanesine ilişkin haberler ve eleştiriler karşısında ise İl Sağlık Müdürlüğü devreye alındı. Basın bülteni ve bilgilendirme başlıkları altında yayınlanan metinlerle basında ve sosyal medyada çıkan haberlere karşı kalkan oluşturuldu.

Randevu tarihleri uzadı

Bartın’da yaşayan vatandaşların Bartın Devlet Hastanesinden aldığı sağlık hizmetlerinde de aksamalar ve gecikmeler yaşanmaya başladı. Göğsünde kitle tespit edilen ve kanser şüphesi duyulan bir hastaya ancak 65 gün sonrasına ultrason randevusu verilmesi bardağı taşıran damlalardan biri oldu.

Hastalara öğüt verildi

Bartın Devlet Hastanesinde bir hizmet biriminin açılış törenine katılan Vali Dirim’in hastane odalarında yapacağı ziyaret öncesinde hasta odalarını tek tek dolaşan yönetici ekibinden bazı kişiler hastalara Vali Dirim’e şikayette bulunmamaları ve tüm hizmetlerden memnun kaldıklarına dair öğütlerde bulunuldular.

Mide bulandıran şikayetler geldi

Bartın Devlet Hastanesinde yönetimsel sorunlardan kaynaklı olarak Doktorlarla başlayan memnuniyetsizlik süreci çalışanların ardından hastaları ve hasta yakınlarını da isyan ettirdi. Psikiyatrik bölümünde tedavi gördüklerini kaydeden hastalar ve hasta yakınları temizlik hususu ve yetersiz personel konusunda şikayetlerini yazılı olarak şikayet kutusu aracılığı ile yönetime ilettiler. Aralarında hasta yakını ve hastaların bulunduğu toplam sekiz imza sahibi tarafından oluşturulan şikayet formunda odalar başta olmak üzere tuvalet temizliğinin yetersizliğine değinildi. Ayrıca yatak çarşaflarının dahi hasta yakınları ve hastalar tarafından değiştirildiği ifade edilirken temizlik işlerinin de yine hasta yakınları ve hastalar tarafından yapıldığı ifade edildi. Şikayet formunda en dikkat çekici husus ise servislerde farelerin dolaştığı iddiası oldu.

İnşaat alanına döndü

Hastane yönetiminin sürekli devam eden inşaat hastalığı devlet hastanesini adeta şantiyeye çevirdi. Gerekli olup olmadığına bakılmaksızın ve çalışanların görüşleri alınmadan yapılan değişimlerle birlikte arkası kesilmeyen inşaat çalışmaları ise hastanede huzur ortamının bozulmasına neden oldu.

Gözün gördüğünü siyasiler görmedi

24 Haziran seçimleri öncesinde Bartın Devlet Hastanesinde yaşanan yönetimsel sorunlara karşı gözün gördüğünü görmeyen siyasi otorite 2-0’a çok yakın olduğu genel seçimden 1 Milletvekili ile ayrılarak adeta halk nezdinde sandıkta cezalandırıldı.

Yerel seçim mağlubiyetinin pimini de çekecek!

Bartın Devlet Hastanesinde yaşanan yönetimsel sorunlara gerekli müdahaleler yapılmaz ise Başhekim ve ekibi yerel seçimde de iktidar partisine seçim mağlubiyetinin pimini çektirecek. Yaşanan sorunlardan dolayı doktorlar, sağlık çalışanları ve hastalardaki memnuniyetsizlik oranının tüm skandallara karşın sessiz kalan siyasi otoriteye oy kaybı olarak yansıması bekleniyor.

KAYNAK : //bartintv.com.tr/haberler/skandallara-bir-yenisi-daha-eklendi/3086

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2018, 23:07YORUM EKLE
YORUMLAR
Sinan D.
Sinan D. - 7 ay Önce

Ya kapatın sendikayı o yoneticileride yargılayin. Kim devleti kendi çıkarları için kullanırsa gereği ivedi yapılmalı. Halk can çekişirken şunları yaptığına bak. Sağlık bakanlığı için çok geç kalındı. Sağlık Parelel çetelerin elinde maalesef. Bu bakan beyinde yapacağı bir şey yok. Acilen sendika cemaat tarikat ve diğer parelel yapılar temizlenip yargilanmali. Bakın işin sonunda olan halka olacak. Sağlık personeli zaten tükenmiş.

Candan Can
Candan Can - 7 ay Önce

Tam sendika haberi olmuş.Hastaneyle ve sağlıkla ilgisi olmayan sendika başkanının ağzıyla yapılan haber bu kadar olur.Bu haber için kaç lira aldınız merak ediyorum.Tam sendika haberi ve belden aşağı.

HAKKI SÖYLER
HAKKI SÖYLER - 7 ay Önce

Sendikacılık kavgasındaki mevcut başkana destek olsun diye yerel basında oluştirulan ve çıkarttirılan ve Başhekimle alakası olmayan haberler. Başhekimin hastane için gecesini gündüzüne katarak çalıştığını hastanede her vicdanlı insan bilir. Rahatı bozulan belli kesim hariç tabi.

M.tuncer
M.tuncer - 7 ay Önce

Bu ilde bir sorun olduğu açık medyada sürekli bartın ili gündem oluyor, bir ilçe büyüklüğündeki bu şehri idare edemeyen idareye bakanlığın el atması lazım diye düşünüyorum. istanbul sizin kadar haber olmadı vicdansızlar napiyonuz orda :))

Ahmet musa
Ahmet musa - 7 ay Önce

YALAN HABER.....
HASTANENIN BÜTÜN KLIMA FILTRE TEMIZLIGINI GEÇEN AY BIZIM FIRMA YAPTI HIC BIRINDE ARIZA YOKTUR.. BU HABERLERI YAPAN KISILER BASHEKIMI VE IL SAĞLIK MÜDÜRÜNÜ ISTEMEYEN KISILER INANMAYIN

Sağ.Mem.
Sağ.Mem. - 7 ay Önce

Denetimleri sağlık bakanlığı yapıyor. O yöneticileri atayanlar kusur görebilirlermi

78karabük
78karabük - 7 ay Önce

Karabükte sendika tüm ipleri eline almış durumda. Müdür başkanlar kendi adamları.sendikacılar torpilin fazla mesailerin haksızlığın âlâsını yapıyorlar. Kurumları yedi bitirdiler. İşe gelmiyorlar nerdeyse. Durum bu kadar vahim.

SIRADAKİ HABER