TAŞERONLARI DA İLGİLENDİREN YÖNETMELİK KANUNA UYGUN HALE GETİRİLDİ

4857 sayılı İş Kanunuu yarınca, işverenlerce işçilere verilecek yıllık ücretli izinlerin usul ve esaslarını belirlemek amacıyla yürürlüğe konulmuş olan “Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliği”nde değişiklik yapıldı.

TAŞERONLARI DA İLGİLENDİREN YÖNETMELİK KANUNA UYGUN HALE GETİRİLDİ
18 Ağustos 2017 Cuma 18:01

4857 sayılı İş Kanunuu yarınca, işverenlerce işçilere verilecek yıllık ücretli izinlerin usul ve esaslarını belirlemek amacıyla yürürlüğe konulmuş olan “Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliği”nde değişiklik yapıldı.

Yönetmelikte yapılan değişiklikler, yıllık ücretli izin konusunda 4857 sayılı İş Kanununda 2014 ve 2016 yıllarında yapılan değişikliklere ilişkin oldu. Bu değişiklikle, Yönetmeliğin söz konusu hükümleri Kanuna uygun hale getirilmiş oldu.


 
Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle;

**14/4/2016 tarihli ve 6704 sayılı Kanunun 16 ncı maddesi ile İş Kanununda yapılan değişiklikle;  yıllık ücretli izinlerin en çok üçe bölünerek kullanılabilmesi kuralı kaldıran düzenleme,

**14/4/2016 tarihli ve 6704 sayılı Kanunun 6 ncı maddesi ile İş Kanununa eklenen; “Alt işveren işçilerinden, alt işvereni değiştiği hâlde aynı işyerinde çalışmaya devam edenlerin yıllık ücretli izin süresi, aynı işyerinde çalıştıkları süreler dikkate alınarak hesaplanır. Asıl işveren, alt işveren tarafından çalıştırılan işçilerin hak kazandıkları yıllık ücretli izin sürelerinin kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmek ve ilgili yıl içinde kullanılmasını sağlamakla, alt işveren ise tutmak zorunda olduğu izin kayıt belgesinin bir örneğini asıl işverene vermekle yükümlüdür.” şeklindeki düzenleme,

**10/9/2014 tarihli ve 6552 sayılı Kanunun 5 inci maddesi ile İş Kanununda yapılan değişiklikle;  yer altı işlerinde çalışan işçilerin yıllık ücretli izin sürelerinin 4 gün artırılmasına ilişkin düzenleme,

konuya ilişkin Yönetmelikte de yer almış oldu.

YILLIK ÜCRETLİ İZİN YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 3/3/2004 tarihli ve 25391 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliğinin 6 ncı maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan “en çok üçe bölünebilir.” ibaresi “bölümler halinde kullanılabilir.” olarak değiştirilmiş ve aynı maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“Alt işveren işçilerinden, alt işvereni değiştiği hâlde aynı işyerinde çalışmaya devam edenlerin yıllık ücretli izin süresi, aynı işyerinde çalıştıkları süreler dikkate alınarak hesaplanır. Asıl işveren, alt işveren tarafından çalıştırılan işçilerin hak kazandıkları yıllık ücretli izin sürelerinin kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmek ve ilgili yıl içinde kullanılmasını sağlamakla, alt işveren ise tutmak zorunda olduğu izin kayıt belgesinin bir örneğini asıl işverene vermekle yükümlüdür.”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 9 uncu maddesinin üçüncü fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiştir.

“Yer altı işlerinde çalışan işçilerin yıllık ücretli izin süreleri dörder gün arttırılarak uygulanır.”

MADDE 3 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 – Bu Yönetmelik hükümlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yürütür.


memurunyeri.com
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.