Yine Araştırma Hastanesi, Yine yolsuzluk!

www.diyarbakirgazete.com tarafından Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşanan ihaleye fesat karıştırma ve Kamu İhale Kanunu (KİK) hiçe sayılarak, suç olmasına rağmen 22 A ile binlerce liralık cihaz alımı iddiaları ile olarak Sağlık Müdürlüğü’nce, soruşturma açılırken, aynı hastane yine yeni bir ihale skandalı ile gündeme geldi.

Yine Araştırma Hastanesi, Yine yolsuzluk!

İddialara göre, Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Satın Alma Komisyonundan sorumlu bir Müdür Yardımcısının geçtiğimiz yıl göreve yaptığı Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin 12 aylık Klima Bakım ve onarımlarını sürekli ihale şartnamesini değiştirerek, kendisine yakın bir firmaya 192 bin TL’ye verdiği ihale bu yıl Çocuk Hastanesi yönetimi tarafından 40 bin TL’ye başka bir firmaya vermesi haksız kazancı gözleri önüne serdi. Yine 2 yılda 2 bakıma ihtiyaç duyulurken, 12 Bakıma çıkarılması tepki gördü.

İddialara göre, şimdide aynı Müdür yardımcısının, Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Chiller Soğutma Grubu malzemeleri için hazırlanan ihaleye, aynı firmanın alması için ona göre uygun şartname hazırladığı öğrenildi. Hazırlanacak şartname ile sadece adı geçen firmaya ihalenin verileceği belirtildi. Firmaya göre hazırlanan şartnamede rekabeti engelleyici maddeler konularak, haksız kazanç elde edilmeye çalışılıyor.

AYNI FİRMA İÇİN KOMPRESÖR BAKIM ONARIM İÇİN ŞARTNAME HAZIRLANDI

İddialara göre, aynı firma için kompresör bakim onarımı şartnamenin hazırlandığı öğrenildi. Firmadan İSO 9001 belgesini istendiği öğrenilirken, Bu belgenin yönetimsel anlamda bir İSO  belgesi olduğu, bakim onarımları ile alakalı olmadığı bildirildi. İthalatçı bir firma olan ve sadece ürün satan Alarko firmasının kompresör tamirinin yapamayacağı öğrenilirken, adı geçen firmanın da Alarko’nun Diyarbakır’daki temsilcisi olduğu bu yüzden bu firmanın da onarım yapamayacağı belirtildi,

TEK FİRMALARA YÖNELİK ŞARTNAMELER HAVADA UÇUŞUYOR

Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, 22 A olayı patlak vermesinin ardından bu kez şartnameler üzerindeki şaibeler dur durak bilmezken, tek firmalara yönelik şartnameler havada uçuşuyor.

Nerde kamu yararını gözetmeden ana ilke olan her firmanın teklif verebilirliğine dair rekabetçi ortam?

TEKNİK ŞARTNAME NE DİYOR?

Teknik Şartname 4734 sayılı Kamu ihale kanununun 12. Maddesi ve uygulama yönetmeliğinin 19. Maddesinde şöyle ele alınıyor:“Rekabeti engelleyici hususlar içermemektedir. Bütün istekliler için fırsat eşitliği sağlaması zorunludur”

İşte belgeler;

https://www.diyarbakirgazete.com/yine-arastirma-hastanesi-yine-yolsuzluk/
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER