1 Kasım sonrası işe giren taşeron kamuya alınacak mı ?

1 Kasım sonrası işe girenler'de kadro istiyor. Kadroya alınacaklar mı ? İşte o sorunun cevabı...

1 Kasım sonrası işe giren taşeron kamuya alınacak mı ?
2002 'deki 13 Bin Taşeron 2016'da 720 Bine ulaştı

Bilindiği gibi taşeron işçilerin kadrolu olması meselesi senelerdir tartışılan bir konuydu. Kısa zaman önce AK Parti seçim vaatleri arasına tüm taşeron işçilerin kadrolu olacağını eklemiş ve büyük ilgi görmüştü.

Kadro Sözü Nerede Kaldı?Seçim sonucu AK Parti hükümeti tek başına iktidar olmuş ve tek tek tüm vaatlerini yerine getirmeye başlamıştı. 1 Ay Önce Başbakan Ahmet Davutoğlu "Tüm taşeron işçi kardeşlerim kadrolu olacak" açıklamasını TBMM AK Parti Grup Toplantısında yapmış ve uzun zamandır kadro bekleyen taşeron işçiler sevince boğulmuştu. Kısa zaman sonra Taşeron işçilerin kadro meselesi hakkında açıklamalar bir bir hükümet cephesinden gelmeye başlamıştı. Bilindiği gibi taşeron işçilerin kadrolu olması hakkında Maliye Bakanı Naci Ağbal Kadro yerine "özel sözleşmeli personel statüsü" açıklaması yapmış ve söz konusu özel sözleşmelerin 3 senede bir yapılacağını belirtmişti . Yine Naci Ağbal'ın açıklamaları gündeme bomba gibi düşmüş ve taşeron işçilerin özel sözleşmeli personel olabilmeleri için kamu kurumları tarafından yapılacak sınavlarda başarılı olma şartının getirileceği bildirilmişti. 1 Kasım sonrasında işe giren taşeronun ise kadrolu olmayacağı en başından beri biliniyordu.

1 Kasım Sonrası Taşeronun Tamamı Torpilli Olamaz!

1 Kasım sonrasında işe giren taşeronların büyük bir çoğunluğunun torpil ile işe girdiği, onların işe girebilmeleri için kurumlarda işçi çıkarmaların meydana geldiği iddia ediliyor. Fakat torpilin haricinde ihtiyaç doğrultusunda işe giren ve zaman zaman çıkış gösterilip tekrar alınan taşeron işçilerinde bulunduğu biliniyor. Senelerde kadro bekleyen bu işçiler için bir düzenleme yapılıp yapılmayacağı bilinmezken, Kısa zaman önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Taşeron yasasının kısa zaman içerisinde meclise geleceğini sadece 1 madde üzerinde çalışmaların devam ettiğini belirtmişti. 1 Kasım sonrasında taşeron olarak kamu kurumlarında çalışmaya başlayan işçiler ise o maddenin kendileri ile ilgili olmasını umuyor. 
Güncel bilgilere ulaşdıkça siz değerli takipçilerimizle paylaşmaya devam edeceğiz

kamupersoneliYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER