HASTALIK İZNİ KULLANAN SAĞLIKÇILAR BAZI ÖDEMELERDEN YARARLANAMIYOR

Hastalık izni kullanan memurların ücret ve mali haklarına dokunulmamakla birlikte, bazı hallerde bu izinlerin kullanılmasından dolayı ödeme unsurlarının bazılarından tam ya da kısmi kesinti yapılmaktadır.

HASTALIK İZNİ KULLANAN SAĞLIKÇILAR  BAZI ÖDEMELERDEN YARARLANAMIYOR
12 Ekim 2017 Perşembe 19:04

Hastalık izni kullanan memurların ücret ve mali haklarına dokunulmamakla birlikte, bazı hallerde bu izinlerin kullanılmasından dolayı ödeme unsurlarının bazılarından tam ya da kısmi kesinti yapılmaktadır.

Memurlara, aylık ve özlük hakları korunarak, verilecek raporda gösterilecek lüzum üzerine, kanser, verem ve akıl hastalığı gibi uzun süreli bir tedaviye ihtiyaç gösteren hastalığı hâlinde 18 aya kadar, diğer hastalık hâllerinde ise 12 aya kadar izin verilebilmektedir.  Ancak, hastalık izni kullanılan süreler için, zam ve tazminatlar ile fiilen çalışmaya bağlı ödemelerden kesinti yapılması da söz konusudur.


 
Bu yazımızda, Hemşire unvanlı kadrolarda görev yapan Devlet memurlarının hastalık izni kullanmaları halinde, bu izinlerden dolayı aylık gelirlerinde yaşanacak azalmadan söz edilecektir.

Zam ve özel hizmet tazminatı

Sağlık kurulu raporuna istinaden veya kanser, verem, akıl hastalığı, şeker hastalığı ve açık kalp ameliyatı gibi uzun süreli bir tedaviye ihtiyaç gösteren hastalık nedeniyle kullanılan hastalık izinleri dışında, bir takvim yılında toplam 7 günden fazla hastalık izni kullanan Hemşirenin zam ve tazminatı, 7 günü aşan süreler için %25 eksik ödenir.

Ek özel hizmet tazminatı

Hemşire kadrosunda görev yapan Devlet memurlarına; eğitim seviyelerine, görev yaptıkları bölge ve yer esas alınmak suretiyle ödenen ek özel hizmet tazminatı, bu ödemeden yararlanan memurların hastalık izni kullandıkları (fiilen çalışmadıkları) dönemlerde, kesilmektedir.

**Görev yapılan bölgeye gören ek özel hizmet tazminatı

Kalkınmada öncelikli yerlerdeki Hemşire unvanlı kadrolara sürekli görevle atanan Devlet memurlarına, her ay aylıklarıyla birlikte, görev yerlerinin bulunduğu bölge için belirlenen oranda ek özel hizmet tazminatı da ödenmektedir.

Ancak, kalkınmada öncelikli yörelerde görev yaptığı için ek özel hizmet tazminatından yararlanan Hemşire unvanlı memurlara, hastalık izni kullandıkları sürelere isabet eden günler için ek özel hizmet tazminatı ödenmez. 

**Görev yerinin il/ilçeye uzaklığına göre ek özel hizmet tazminatı

En yakın il/ilçe merkezine uzaklığı 10 km ve daha fazla olan yerlere (köy ve diğer yerleşim birimlerine) Hemşire kadrosunda sürekli görevle atanıp buralarda fiilen görev yapanlara, her ay aylıklarıyla birlikte, görev yerlerinin kalkınmada öncelikli il/ilçelere veya diğer il/ilçelere bağlı olma durumuna göre değişen oranda ek özel hizmet tazminatı da ödenmektedir.

Ancak, bu şekilde ek özel hizmet tazminatından yararlanan Hemşire unvanlı memurlara, hastalık izni kullandıkları sürelere isabet eden günler için ek özel hizmet tazminatı ödenmez. 

memurunyeri.com

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
HEMŞİRE - 4 ay önce
bu zamana kadar elle tutulur ne yaptınız saglık çalışanları için artık sizlerde kendinizi yenileyin 10 yıldır aynı yönetim bence yeni başkan semih durmuş olmalı çünkü gerçekleri söyleyen tek kişi saglık çalışanlarının sorunlarını siyaset yapmadan dile getiren tek kişi,ARTIK SAGLIK PERSONELİNİN ÜZERİNDEN ELİNİZİ ÇEKİN.SAGLIK ÇALIŞANLARININ ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL SİZLERSİNİZ.ELİMİZDE ESKİDEN NE VARSA ŞİMDİ YOK 5 YIL ÖNCE DÖNER SERMAYEDEN ŞİMDİ 40 TL 50 ALIYOZ,DR LERİN DÖNER SERMAYESİ EMEKLİLİĞE YANSIYOR BİZE YOK,15 TILDIR KAMU ÇALIŞANLARININ HEPSİNE İYİLEŞTİRMELER YAPILDI(ÖGRETMEN,POLS,HAKİM,İŞÇİ,İMAM,ASKER )ANCAK SAĞLIK ÇALIŞANLARINA HİÇ BİR SEY YAPILMADI BUNLARIDA BİLİYORSUNUZ TABİKİ DE.NEYMİŞ NÖBET ÜCT NE ZAMMIŞ7 LİRA İKEN8 LİRA OLMUŞMUŞ ÇOK BÜYÜK BİR BAŞARI HA