Tıp öğrencileri Alman sağlık sistemini inceledi

İzmir'den Frankfurt'a gelen 7'si kız, 14 tıp öğrencisi Giessen Üniversitesi ile Frankfurt çevresindeki hastanelerde incelemelerde bulundu. Frankfurt Başkonsolosu Mustafa Çelik, daha çok öğrencinin gelip bilgi edinmesini istediklerini söyledi

Tıp öğrencileri Alman sağlık sistemini inceledi

İzmir 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri, Avrupa Tıp Öğrencileri Birliği'nin öğrenci değişimi programı ile Türk Alman Sağlık Vakfı ve 'Twinning Giessen' projesi kapsamında bir hafta süreyle Almanya'da incelemelerde bulunmak üzere Frankfurt'a geldi.

Tıp öğrencileri Giessen Üniversitesi'nin yanı sıra hastaneleri de gezerek bilgi edinecek.Frankfurt Başkonsolosu Mustafa Çelik de öğrencileri rezidansında ağırladı. Daha çok öğrencinin Avrupa'ya gelip sistemi incelemesini istediklerini belirten Çelik, "Ülkemiz insan kaynağı ve genç insan açısından çok kuvvetli. Almanya'nın ise genç nüfusu yok. Bu tür projeleri artırabiliriz. Daha çok genç Avrupa'ya gelip sistemin nasıl çalışıyor, yerinde incelesin. Güzel fikirlerinizi ya bakanlıklara ya da doğrudan bize yazın. Eğitim konularına her zaman açığız. 20 öncesi Türkiyesi ile bugün arasında çok büyük fark var. Bugün çok büyük potansiyelimiz, çok da büyük imkanlarımız var" dedi.

Almanya'nın sağlık sistemini daha düzenli şekilde yerleştirdiğini kaydeden öğrencilerse, "Bizde başı ağrıyan da hemen üniversite hastanelerine koşuyor. Bu nedenle büyük yığılmalara oluyor. Almanya bunun önlemini ev doktorlarıyla almış. Şimdi de hastaların kültürel özelliğini bilen doktorlar yetiştiriliyor. Yani Türk hastalar kendilerini daha iyi anlayabilen Türk doktorlara gidebilecek. Yerinde incelemek, bilgi sahibi olmak, bilgilerimizi artırmak güzel oldu" dediler. 9 Eylül öğrencileri Pazar günü İzmir'e dönecek.

Kazım DOĞAN / FRANKFURT
Hürriyet Gazetesi

radmin

radmin


İletişim HesaplarıYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER