Yabancı aile hekimliği mi geliyor?

Yabancı aile hekimliği mi geliyor?

Yabancı aile hekimliği mi geliyor?
Sağlık Bakanlığının istediği hafta sonu nöbetlerini tutmadıkları gerekçesiyle 2 bin aile hekiminin ceza puanları arttırılıyor. Bu da sözleşmelerinin feshiyle karşı karşıya olmaları demek. Bu kapsamda ilk olarak Mersin’deki 4 aile hekiminin sözleşmeleri telefonla feshedildi. Sözleşmesi feshedilen aile hâkimleri yerine yabancı hekimlerin getirilmesi söz konusu. 

Zira İstanbul’a 40’ın üzerinde yabancı aile hekimi alındı. Bu yabancı aile hekimlerinin çoğu dil bilmiyor. İstanbul Aile Hekimliği Derneği Başkanı Dr. Gürsel Özer, “Bu halkın içinden gelmemiş insanların, aile hekimlerinde ne kadar faydası olur, soru işareti. Ama bütün bunlar, belki bizim direncimize karşı, belki de gözdağı amacıyla ortaya çıkmış kararlar olabilir. Fakat Türk aile hekimlerinin pabuçları dama atılıp onların yerine yabancı hekimler getirilebilir” diyor.

“Avrupa’daki hekimlerden 3 kat fazla hastam var”Aile hekimleri olarak hafta sonu mesaisine karşı olduklarını her fırsatta anlattıklarını ancak bakanlığın ısrarını sürdürdüğünü anlatan Gürsel Özer, “Avrupa’daki aile hekimi 2 bin hastaya bakıyor. Benim 4 bin 600 hastam var. Hastalarım için zaten normalin iki katı çalışıyorum. Hastalarımı nöbetteki meslektaşımın görmesi, benim gözetimimden, takibimden çıkmaları demek. Görüntüde hafta sonları nöbetçi aile hekimi iyi gibi gözüküyor ama hiç de görüldüğü gibi değil. Dünya böyle yapmıyor. Biz de yapmamalıyız” uyarısında bulunuyor.

20’ye yakın dava kazandık

Aile hekimlerine yapılan bu baskı karşısında hukuk yolunu kullanacaklarını belirten Dr. Gürsel Özer, “Bize dayatılmak istenen hafta sonu çalıştırma kararına karşı gelmemiz yüzünden aile hekimlerinin her an keyfi bir şekilde sözleşmeleri iptal edilebilir. Ceza puanlarını geriye döndürmek için biz de hukuk yolunu kullanıyoruz, birçoğu mahkemede. Bu konuda sadece bizim kazandığımız 20’ye yakın dava var. Cumartesi nöbetlerinde bütün sivil toplum kuruluşları ve sendikalarla birlikte eylemlerimize kararlılıkla devam edeceğiz” diye konuşuyor.

Meydan Gazetesi
Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2016, 21:35

radmin

radmin


İletişim HesaplarıYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER