YÖK’ten Anlamsız ve Yanlış İptal

YÖK tarafından 2018 Yılı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Merkezi Yazılı Sınavının İptaline İlişkin Duyuru yayınlandı.

YÖK’ten Anlamsız ve Yanlış İptal

Duyuruda şu ifadelere yer verildi:

“Yükseköğretim Üst Kuruluşları ile Yükseköğretim Kurumları Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinin 12 inci maddesi uyarınca yükseköğretim üst kuruluşları ile yükseköğretim kurumları için 08/09/2018 tarihinde yapılması planlanan Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Merkezi Yazılı Sınavı, Yeni Cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş ile ilgili olarak yaşanan yoğun mevzuat değişikliği sebebiyle Başkanlık Makamının 13/07/2018 tarihli ve 1829 sayılı Oluru ile iptal edilmiştir.”

Yeni Sistemde YÖK kapatılmamıştır, işleyişine devam edecektir. Yeni sistem ile ilgili değişikliklerde Görevde yükselme ve unvan değişikliği merkezi sınavını etkileyecek bir hususta bulunmamaktadır.  

Ayrıca 16 Nisan 2017 tarihinde yapılan referandum sonrasında sistemin değişeceği biliniyor ve buna yönelik uyum çalışmaları tüm kamu kurum ve kuruluşları tarafından yürütülüyordu. YÖK bu süreçte ne yapmış veya niçin hiç hazırlık yapmamış bunu izah etmesi gerekirken yaptığı bu iptal açıklaması tam anlamıyla skandaldır.Yoğun mevzuat değişikliği bahanesine sarılıp 2 aydan daha az bir zaman kalan ve sınava gireceklerin kitaplarını alıp çalışmayı sürdürdüğü bir dönemde böylesine bir iptal yanlıştır.

 Mesele çalışanın alınteri ve beklentisi olunca olumsuz karar almada bu kadar mahir davrananlar bahane olarak sundukları yeni sistemin hedefleri ile de ters yönde hareket etmektedirler.

 Çalışanın huzurunu kaçıracak, çalışma barışını bozacak, adalet ve liyakat dair herşeyi yerle bir edecek olan bu sınav iptali yanlıştır. YÖK bu yanlıştan dönme erdemini göstermelidir.

Mevzuat değişikliği nedeniyle bir sınavı bile gerçekleştirecek gücü kendilerinde bulamıyorlarsa yapacakları şey de bellidir.

Önder KAHVECİ
Genel Başkan

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2018, 16:55YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER