UMKE personelinden, 'Herkese var da bize yok mu' isyanı

UMKE personelinden, 'Herkese var da bize yok mu' isyanı

UMKE personelinden, 'Herkese var da bize yok mu' isyanı

Doğal afetler ile terör eylemleri gibi olağan dışı durumlarda vatandaşlara ilk müdahaleyi yapmakla görevli olan 112 bünyesindeki Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) katıldıkları eğitimler ve mesai dışındaki çalışmalarından ücret alamamalarına isyan etti. Yıl boyunca kamp ve 10 gün süren eğitimlere alınan İzmir 112'deki yaklaşık 40 UMKE personeli, bunlardan ücret alamadıkları için mağduriyet yaşadıklarını öne sürerek, Afet Şube Müdürlüğü'ne sorunun çözümü için dilekçe verdi. Türkiye genelinde birçok UMKE personelinin ücretlerini aldığını ancak İzmir'deki yetkililerin ise kendilerine ödeme yapmadığını söyleyen UMKE ekipleri, kendilerine de ücret verilmesi gerektiğini savundu. 

DÜZELTİLMELİ
Türk Sağlık Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Ahmet Doğruyol, yönetmelikte ödemenin yapılmayacağına yönelik bir ifadenin bulunduğunu ancak Antalya, Manisa ve Muğla gibi birçok ilde UMKE personelinin ücret aldığını söyledi. İzmir 112 bünyesindeki UMKE ekibine ödemelerin yapılması gerektiğini vurgulayan Doğruyol, "Arkadaşlarımız doğal afet ya da olağan dışı bir durumun yaşanması halinde, olay yarine hemen ulaşma ve etkin müdahalede konusunda eğitim alıyor. Kendilerini sürekli olarak hazır tutuyor. Ancak özverili çalışmalarına rağmen katıldıkları eğitimler ve kamplarda uzun süre mesai harcamalarına rağmen hiçbir ücret almıyor. Bu durum kabul edilemez" dedi.DİLEKÇELER İLETİLDİ
Doğruyol, şöyle devam etti: "Bu konuda kurumlardan kaynaklanan farklılıklar oluştu. Türkiye'nin birçok ilinde 112 bünyesindeki UMKE'de çalışanlar ücretlerini alıyor. Ancak İzmir'de görev yapan arkadaşlarımıza ücret ödenmiyor. Yaklaşık 30 arkadaşımız, sıkıntının giderilmesi için hazırladıkları dilekçeleri Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü'ne iletti. Bu soruna kayıtsız kalınmamalı." 

SEVEREK GELDİK AMA KAYIP YAŞIYORUZ
UMKE'de görev yapan yaklaşık 30 personelin Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü'ne verdikleri dilekçede, "Afet ve olağan dışı durumlarda yardıma ihtiyacı olan insanlara, koşullar ne olursa olsun sağlık hizmeti ulaştırabilmek arzusu ve sorumluluk duygusu ile UMKE'de görev almaktayım. Birçok eğitim, tatbikat, göreve isteyerek, severek ve mesleki olarak gelişme bilinciyle katıldım. UMKE özlük haklarının olmaması, tanımlanmaması, devlet kurumları arasındaki UMKE görevlendirmelerine yönelik farklı uygulamalar, motivasyon kaybı yanında kişisel olarak da ciddi kayıplar yaşamama sebep olmaktadır" ifadelerine yer verildi.

Mert Neşet MUSLU /İZMİR

radmin

radmin


İletişim HesaplarıYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER