Memurlarda Sağlık Mazereti Atamasına Kimler Başvurabilir

Memurlar sağlık mazereti tayini olarak bildiğimiz yer değişikliğini ne zaman kullanabilirler? Sağlık Mazeretine Bağlı Yer Değişikliğine hangi durumlarda başvurulur?

Memurlarda Sağlık Mazereti Atamasına Kimler Başvurabilir

Memurlar ile alakalı birçok mevzu için 657 sayılı Devlet Memurları Kanununu ve ilgili kamu ve kuruluşlarına ait yönetmelikleri, genelgeleri incelemekte ve bunlardan yasalar doğrultusunda memurun haklarını öğrenmekteyiz.

Bu haberimizde de,  Memurlarda Sağlık Mazeretine Bağlı Yer Değişikliğini konu alacağız. Peki, memurlar sağlık mazereti tayini olarak bildiğimiz yer değişikliğini ne zaman kullanabilirler?

Sağlık Mazeretine Bağlı Yer Değişikliğine hangi durumlarda başvurulur?Memurlarda Sağlık Mazeretine Bağlı Yer Değişikliği için Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliği incelememiz gerekiyor.İlgili Yönetmeliğin 13. Maddesinde Sağlık Mazeretine Bağlı Yer Değişikliği ile alakalı detaylar yer almaktadır. İlgili madde Şu şekildedir.“Memurun sağlık mazeretine dayanarak yer değiştirme talebinde bulunabilmesi için; kendisi, eşi, annesi, babası, bakmakla yükümlü olduğu. Çocukları ve yargı kararı ile vasi tayin edildiği kardeşinin hastalığının görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı veya mevcut görev yerinin söz konusu kişilerin sağlık durumunu tehlikeye düşüreceğini eğitim ve araştırma hastanesi veya üniversite hastanesinden alınacak sağlık kurulu raporu ile belgelendirmesi gerekir. (2)(3)Sağlık mazeretine dayalı olarak yapılacak yer değişikliğinde memur aynı hizmet bölgesi içinde başka bir hizmet alanına, bu şekilde mazeretin karşılanamaması halinde ise başka bir hizmet bölgesinde kurumca ihtiyaç duyulan ve mazeretinin karşılanabileceği bir hizmet alanına atanabilir.” Hükmü yer almaktadır.

ÖZET: Memurlar kendisi, eşi, annesi, babası, bakmakla yükümlü olduğu çocukları ve yargı kararı ile vasi tayin edildiği kardeşi için Sağlık Mazereti tayinine başvurabilirler. Tabi ki başvurmaları için memurun ya da bahsettiğimiz yakınlarının tedavisinin, memurun görev yaptığı yerde tedavisinin yapılamaması, ya da tehlikeye girmesi ve bu durumu eğitim ve araştırma hastanesi veya üniversite hastanesinden alınacak sağlık kurulu raporu ile belgelendirmesi gerekmektedir.Memur talebi komisyon tarafından değerlendirilmesinden sonra, memur ya aynı hizmet bölgesi içinde başka bir hizmet alanına, ya da başka bir hizmet bölgesinde kurumca ihtiyaç duyulan ve mazeretinin karşılanabileceği bir hizmet alanına atanabilmektedir.

memurunyeri.com
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER