Emeklilikte yaş bekleyene sağlık hakkı nasıl?

Emeklilik için prim ve yıl şartlarımı doldurdum. Şimdi yaşı bekleyeceğim. İşten ayrılırsam sağlık hizmetlerinden faydalanabilir miyim?

Emeklilikte yaş bekleyene sağlık hakkı nasıl?

Emeklilik için prim ve yıl şartını doldurup yaşı bekleyenler çalışmadıklarında nasıl sağlık hizmeti alacaklar. Sabah Gazetesi yazarı Faruk Erdem bu konudaki soruyu şöyle cevapladı.

Emeklilik için prim ve yıl şartlarımı doldurdum. Şimdi yaşı bekleyeceğim. İşten ayrılırsam sağlık hizmetlerinden faydalanabilir miyim?CEVAP: Ülkemizde özellikle 9 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olan birçok çalışan prim ve yıl şartını tamamlamış durumda. Bu sigortalılar şimdi yaş şartının dolmasını bekliyorlar. Bir kısmı çalışmaya ve prim ödemeye devam ederken bir kısmı da tazminatını alarak yaşı çalışmadan bekliyor.

Çalışanlar açısından sağlık hizmetleri bakımından bir problem çıkmıyor. Çalıştıkları için zaten Genel sağlık Sigortası (GSS) primleri yatırılmış oluyor. Ancak çalışmayan ve birinin bakmakla yükümlü kişisi olmayanlar, yani eşinin ya da çocuğunun sigortasından yararlanmayanlar açısından durum değişiyor. Bu şekilde olanların gelir testi yaptırıp gerekirse GSS primi ödemesi gerekiyor. İşten ayrıldıktan sonra sigortalılar açısından 100 gün daha sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı var. Bu 100 günün sonrasında eğer çalışmaya başlamazlarsa GSS primi ödemek durumundalar. Bunun için öncelikle gelir testi yaptırmakta fayda var. Çünkü eğer gelir testinde kriterlere uygun çıkarsanız bu kez GSS primlerinizi devlet karşılıyor. Yani eve giren gelir hanedeki kişi sayısına bölünerek belli bir miktarın altında olursa GSS primi ödenmiyor. Bunun dışında kalanlar ise her ay GSS primi ödemek zorunda.

Sabah

Sevil
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER