YABANCI DİL BİLMENİN MEMURUN MAAŞINA ETKİSİ ARTTI

Kamu görevlilerine, bildikleri yabancı dil ve bu dili görevleri sırasında kullanma durumlarına göre ödenen tazminatın miktarı 2018 yılı Temmuz ayından geçerli olarak 2 TL ile 11 TL aralığındaki tutarlarda arttı.

YABANCI DİL BİLMENİN MEMURUN MAAŞINA ETKİSİ ARTTI

Aylık katsayısının 1 Temmuz 2018 tarihinden geçerli olarak %8,67 oranında artması, bu katsayı kullanılarak hesaplanan Yabancı Dil Tazminatı miktarını da artırdı. 


 
Yabancı dil tazminatı

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavında (YDS) 50 ve üzeri puan alan kamu görevlilerine, aldıkları puanlara ve yabancı dil bilgilerinden görevleri sırasında yararlanılma durumlarına göre belirlenmiş olan gösterge rakamlarının geçerli aylık katsayısı ile çarpımı suretiyle bulunan tutarda, her ay yabancı dil tazminatı ödeniyor. Bu ödemeden sadece damga vergisi kesiliyor.

Kamu görevlilerinin yabancı dil bilgisinden görevleri sırasında yararlanılıp yararlanılmadığı, ilgili personeli atamaya yetkili amirin vereceği onayla belirlenirken; hakim ve savcılar, mülki idare amirleri, Dışişleri Bakanlığı meslek memurları, daire başkanı ve daha üst yönetim görevlerinde bulunanlar (Türk Silahlı Kuvvetlerinde yarbay ve daha üst rütbelerde bulunanlar), mütercim ve tercümanlar, üniversite öğretim elemanları ve öğretmenler için ise herhangi bir onaya gerek olmaksızın yabancı dil bilgilerinden görevleri sırasında yararlanıldığı kabul ediliyor.

Bilinen her yabancı dil için ayrı tazminat ödeniyor.

Tazminat ödenen diller ve dil bilgi seviyeleri

Kamu görevlilerine; Almanca, Arapça, Arnavutça, Boşnakça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca  dillerinden dolayı yabancı dil tazminatı ödeniyor.

ÖSYM; Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dilleri için yılda en az iki kez, diğer diller için ise yılda en az bir kez Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) yapmak suretiyle ilgililerin yabancı dil bilgi seviyesini belirliyor.

Yabancı dil tazminatının aylık net maaşa etkisi (2018 yılının ikinci yarısında)

2018 yılının ikinci altı ayı için geçerli olan aylık katsayısına göre, Temmuz-Aralık 2018 döneminde yabancı dil tazminatının aylık net tutarı şöyle olacak:

Personel

YDS puanına göre Dil Tazminatının aylık net miktarı

(A) Düzeyi   

(96-100 puan)

(A) Düzeyi

(90-95 puan)(B) Düzeyi

(80-89 puan)

(C) Düzeyi

(70-79 puan)

-Yabancı dil bilgisinden yararlanılan personel

140 TL

105 TL

70 TL

35 TL

-Yabancı dil bilen diğer personel

88 TL

88 TL

59 TL

29 TL

memurunyeri.com

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2018, 17:08YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER